Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️

Join the forum, it's quick and easy

Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️
Svet zena
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Blog - Svet zena
Svet zena
Zadnje teme
» Caskanje uz kaficu
od Bubica Pet Feb 02, 2018 11:20 pm

» Namestanje zeludca, materice...
od milica30 Ned Mar 12, 2017 2:21 pm

» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
od Tina Ned Feb 05, 2017 3:50 pm

» Hemoroidi
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:20 pm

» Trazimo uzrok poteskoca u zatrudnjivanju
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:02 pm

» Kako zamisljate sebe za 10 godina?
od Charlize93 Sub Jan 28, 2017 5:55 pm

» Cekamo rode :)
od Tina Pon Jan 23, 2017 6:21 pm

» Pohvalimo se nasom decom
od Tina Sub Jan 21, 2017 11:00 pm

» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am

» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm


Psorijaza

4 posters

Ići dole

Psorijaza Empty Psorijaza

Počalji od Maja. Ned Sep 19, 2010 4:19 pm

1. Šta prouzrokuje psorijazu?
2. Ko dobija psorijazu?
3. Kako se dijagnostikuje psorijaza?
4. Da li je psorijaza zarazna?
5. Koji delovi tela su pogođeni psorijazom?
6. Postoji li lek za psorijazu?
7. Da li se umire od psorijaze?
8. Da li ljudi oboleli od psorijaze normalno funkcionišu?
9. Da li postoji nada da će lek za psorijazu biti pronađen?
10. Kakav efekat ima sunce na psorijazu?
11. Da li psorijaza može biti uzrok opadanja kose?
12. Da li tretman mora da traje 21 dan?
13. Koji je najpogodniji period za tretman?

O d g o v o r i

1. Niko za sigurno ne zna šta prouzrokuje psorijazu, ali većina naučnika smatra da je psorijaza oboljenje vezano za imuni sistem. Često se psorijaza zove i imunomedijatorni poremećaj, jer pri psorijazi imuni sistem ubrzava životni ciklus ćelija kože. Normalne ćelije kože sazrevaju za 28-30 dana i skidaju se, ljušte se sa površine kože neprimetno. Ali kod psorijaze, ćelijama kože je potrebno samo 3-4 dana da sazreju pa se nagomilavaju i formiraju uzdignute crvene lezije na koži.

2. Psorijaza se za nijansu češće javlja kod muškaraca nego kod žena. Prosečno doba kada se postavi dijagnoza je 28 godina, a najčešće se javlja u dobu od 15-35 godina starosti. Ipak, može se javiti bilo kada, tako se na primer, psorijaza po prvi put može javiti kod vrlo starih ljudi, ali i kod novorođenčadi i dece. Ipak kod mladih osoba se psorijaza retko javlja, npr. kod dece mlađe od 10 godina učestalost pojavljivanja je 10-15%. Svake godine se dijagnostikuje od 150 000 do 260 000 novih slučajeva.

3. Ne postoje specifični krvni testovi ili drugi dijagnostički metodi za postavljanje dijagnoze psorijaze. Dijagnoza se uglavnom postavlja pregledom kože kod lekara. Ređe se radi biopsija kože, radi posmatranja promena pod mikroskopom kao biološkog dokaza. Postojanje malih jama na noktima prstiju je takođe indikator psorijaze.

4. Psorijaza nije zarazna. Nije nešto što možete „zakačiti“ ili preneti. Lezije nastale od psorijaze mogu biti ružne „na oko“, ali ih ne treba posmatrati kao nešto infektivno ili kao otvorenu ranu. Oboleli od psorijaze ne predstavljaju pretnju za zdravlje ili sigurnost drugih ljudi.

5. Psorijaza se najčešće pojavljuje na glavi, kolenima, laktovima i torzou. Ali se, psorijaza može pojaviti bilo gde, uključujući nokte, dlanove, tabane, lice i genitalije. Obično se lezije javljaju simetrično, na istom mestu na levoj i desnoj strani tela.

6. Ne postoji lek, ali postoje različiti tretmani, topikalni (lokalni) i sistemski, koji mogu ukloniti promene izazvane psorijazom na određeno vreme. Najčešće lekari preporučuju da se proba više različitih tretmana kako bi se pronašao odgovarajući za neku osobu. Kod nekih obolelih se javljaju spontan remisije, ali se ne zna kada će se one desiti, nepredvidive su. Tretman ribicama predstavlja alternativnu vrstu tretmana koju preporučuju mnogi naučnici.

7. Da. Oko 400 ljudi umre godišnje od komplikacija izazvanih psorijazom. Prvo, ovakve komplikacije se javljaju kod osoba sa teškom, ekstenzivnom formom psorijaze, kao što je generalizovana pustularna psorijaza ili eritrodermička psorijaza, gde su velike površine kože prekrivene promenama. Koža ima važnu ulogu u regulaciji telesne temperature i kao zaštita organizma od infekcije. Kada su tako veliki delovi zahvaćeni moguće su sekundarne infekcije. Gubitak tečnosti je dodatni faktor kod ovakve ozbiljne forme, pa je i cirkulatorni sistem pod velikim pritiskom. Takođe oko 400 ljudi godišnje dobija invalidninu zbog psorijaze.

8. Većina ljudi obolelih od psorijaz normalno funkcioniše. Ponekad ljudi imaju komplekse, zato što promene na koži ružno izgledaju. Psorijaza se često pogrešno posmatra od strane javnosti, što može izazvati društvene neprijatnosti. To može dovesti do emocionalnih problema kao što su anksioznost, bes, stidljivost i depresija. Ako je vidljiva, psorijaza može uticati na vrstu posla koju ljudi obavljaju.

9. Da. Mnoga istraživanja su u toku danas više nego ikada. Ogroman progres je napravljem u razumevanju psorijaze, kako u pogledu imunih mehanizama vezanih za ovu bolest, tako i u pogledu genetičkih faktora.

10. Prirodna sunčeva svetlost može imati povoljan efekat na psorijazu. Sunčeva i UV svetlost usporavaju brzinu rasta ćelija kože, pa se stoga obolelima od psorijaze preporučuje izlaganje ovim vrstama svetlosti. Što više sunca, bolji su efekti. Zimi je manje sunca i situacija je gora pa se stoga preporučuje izlaganje UV svetlosti u solarijumu.

11. Psorijaza ne uzrokuje opadanje kose. Ali ipak, veoma tanke naslage ljuspica na skalpu glave mogu zarobiti dlaku, i kada nameravate da skinete te naslage skinete i vlati kose. Takođe neki preparati, kao što je salicilna kiselina, mogu privremeno oštetiti dlaku. Glavu možete izložiti dejstvu ribica ležanjem na leđima ili upotrebom dihaljke za masku.

12. Nije 100% obavezno, ali se jako savetuje kako bi se postigao potpuni učinak prirode. Nije samo bitno izložiti se ribicama već i ostvariti i blagodetne efekte boravka u vodi, opuštanja, UV zračenja i sl. koji su zasnovani na bazi 21 dana.

13. Nema posebnog vremena koje je pogodno za tretman. Obe sezone imaju i minuse i pluseve. Vreme zavisi najviše od slobodnih termina i Vašeg slobodnog vremena.

www.psorijaza.com
Maja.
Maja.
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum upisa : 19.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Psorijaza Empty Re: Psorijaza

Počalji od Maja. Ned Sep 19, 2010 4:21 pm

Psorijaza (Psoriasis vulgaris)

Psorijaza je hronična, recidivirajuća, neinfektivna bolest kože, koja se može manifestovati na različite načine.

Učestalost
Psorijaza je vrlo česta dermatoza. Može se javiti u svim uzrastima, ali najčešće između 16 i 30-te i 50-60-te godine života. Učestalost zavisi od rase (ređe kod pripadnika crne i žute rase) i nacije (Indijancima i Eskimima je skoro nepoznata).
Uzročnici
Uzrok i mehanizam nastanka psorijaze su nepoznati. Sigurno je da je psorijaza polietiološko oboljenje, zapravo ona se klinički manifestuje kod genetski predisponiranih osoba izloženih kontinuiranom delovanju provokativnih faktora.

Provokativni faktori su brojni i neki od njih su:
infektivni agensi, bilo akutni (naročito kod dece i omladine)
stres (sa godinama sve više slabi uticaj infektivnih agenasa, a raste uloga
hronična mikroiritacija (pritisak, povrede, izloženost određenim materijama)
lekovi (antimalarici, nesteroidni antiinflamatorni lekovi, beta blokatori, litijum...)
gojaznost
hipokalcemija…
Što se tiče uticaja pušenja i konzumiranja alkohola na nastanak psorijaze postoje brojne kontroverze. Šta se zapravo dešava? Centralno mesto zauzima pojačana mitotska aktivnost bazalnih keratinocita (10x) te njihovo ubrzano kretanje ka površini epidermisa (5-7x). Zato nastaju naslage (ljuske) koje se lako skidaju.
Klinička slika
Rasprostranjenost psorijatičnih promena može da varira od malih pojedinačnih žarišta do generalizovanih formi. Promene se mogu pojaviti, zatim nestati i nikada se više ne pojaviti ili pak biti stalno prisutne. U većini slučajeva je slika psorijaze karakteristična. Počinje u vidu crvenih pečata, jasno ograničenih od okoline koji se vremenom prekrivaju suvim, trošnim, srebrno-belim naslagama.

U zavisnosti od oblika i veličine opisuju se:
Psoriasis punctata
Psoriasis guttata
Psoriasis nummularis
Psoriasis in placibus (en plakues)
Psoriasis annularis
Psoriasis geographica

U zavisnosti od lokalizacije psorijatičnih promena opisuje se:
Psoriasis capitis
Psoriasis unguius
Psoriasis palmaris, plantaris, palmoplantaris
Psoriasis inversa
Psorijatične promene se mogu javiti bilo gde na koži, ali najčešće su to tzv. predilekciona mesta. Psorijatične promene na pregibima (aksilarno, submamarno, ingvinalno, interglutealno) se razlikuju. Naime, ovde ima mnogo manje ili uopšte nema ljuski, a crvenilo je znatno izraženije. Postoje i teže forme psorijaze koje se obično razvijaju iz klasičnih oblika psoriasis erithrodermica, zahvaćena je čitava ili skoro čitava koža. Koža je crvena, topla, prekrivena sitnim ljuskama i ovo stanje zahteva neodložno bolničko lečenje jer postoji opasnost od hipoproteinemije, dehidratacije, anemije, poremećene termoregulacije, enteropatije…Može nastati spontano ili jatrogeno (neadekvatno lečenje). psoriasis pustulosa, odlikuje se prisustvom sterilnih pustula bilo na koži čitavog tela (generalizovana pustulozna psorijaza), bilo na određenim lokacijama (koža dlanova i tabana i akralnim delovima šaka i stopala) psoriasis arthropatica (arthritis psoriatica) kada su pored kože zahvaćeni i zglobovi što se sreće kod 5-10% obolelih

Dijagnoza
Postavljanje dijagnoze ne bi trebalo da pretstavlja problem.

Za postavljanje dijagnoze su bitni:
anamneza (podaci koje daje pacijent, a tiču se početka i toka bolesti, izgleda, prvih promena)
klinička slika
pozitivni fenomeni (fenomen stearinske sveće, fenomen poslednje opne, fenomen “krvave rose“)

Dijagnoza se potvrđuje patohistološkim nalazom (nakon biopsije). Eventualni problem za postavljanje dijagnoze mogu pretstavljati druge eritemoskvamozne dermatoze.

Lečenje

Terapija psorijaze je kompleksan proces, zahteva potpuno poverenje u odnosu pacijent-lekar. Cilj lečenja je uvesti bolesnika u remisiju (uspavati bolest) i održati to stanje što duže. Lokalna terapija.
Prvo i osnovno je skidanje naslaga(mehanički i/ili medikamentozno, a zatim uklanjanje zapaljenskog infiltrata.

Koriste se:
topijski keratolitici (salicilna kiselina, urea, rezorcin...)
topijski kortikosteroidi
ditranol
kalcipotriol (vitamin D3)
topijski retinoidi (tazaroten)
indiferentne kreme…
Izbor u mnogome zavisi od lokalizacije i rasprostranjenosti promena.

Opšta (sistemska) terapija je obično dopuna lokalnoj terapiji.
AD vitamin u obliku perli i rastvora
retinoidi (neotigason)
citostatici (metotreksat)
ciklosporin A
makrolidni imunosupresivi…
Antibiotici, B6 vitamin, sedativi deluju na provokativne faktore
Fizikalna terapija
foto terapija (helio terapija, helio-balneo terapija, SUP terapija, PUVA)
Prognoza
Psorijaza je hronična recidivirajuća bolest (smenjuju se remisije i egzacerbacije), sezonskog karaktera sa pogoršanjima krajem jeseni, tokom zime i ranog proleća. U toku leta su moguće spontane remisije. Životna prognoza je kod većine dobra, ali je potrebno trajno lečenje.

Na osnovu toka bolesti opisuju se:
eruptivno-egzantemski oblik psorijaze koji se obično javlja nakon akutnog infekta (grip, angina..) i manifestuje u vidu psoriasis guttata. Može spontano proći ili preći u hroničnu formu psorijaze. Ova forma se obično sreće kod dece i omladine i dobro reguje na terapiju.
hronično-stacionarni oblik psorijaze Promene su na predilekcionim mestima laktovima i kolenima, kosmatom delu glave, krsnom predelu. Nema tendenciju regresije.
eksudativna psorijaza Ljuske nisu srebrne već žućkaste (boja potiče od seruma), nema tendenciju regresije već progresije u eritrodermiju ili pustuloznu psorijazu
Prevencija
Jedino na šta se može uticati su provokativni (deklasirajući agensi). Naročito treba upozoriti one u čijoj porodici postoji psorijaza. Verovatnoća da će dete dobiti psorijazu ako je ima jedan roditelj je 30%, oba roditelja 60%, jedan roditelj + jedan brat/sestra 31%, jedan brat/sestra 17%

Stetoskop
Maja.
Maja.
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum upisa : 19.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Psorijaza Empty Re: Psorijaza

Počalji od Gaga Pet Jun 22, 2012 4:22 pm

Uh ja imam problema sa psorijazom, dosadna je vise od moje svekrve.. :haha: , a pojavila mi se posle rodjenja drugog deteta, kao flekica na nozi, a sad mi je u kosi, tj. na glavi...ne znam vise sta da radim, jos kada sam nervozna kopam po glavi i onda jos vise sama sebe nerviram...
A eto nesto sto je meni cudno u trudnoci sa trecim detetom povukla se potpuno, dok je evo sada imam... plac
Gaga
Gaga
Novajlija
Novajlija

Ženski Datum rođenja : 20.04.1980
Datum upisa : 04.11.2011
Godina : 43

Nazad na vrh Ići dole

Psorijaza Empty Re: Psorijaza

Počalji od Bubi89 Sub Jun 23, 2012 6:31 am

Moja baka ima psorijazu, ali bas bas, i kazu da joj je to kao zato sto se nje stitila u selu dok je prskala po basti O_O, ali koooo zna od cega je zapravo...
Mazala se svim i svacim, i u bolnicu isla na suncanje... I sad mora da pije neke jake lekove, bas zeznute, ako zeli da nema te kraste...

Suncanje jaaaako pomaze, bas se povuce od toga.
Gago jel mazes nesto?
Bubi89
Bubi89
Urednici

Ženski Datum rođenja : 02.06.1989
Datum upisa : 04.01.2011
Godina : 34
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Psorijaza Empty Re: Psorijaza

Počalji od Gaga Ned Jun 24, 2012 2:56 pm

Joj mogu da zamislim kako joj je...meni se pojavljuje samo na kosmatom delu glave....i ne mazem vise nista, a mazala sam sve i svasta...od onog sto mi je prepisala doktorka..pa do nekih ulja od kantariona, lavande i nista mi nije pomoglo.
Idem na more u avgustu..pa ce mi valjda suncanje malo pomoci.
Gaga
Gaga
Novajlija
Novajlija

Ženski Datum rođenja : 20.04.1980
Datum upisa : 04.11.2011
Godina : 43

Nazad na vrh Ići dole

Psorijaza Empty Re: Psorijaza

Počalji od levoto Ned Avg 19, 2012 8:49 am

Na jednom lekarskom predavanju sam cuo da je psorijaza zapravo bolest jetre, a manifestacija se javlja na kozi.
levoto
levoto

Muški Datum rođenja : 17.01.1965
Datum upisa : 13.08.2012
Godina : 59

http://www.zivisastilom.com

Nazad na vrh Ići dole

Psorijaza Empty Re: Psorijaza

Počalji od Gaga Ned Avg 19, 2012 11:05 am

Ja za to nisam cula :dont: :sad: , a naravno bila sam kod doktora i niko mi nije skrenuo paznju da iskontrolisem jetru...mada kod mene je ako mogu tako da kazem blazi oblik, jer je imam samo po kosmatom delu glave...bila sam na moru i imam utisak da mi se pogorsalo...
Gaga
Gaga
Novajlija
Novajlija

Ženski Datum rođenja : 20.04.1980
Datum upisa : 04.11.2011
Godina : 43

Nazad na vrh Ići dole

Psorijaza Empty Re: Psorijaza

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu