Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️

Join the forum, it's quick and easy

Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️
Svet zena
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Blog - Svet zena
Svet zena
Zadnje teme
» Caskanje uz kaficu
od Bubica Pet Feb 02, 2018 11:20 pm

» Namestanje zeludca, materice...
od milica30 Ned Mar 12, 2017 2:21 pm

» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
od Tina Ned Feb 05, 2017 3:50 pm

» Hemoroidi
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:20 pm

» Trazimo uzrok poteskoca u zatrudnjivanju
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:02 pm

» Kako zamisljate sebe za 10 godina?
od Charlize93 Sub Jan 28, 2017 5:55 pm

» Cekamo rode :)
od Tina Pon Jan 23, 2017 6:21 pm

» Pohvalimo se nasom decom
od Tina Sub Jan 21, 2017 11:00 pm

» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am

» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm


Plodova voda

Ići dole

Plodova voda Empty Plodova voda

Počalji od Maja. Ned Sep 19, 2010 5:48 pm

Bazenčić u kojem beba pliva

Pojedine trudnice plodovu vodu zamišljaju kao bazenčić u kojem pliva njihova bebica. No, za ginekologe i stručnjake drugih profila, plodova voda je pokazatelj uslova u kojima plod živi i dragocen materijal za kontrolu njegovog zdravlja

Šta je plodova voda i kakva je njena uloga?

- Ako mamin stomak zamislimo kao zatvoreni, samo bebin bazenčić, onda je voda u kojoj pliva ono što zovemo plodova voda ili amnionska tečnost. Ona je bistra, blago žućkasta, a njena uloga je višestruka: štiti bebu od spoljašnjih povreda, udaraca i buke, omogućava joj slobodne pokrete, čime stvara preduslov za simetričan razvoj skeleta (kostiju) i mišića. Takođe održava relativno stabilnu temperaturu «bazenčića» i samim tim štiti plod od gubitka telesne temperature. Omogućava adekvatan razvoj pluća, bubrega i gastrointestinalnog trakta. Plodova voda stalno cirkuliše - tako što je beba guta i udiše, pa je činom izdisanja i uriniranja izbacuje u svoj mali bazen.

Kako plodova voda nastaje i kolika je normalna količina?

- Plodovu vodu proizvode bubrezi i pluća ploda, naročito od 18. nedelje. Količina plodove vode u proseku iznosi oko 500 mililitara. Tokom trudnoće, količina se povećava. Najveća je oko 34. nedelje trudnoće, kada iznosi 800 mililitara, dok je pred sam porođaj (koji je u terminu) 600 mililitara. Količina plodove vode ne bi trebalo da bude ni povećana, ni smanjena. Takva stanja mogu da ukažu na poremećaje u razvoju ploda, pa samim tim da komplikuju trudnoću.

Plodova voda je, svakako, vitalna tečnost. Od čega se sastoji?

- Sastoji se uglavnom od vode, belančevina, šećera, natrijuma i kalijuma, antibakterijskih elemenata... i do početka porođaja je sterilna. U njoj se još nalaze i ćelije ploda (uglavnom ćelije kože).

Šta može da dovede do povećane količine amnionske tečnosti i kakvi su simptomi?

- Stanje kada je količina plodove vode povećana naziva se polihidramnion. Javlja se u tri do četiri odsto svih trudnoća. Uopšteno govoreći, uzrok tome je povećana proizvodnja ili poremećeno preuzimanje od strane ploda, ili su u pitanju oba poremećaja. Najvažniji uzrok povećane količine plodove vode je šećerna bolest majke, a što se tiče ploda - poremećeno gutanje zbog anomalija lica (rascep usne i nepca), anomalije creva koja blokiraju prolaz crevnog sadržaja, anomalije kičmenog stuba, i neke patološke situacije u blizanačkoj trudnoći.

Simptomi ili znaci su nagli rast materice, neprijatan osećaj u trbuhu i pojava kontrakcija. U ekstremnim slučajevima, veoma uvećana materica uzrokuje prskanje plodovih ovojnica i prevremeni porođaj.

Kako se leči polihidramnion (višak plodove vode)?

- Stanje se rešava uzimanjem lekova koji smanjuju količinu urina ploda, amnioderivacijom (vađenje viška tečnosti) i, ako nastavak trudnoće ugrožava plod, izazivanjem prevremenog porođaja.

Šta dovodi do smanjene količine plodove vode i da li takvo stanje ugrožava plod?

- Stanje smanjene količine plodove vode se naziva oligohidramnion. Ovakvo stanje prati i komplikuje oko četiri odsto trudnoća. Najčešće se sreće kod prevremenog prsnuća plodovih ovojaka, zastoja u razvoju ploda, trudnoća kojima je prošao termin, kao i u slučaju anomalije ploda, naročito bubrega i urinarnog trakta.

Oligohidramnion se takođe otkriva ultrazvučnim pregledom, kada se meri količina plodove vode. Tokom ovog pregleda, lekar mora da se uveri da ne postoje anomalije ploda koje bi mogle da budu uzrok smanjenoj količini plodove vode.

Da li se i kako ublažava, odnosno leči manjak plodove vode?

- Ako se utvrdi da je sa bebom sve u redu, prva mera je da trudnica unosi dva do tri litra tečnosti, uz odmor na levom boku. Zatim, potrebna je češća ultrazvučna provera, a primenjuje se i amnioinfuzija, ubacivanje tečnosti. Ukoliko stanje preti da ugrozi bebu, porođaj se izaziva ranije.

Bebac
Maja.
Maja.
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum upisa : 19.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Plodova voda Empty Re: Plodova voda

Počalji od Maja. Ned Sep 19, 2010 5:49 pm

Poremećaj količine plodove vode

Da li može da dođe do smanjenja ili povećanja količine plodove vode?


Poremećaji količine plodove vode mogu da budu u smislu povećanja i smanjenja količina plodove vode u odnosu na ono što uobičajeno viđamo u određenoj gestaciji trudnoće. I jedna i druga vrsta odstupanja od normale može da bude prolazna ili da se pogoršava tokom vremena. Povećana količina plodove vode može da bude rezultat određenih problema koje beba ima – da ima anomalije glave, probavnog trakta, kičme, udova, ili problema koje majka može da ima – šećerne bolesti, problema sa posteljicom, itd. Smanjena količina plodove vode može da bude rezultat oticanja plodove vode, problema sa posteljicom, ili problema vezanih sa bebom – kada beba ima anomalije bubrega, ili određene vrste odstupanja od normalne nasledne osnove.

Šta će lekar uraditi ukoliko primeti poremećaj na ultrazvuku?

Kada se na ultrazvučnom pregledu vidi odredjeno odstupanje od normalne količine plodove vode, bez obzira u kom pravcu, lekar će uraditi detaljan pregled bebe, videti kakvi su protoci kroz posteljicu i odrediti koje nalaze treba da uradi trudnica. Uglavnom se kontrola uradi za dve do tri nedelje, da bi se videlo da li dolazi do promene stanja. Da li povećanje ili smanjenje količine plodove vode može da ima nekog uticaja i kakva je prognoza po bebu zavisi od toga šta je uzrok poremećaju količine plodove vode, koliko je smanjenje ili povećanje i koliko se brzo pogoršava, što će sve lekar da razgovara sa vama.

Bebac
Maja.
Maja.
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum upisa : 19.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu