Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️

Join the forum, it's quick and easy

Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️
Svet zena
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Blog - Svet zena
Svet zena
Zadnje teme
» Caskanje uz kaficu
od Bubica Pet Feb 02, 2018 11:20 pm

» Namestanje zeludca, materice...
od milica30 Ned Mar 12, 2017 2:21 pm

» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
od Tina Ned Feb 05, 2017 3:50 pm

» Hemoroidi
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:20 pm

» Trazimo uzrok poteskoca u zatrudnjivanju
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:02 pm

» Kako zamisljate sebe za 10 godina?
od Charlize93 Sub Jan 28, 2017 5:55 pm

» Cekamo rode :)
od Tina Pon Jan 23, 2017 6:21 pm

» Pohvalimo se nasom decom
od Tina Sub Jan 21, 2017 11:00 pm

» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am

» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm


Цвети

3 posters

Ići dole

Цвети Empty Цвети

Počalji od Nensy85 Ned Apr 13, 2014 11:26 am

Цвети су покретни хришћански празник којим се обележава Христов улазак у Јерусалим. Увек пада у недељу, дан након Лазареве суботе, и недељу дана пре Ускрса. Установљен је у Јерусалиму крајем IV века, за успомену на последњи, царски и свечани улазак Исуса Христа у свети град Јерусалим, и на последњу недељу његовог живота.

Обележава се у свим хришћанским земљама, са незнатном разликом у обичајима. Јеванђелисти бележе да је Исус на капијама града дочекан са цвећем и листовима палме, које су му људи бацали пред ноге. Будући да је због хладног климата у свим европским земљама (изузев Шпаније и Малте) раст палме немогућ, народ на овај дан у цркву носи шимшир, тису, гранчице врбе и маслине. Међу православцима Цвети важе за један од најрадоснијих празника.

Према Јеванђељу, Исус је у град ујахао на магарцу, дочекан масом људи који су му простирали своје одежде пред ноге, пут му посипали цвећем и палминим листовима, и певали у његову славу.

Симболика магарца је мир, за разлику од коња, који симболише рат. Стога улазак Христов у Јерусалим представља долазак Принца мира, не долазак Краља – ратног завојевача. Бацање хаљина и палмовог лишћа пред нечије ноге, представљало је исказ дубоког поштовања и високе почасти. Сва четири Јеванђеља сведоче да је Исусу била указана ова част. Међутим, док Матеј, Марко и Лука тврде да је народ простирао хаљине и зукву, Јован инсистира на листовима палме. У јеврејској традицији, палма је једна од четири свете биљке (поред лимуна, мирте и врбе) која се носи на Сукот („Празник колиба“; петнаести дан месеца Тишри по јеврејском календару).

Иако апостол Павле у својим Посланицама Христов улазак описује као тријумфални, овакво тумачење није могло да постоји све до 13. века. У старом Египту палмове гране су пратиле покојника на посмртним церемонијама, и симболисале су вечни живот. У средњовековној хришћанској традицији оне су красиле мученике, страдалнике за хришћанство, а представљале су њихову моралну победу, тријумф духа над смрћу.

У шеснаестом и седамнаестом веку, у западној Европи су на Цвети спаљиване мале људске фигурине, које су се звале Jack-'o'-Lent. Прављене су од сламе, да би потом биле каменоване или искидане на делове. Симболика овог обичаја је освета Јуди Иксариотском, који је римским војницима проказао Исуса. Неки историчари сматрају да је ово ритуални прогон зиме, и поздрав пролећу.

Цвети E5midy

Nensy85
Nensy85
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 18.01.1985
Datum upisa : 06.06.2012
Godina : 39

Nazad na vrh Ići dole

Цвети Empty Re: Цвети

Počalji od marasrna Pon Apr 14, 2014 12:00 pm

Nensy,dobro je sto si se setila da pises o nasim praznicima i bilo bi lepo da i dalje pises i da imamo neku vrstu verskog kalendara.
marasrna
marasrna
Urednici

Ženski Datum rođenja : 01.06.1975
Datum upisa : 15.03.2012
Godina : 48
Lokacija : Iceland

Nazad na vrh Ići dole

Цвети Empty Re: Цвети

Počalji od Nensy85 Pon Apr 14, 2014 12:12 pm

To sam dosla na ideju jer vidim da se ovde malo govori o veri, praznicima.... a vecina i ne zna sta koji praznik znaci i zasto se praznuje.
Trudicu se da pisem o svim verskim praznicima po nesto sto bi svako od nas, pravoslavnih hriscana, trebalo da zna.
Nadam se da ce i drugi pisati nesto na ovu temu...
Nensy85
Nensy85
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 18.01.1985
Datum upisa : 06.06.2012
Godina : 39

Nazad na vrh Ići dole

Цвети Empty Re: Цвети

Počalji od marasrna Pon Apr 14, 2014 12:19 pm

Ja postujem sve praznike i nikada ne perem ili radim nesto drugo tada i nervira me kada neko npr. ukljuci ves masinu a opravdanje mu je malo dete ili neki dr. razlog.kod mene u kuci,praznici su se postovali i slavili,pamtim jos od detinjstva i odlazak u crkvu sa babom i postovanje svih obicaja za Bozic,Uskrs,slavu i to smo nastavile do danasnjeg dana uz malo modifikacija od kako mi je umro otac i deda.mm nema pojma,njegovi su bili komunisti tj. otac,rano otisao u inostranstvo i sada ga ja poducavam.
marasrna
marasrna
Urednici

Ženski Datum rođenja : 01.06.1975
Datum upisa : 15.03.2012
Godina : 48
Lokacija : Iceland

Nazad na vrh Ići dole

Цвети Empty Re: Цвети

Počalji od Nensy85 Pon Apr 14, 2014 12:30 pm

Pa bas i zbog svoje dece i porodice uopste treba postovati praznike...
Ako maro, samo ti njega poducavaj. Nadam se da to lepo i prihvata?
Ne volim kada neko preteruje u tome ali ne volim isto tako i da ljudi ne znaju neke osnovne stvari o svojoj veri.
U subotu u crkvi kaze baba unuku "ajde poljubi sliku"  :shok: Mislim se da li ona zna zasto je u opste i dosla u crkvu kad ne zna svom unucetu da kaze da se ta "slika" zove ikona!!!!
Kao da je na izlozbi slika, uzas!


Nensy85
Nensy85
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 18.01.1985
Datum upisa : 06.06.2012
Godina : 39

Nazad na vrh Ići dole

Цвети Empty Re: Цвети

Počalji od marasrna Pon Apr 14, 2014 12:33 pm

Ne volim ni ja preterivanje i fanatike ali osnovne obicaje trebamo znati i postovati.Baba je lik  :haha:  mada ja im i oprastam,starost je to,misle jedno a kazu drugo ili se ne mogu setiti kako se kaze.vidim po svojoj babi .
marasrna
marasrna
Urednici

Ženski Datum rođenja : 01.06.1975
Datum upisa : 15.03.2012
Godina : 48
Lokacija : Iceland

Nazad na vrh Ići dole

Цвети Empty Re: Цвети

Počalji od Nensy85 Pon Apr 14, 2014 12:46 pm

Ma bilo bi dobro da je to, vecina njih udje u crkvu kad se krste, neki kad se vencavaju i kad umru pa se vrsi opelo u crkvi.
Cast izuzecima!!!
Bas ti stariji treba da uce mladje...
Nensy85
Nensy85
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 18.01.1985
Datum upisa : 06.06.2012
Godina : 39

Nazad na vrh Ići dole

Цвети Empty Re: Цвети

Počalji od Crnokosa Čet Maj 01, 2014 9:02 am

Bravo Nensy.
Kad god mogu ukljucicu se. Krstili smo Filipa, pa se decko pricestio i odmah pocinjemo sa poducavanjem. Moji dedovi bili komunisti i skoro nista se ne postuje od obicaja ali ja hocu da ih stvorim zbog deteta. Da ima cemu da se raduje i seca nekada...
Crnokosa
Crnokosa
Admin
Admin

Ženski Datum upisa : 06.08.2010

https://svetzena.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Цвети Empty Re: Цвети

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu