Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️

Join the forum, it's quick and easy

Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️
Svet zena
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Blog - Svet zena
Svet zena
Zadnje teme
» Caskanje uz kaficu
od Bubica Pet Feb 02, 2018 11:20 pm

» Namestanje zeludca, materice...
od milica30 Ned Mar 12, 2017 2:21 pm

» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
od Tina Ned Feb 05, 2017 3:50 pm

» Hemoroidi
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:20 pm

» Trazimo uzrok poteskoca u zatrudnjivanju
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:02 pm

» Kako zamisljate sebe za 10 godina?
od Charlize93 Sub Jan 28, 2017 5:55 pm

» Cekamo rode :)
od Tina Pon Jan 23, 2017 6:21 pm

» Pohvalimo se nasom decom
od Tina Sub Jan 21, 2017 11:00 pm

» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am

» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm


Pacijent i hemoterapija

2 posters

Ići dole

Pacijent i hemoterapija Empty Pacijent i hemoterapija

Počalji od Maca Pet Okt 07, 2011 8:40 pm

Pacijent i hemoterapija


Pacijent i hemoterapija Images


Saznanje da nosite malignu bolest je veoma dramatično. Taj kratak momenta saznanja kompletno menja čovekov život. Mnoge stvari postaju manje značajne. Međutim i u tom i takvom trenutku neophodno je skupiti veliku volju i dovoljno pribranosti da se krene sa hemioterapijom. Tu odluku pacijent donosi zajedno sa svojim terapeutom.

Tokom terapije pacijent se susreće sa brojnim efektima koji nisu nimalo prijatni ali su neizostavni deo lečenja.Nabrojaćemo samo neke od njih:

Mučnina
Mnogi citostatici izazivaju jak osećaj muke, gađenja i nagon na povraćanje. Ovi se efekti javljaju na dan primanja terapije i traju 24 časa ali ponekad mogu trajati i 2-3 dana nakon date terapije. Sada postoje brojni i moćni lekovi koji osećaj povraćanja mogu uspešno sanirati do nivoa koji je veoma podnošljiv.

Pad krvne slike
Brojni citostatici ubijaju sve ćelije koje se dele. Ćelije limfoma ali i zdrave ćelije krvi imaju sposobnost neprekidne deobe. Zbog toga nastaje pad krvne slike i to najčešće 7 dana nakon otpočinjanja hemoterapije. Prvo se registruje pad belih krvnih zrnaca, zatim krvnih pločica a moguće je i sniženje eritrocita.

Danas postoje moćni lekovi koji podižu nivo belih krvnih zrnaca na normalu u veoma kratkom roku posle prstanka hemioterapije.

Opadanje kose
Ćelije korena kose se neprekidno dele. Ovaj proces omogućava neprekidan rast kose i obnavljanje opalih dlaka. Hemoterapija ubija upravo ove ćelije - usporavajući proces obnavljanja kose i dovodeći do ćelavosti.

Iako je opadanje kose za pacijente ženskog pola često veoma dramatičan događaj, utečan je podatak da se po završetku lečenja kosa ponovo javlja i u razumnom vremenskom roku potpuno izraste.

Rane na ustima - mukozitis
Ova komplikacija se javlja izuzetno retko i to samo u pacijenata koji primaju veoma agresivne protokole. Ovakvi takozvani protokoli druge linije se daju kada se tumor ne stopi nakon terapije prve linije ili kada se na primer zbog prirode bolesti konzilijum lekara odmah opredeli za ovakav vid terapije.

Promene se karakterišu plitkim aftama, ulcerima na sluzokoži usne duplje ali i na farinksu, jednjaku pa i u crevima. Ove ulceracije su posledica kratkotrajnog prekida obnavljanja ćelija sluzokože zbog čega ona ostane istanjena i sa ogoljenim nervnim završecima. Ove promene su samo izuzetno dublje. Zbog svega navedenog, pacijent teško podnosi i hranu i vodu u svojim ustima koja ga peče i boli pa izbegava da jede. Danas postoje gotove suspenzije kojima se ispiraju takve sluznice i koje ublažavaju bolove i stavljaju privremene zaštitne slojeve na ranice dok iste ne zarastu. Mukozitis-ranice počinju takodje izmedju 5-8 dana terapije i traju i po 7 dana.

Prolivi
Ponekad se mukozitis u crevima koplikuje kašastim i prolikvastim stolicama. Pojava i vreme trajanja je slično kao i kod ranica na usnoj duplji, jer im je i mehanizam nastanka isti.

Specifčna terapija ovih komplikacija ne postoji i zahteva pregled vašeg terapeuta ali u svakom slučaju nije greška zeti neki od takozvanih Eubiotika.

Iritacija mokraćne bešike
Sastoji se u bolnim i grčevitim senzacijama pri mokrenju a neretko i sukrvičavom mokraćom.


Izvor:Stetoskop
avatar
Maca
Urednici

Ženski Datum rođenja : 22.06.1987
Datum upisa : 10.11.2010
Godina : 36

Nazad na vrh Ići dole

Pacijent i hemoterapija Empty Re: Pacijent i hemoterapija

Počalji od Brana Sub Okt 08, 2011 5:41 pm

Mojoj svekrvi su omasili hemoterapiju i pogorsali joj stanje,stalno je imala prolive,gusenja,temperaturu...takodje pospesila je razvijanje raka pa je zbog toga izgubila bubreg i deo jetre...ma uzasss
Mora doktor da bude stvarno strucan da bi odredio pravu hemoterapiju pacijentu koja ce mu doprineti koristi vise nego stete..naravno da nekih nuspojava mora biti ali ne i tih koje bi pospesile ili jos negde razvile rak..I pitanje je da li je odredjenoj vrsti pacijenta uopste potrebna hemoterapija ili ipak neki drugi vid lecenja..
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Pacijent i hemoterapija Empty Re: Pacijent i hemoterapija

Počalji od Maca Sub Okt 08, 2011 8:56 pm

Brano,njemu je metastazirao i nema drugog nacina...I on povraca,glavobolja a tek je jednu primio....Jako mi je zao da ga gledam dok se pati a sveki jos pred njim place...e onda me je veceras zvao skroz raspolozen,drugaciji...Kaze mi svekrva da je ovaj covek sto je sa njim u sobi plakao dok je mm povracao i kaze JA SAM MISLIO DA CU GA ISPRATITI KUCI A IZGLEDA DA CU JA PRE NJEGA KUCI I SRCE MI SE CEPA STO JE TAKO.....
Kaze mm da je primao neku zamracenu hemo...skroz mu ruke prekrili i bocu zamracili....
avatar
Maca
Urednici

Ženski Datum rođenja : 22.06.1987
Datum upisa : 10.11.2010
Godina : 36

Nazad na vrh Ići dole

Pacijent i hemoterapija Empty Re: Pacijent i hemoterapija

Počalji od Brana Sub Okt 08, 2011 8:59 pm

Cek ko prima hemoterapiju i kome je metastazirao?
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Pacijent i hemoterapija Empty Re: Pacijent i hemoterapija

Počalji od Brana Sub Okt 08, 2011 9:04 pm

Sada sam skontala,prosto ne mogu da verujem...pa kako se to ranije nije moglo otkriti...gde je metastazirao?
Mila samo budi hrabra,ako su mu dali odgovarajucu hemoterapiju sigurno ce biti dobro..nemoj da se sekiras iako je to znam nemoguce, ali trudi se zbog Mite,sada si mu ti najpotrebnija.. huug
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Pacijent i hemoterapija Empty Re: Pacijent i hemoterapija

Počalji od Maca Sub Okt 08, 2011 9:15 pm

Hocu Brance ipak se ja dobro drzim.....
Na limfne zlezde u trbuhu...Karcinom II grupe od moguce IV....
On danas kaze muka mu je-ja mu govorim nije ti muka,umislio si...kakva muka kako meni nije muka...pi malo vode i cuti tu nemoj da mi umisljas i kukas kao neka beba,ni Mita tako ne kuka kao ti i on onda pocne da se smeje i proslo ga....I kazem mu jos da mora da povraca da bi ozdravio.....Meni je najbitnije da on odrzi optimizam i ne trosi energiju na brigu i sikiracaju....
avatar
Maca
Urednici

Ženski Datum rođenja : 22.06.1987
Datum upisa : 10.11.2010
Godina : 36

Nazad na vrh Ići dole

Pacijent i hemoterapija Empty Re: Pacijent i hemoterapija

Počalji od Brana Sub Okt 08, 2011 9:25 pm

Bravo zas stav,naravno da mora da se odrzi optimizam huug
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Pacijent i hemoterapija Empty Re: Pacijent i hemoterapija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu