Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️

Join the forum, it's quick and easy

Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️
Svet zena
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Blog - Svet zena
Svet zena
Zadnje teme
» Caskanje uz kaficu
od Bubica Pet Feb 02, 2018 11:20 pm

» Namestanje zeludca, materice...
od milica30 Ned Mar 12, 2017 2:21 pm

» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
od Tina Ned Feb 05, 2017 3:50 pm

» Hemoroidi
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:20 pm

» Trazimo uzrok poteskoca u zatrudnjivanju
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:02 pm

» Kako zamisljate sebe za 10 godina?
od Charlize93 Sub Jan 28, 2017 5:55 pm

» Cekamo rode :)
od Tina Pon Jan 23, 2017 6:21 pm

» Pohvalimo se nasom decom
od Tina Sub Jan 21, 2017 11:00 pm

» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am

» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm


Polipi u materici

Ići dole

Polipi u materici Empty Polipi u materici

Počalji od marasrna Ned Jun 30, 2013 1:20 pm

Polipi na maternici su izrasline pričvršćene na unutarnji zid maternice, koji se proteže u šupljinu maternice. Bujanje stanica endometrija dovodi do stvaranja polipa na maternici, poznatog i kao endometrijski polip.

Polipi su najčešće benigni, iako neki mogu biti kancerogeni ili se pretvoriti u rak (prekancerozni polip).

Veličina polipa na maternici može biti u rasponu od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara. Moguće je imati jedan ili više polipa na maternici. Oni obično ostaju tamo, ali povremeno, mogu skliznuti kroz otvor maternice (cerviks) u rodnicu.

Polipi na maternici najčešće se javljaju kod žena u klimakteriju i menopauzi, iako su također prisutni i kod mlađih žena.


Simptomi polipa na maternici

Simptomi polipa na maternici uključuju:

Nepravilna menstrualna krvarenja – primjerice, česta, nepredvidljiva menstrualna razdoblja, promjenjiva trajanja i težine
Krvarenje između menstruacija
Prekomjerno teške menstruacije
Vaginalno krvarenje nakon menopauze
Neplodnost

Neke žene mogu doživjeti samo svjetlo ili oskudno krvarenje, ili čak biti bez simptoma.


Kada posjetiti liječnika?

Potražite liječničku pomoć ako imate:

Vaginalno krvarenje nakon menopauze
Krvarenje između menstruacija
Nepravilno menstrualno krvarenje


Uzroci polipa na maternici

Iako točan uzrok polipa na maternici nije poznat, čini se da veliku ulogu imaju hormonalni čimbenici.

Polipi na maternici su estrogenski osjetljivi, što znači da oni reagiraju na estrogen na isti način kao i sluznica maternice – rastu kao odgovor na cirkulaciju estrogena.


Liječenje polipa na maternici

Mali polipi bez simptoma (asimptomatski) mogu se sami povući. Liječenje je nepotrebno, osim ako postoji rizik od raka maternice.

U ostalim slučajevima, liječenje može uključivati nekoliko mogućnosti:

Lijekovi – određeni hormonalni lijekovi, uključujući progestin i agoniste hormona koji izlučuje gonadotropin, mogu smanjiti polipe na maternici i ublažiti simptome. No, uzimanje takvih lijekova je obično kratkoročno rješenje. Simptomi se obično ponavljaju nakon prestanka uzimanja lijekova.
Kiretaža – može biti korištena kao laboratorijsko ispitivanje prilikom dijagnoze ili se ovim postupkom mogu ukloniti polipi. Liječnik može obaviti kiretažu uz pomoć histeroskopa, koji mu omogućuje pregled maternice prije i nakon postupka.
Kirurško uklanjanje (histeroskopija) – tijekom ovog postupka, liječnik koristi histeroskop kako bi pregledao unutrašnjost maternice, identificirao polipe i uklonio ih. Uklonjeni polipi mogu biti poslani u laboratorij na mikroskopski pregled.

Ako polip sadrži kancerogene stanice, vaš liječnik će razgovarati s vama o idućim koracima u procjeni i liječenju. Rijetko, polipi na maternici mogu se ponoviti. U tom slučaju, možda će biti potrebno više tretmana.




Meni je otkriven polip na levoj strani materice.Otisla sam kod ginekologa jer od devetog dana ciklusa kada bih isla u wc,izlazila mi je sluz a kroz nju se provlacila rozikasta krv.
Pre tri dana su mi odstranili polip histeroskopijom,radi se pod opstom anestezijom.Sam zahvat traje izmedju 15-20 min.Kada sam se probudila,dobila sam analgetike jer sam imala bolove kao menstrualne i dobila sam lagani sendvic i neke integralne slatke keksice i belu kafu.Dr je dosao da vidi kako sam a ja sada kada se prisetim,lupala sam nesto na engleskom a mozda i na srpskom ali nije mi zameriti jer sam jos uvek bila grogi od anestezije koja me je drzala ceo dan.9 jula idem na kontrolu i moram pitati dr sta sam lupala,sada me je sramota :haha: :blam: .
Krvarila sam samo tog dana,vise nisam imala ni bolove.
Eto mog iskustva sa polipima,mogu da se nadam da se vise ne vrate mada je sve moguce :dont: 
marasrna
marasrna
Urednici

Ženski Datum rođenja : 01.06.1975
Datum upisa : 15.03.2012
Godina : 48
Lokacija : Iceland

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu