Zadnje teme
» Caskanje uz kaficuod Bubica Pet Feb 02, 2018 11:20 pm
» Namestanje zeludca, materice...
od milica30 Ned Mar 12, 2017 2:21 pm
» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
od Tina Ned Feb 05, 2017 3:50 pm
» Hemoroidi
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:20 pm
» Trazimo uzrok poteskoca u zatrudnjivanju
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:02 pm
» Kako zamisljate sebe za 10 godina?
od Charlize93 Sub Jan 28, 2017 5:55 pm
» Cekamo rode :)
od Tina Pon Jan 23, 2017 6:21 pm
» Pohvalimo se nasom decom
od Tina Sub Jan 21, 2017 11:00 pm
» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am
» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm
Preporucujemo teme:
Teme za caskanje:
Cekamo rode :),
Caskanje trudnica,
Caskanje mamika
Zatrudnjivanje:
Hrana koja povecava plodnost
Trudnoca:
Prvo tromesecje,
Drugo tromesecje,
Trece tromesecje
Porodjaj:
Nakon porodjaja, Vasa porodjajna pricaTrudnoća po nedeljama - trece tromesecje
+6
RenataP
Bubi89
morena
Brana
Crnokosa
Maja.
10 posters
Strana 1 od 2
Strana 1 od 2 • 1, 2
Trudnoća po nedeljama - trece tromesecje
27. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Imate osećaj kao da nemate dovoljno vazduha i da ne možete da se nadišete? To je zato što vam je materica sada blizu grudnog koša i moguće je da pluća već ne mogu potpuno da se rašire. Ne brinite, bebi ne nedostaje kiseonik i vaše telo u stvari radi efikasnije zahvaljujući upravo onim hormonima koji vam prave toliko problema.
Zajedno sa bolom u krstima sada vam se pojavljuju i grčevi u nogama. Vašim nogama sada nije lako – one moraju da iznesu svu tu težinu a materica ima velike zahteve za cirkualciju. Na nesreću, grčevi će se pojačavati sa odmicanjem trudnoće. Oni su češći noću ali mogu da vas gnjave i tokom dana. Stavite stopala u flex ili istežite i masirajte listove kako bi grč popustio.
Razvoj bebe
Tokom ove nedelje bebin mozak nastavlja svoj brzi razvoj a pluća sazrevanje. Bebac sada može da otvori očne kapke, spava i budi se u istim intervalima a može i da sisa palac. Iako se bebi pluća još nisu dovoljno razvila mogla bi da funkcionišu uz asistenciju ako bi se beba rodila pre vremena. Možda ste primetili neki čudan i ujednačen ritam – to vaš bebac štuca! Bebino štucanje ne traje dugo i ne smeta joj – zato uživajte u tom neobičnom golicanju. Dužina bebe je oko 36 cm a težina između 850-900 gr.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Ako vas muče hemoroidi, ili imate česte zatvore, pokušajte da ih ublažite redovnim pražnjenjem creva i izbegavanjem začinjene hrane. Trudite se da jednom dnevno jedete vlaknastu hranu, ili dosta voća.
Ako su bolovi u nogama učestali, više se odmarajte u udobnom položaju, sa podignutim nogama. Više šetajte i nosite elastične čarape. Dok se odmarate možete da radite vežbice i to kruženjem stopalima kako biste poboljšali cirkulaciju.
28. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Dobrodošli u treći trimestar – period grčeva u nogama, hemoroida, proširenih vena, svraba kože, bolova u nogama, lošeg varenja… Do sada ste se ugojili između 8 i 10 kg.
Razvoj bebe
Beba ima obrve i trepavice, polako počinje da joj raste kosa, kapci su otvoreni a oči kompletno formirane. Površina mozga je smežurana – vijuge povećavaju površinu mozga a time i broj ćelija. Mozak sada kontroliše ritmične disajne pokrete i telesnu temperaturu. Bebino telo je zaokrugljenije a koža joj je sve manje naborana. Tonus mišića se povećava. Pluća mogu da prave disajne pokrete, ali bi se beba, da se sada rodi, mučila dok diše a i svi ostali organi bili bi jako nezreli, tako da bi zahtevala dugotrajnu posebnu negu.
Beba može da prepozna vaš glas, zato pričajte sa njom! Beba udiše i izdiše plodovu vodu, koju isto tako guta i mokri u nju. Polako počinju da nestaju lanugo malje, koje će se zadržati samo na leđima i ramenima. Koštana srž potpuno preuzima stvaranje crvenih krvnih zrnaca. Dužina bebe je oko 38 cm a težina oko 1000 gr.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Kod lekara
Sada pregledi postaju češći, na dve do tri nedelje, a od 36. nedelje do porođaja - jednom nedeljno. I dalje vam pregledaju visinu materice, kontrolišu težinu, krvni pritisak a jednom mesečno i krvnu sliku i urin. Ukoliko se posumnja na bilo kakve probleme (preeklampsija, gestacioni dijabetes, nisko usađena posteljica, zaostajanje bebe u rastu, promene u količini plodove vode), vaš lekar će tražiti češće kontrole. Ako imate bilo kakvih pitanja, nemojte da oklevate, postavite ih! To je vaša beba i imate pravo da znate sve što želite! Tražite od lekara da vam napiše uput za porodilište, ukoliko je to potrebno.
Ako ste Rh negativni, a suprug Rh pozitivan, postoji mogućnost da je dete Rh pozitivno. To nije problem ako vam je ovo prva trudnoća, niti ako ste posle svakog prekida trudnoće ili porođaja primili adekvatni zaštitu (Rhogam). Ukoliko niste, to može da bude problem. Beba kod koje je nastao problem (razvitak antitela), može da postane izuzetno malokrvna, što se, kada je stanje teško, može videti i na ultrazvuku.
Ako ste Rh negativni, lekar će vam možda u ovom periodu savetovati davanje Rhogama, leka koji će preduprediti bebinu osetljivost pre rođenja. Rhogam će vam dati i posle porođaja, u roku od tri dana, ukoliko ispitivanje bebine krvi pokaže da je ona Rh pozitivna. Ako je beba Rh negativna, kao i vi - ova injekcija vam neće biti potrebna.
Savet za ovu nedelju
Počnite da se konsultujete sa lekarom oko porođaja, neka približno objasni ono što će Vam se događati. Ukoliko se plašite porođaja, razgovarajte o tome sa njim. Nabavite neku literaturu, detaljno proučite ovaj sajt – deo o porođaju. Ako se do sad niste upisali u školu za trudnice, razmotrite tu ideju još jednom.
29. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Možda ćete primetiti žućkast iscedak iz dojki, koji je posledica delovanja hormona i priprema dojki za dojenje. Neka vas to ne brine, jer se radi o normalnoj pojavi. Ako vam smeta što su vam grudi ponekad vlažne u predelu bradavica, stavite u grudnjak papirne jastučiće koje nose dojilje.
Važno je da ste stalno svesni pokreta vaše bebe – broj pokreta je posredni pokazatelj bebinog stanja i ukoliko se iznenada promeni njihov ritam, naročito ako je ne osećate, ili je osećate manje nego što ste do tada, obavezno idite u bolnicu ili kod svog lekara da biste utvrdili stanje deteta.
Razvoj bebe
Beba sada zauzima većinu prostora u materici, jako je pokretna i stalno vežba. Uostalom, sve vi to jako dobro osećate kao udarce. Na ultrazvuku se može videti kako zatvara i otvara očne kapke i ima obrve. Beba pokušava da fokusira pogled. Masno tkivo nastavlja da se nakuplja ispod kože – to se na ultrazvuku vidi kao “zaokrugljivanje obraščića”. Težina bebe je oko 1200 gr a dužina oko 40 cm.
Napomena: svaka beba individulano se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Moguće je da se sad već osećate kao da ste oduvek trudni. Imate li tegobe koje prate ovaj period? Sada počinjete da osećate sve ono na šta su vam se žalile trudne prijateljce – hodanje počinje da vam pada sve teže, sve je komplikovanije namestiti se u udobne položaje za spavanje, muče vas grčevi u nogama, hemoroidi…
Odmarajte se i pokušajte da mislite na sve ono lepo što vas čeka na kraju trudnoće. Koliko ste se ugojili? Ne bi trebalo da je više od 10 kg! Ako osetite slabost i nesvesticu kada ležite na leđima - jer materica sa bebom pritiska velike krvne sudove koji vode krv ka srcu – odmah se okrenite na levi bok i biće vam bolje. Čak i ako vam ležanje na leđima ne pada teško, izbegavajte ga jer tako krv sporije dolazi do bebe.
30. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Ovih dana se osećate pomalo umorno... Nije ni čudo, jer nikako da se naspavate pošto ne možete udobno da se namestite. Možda ćete se brzo zadihati kada duže ili brže hodate a možda ćete početi i da se osećate teškom. Ako imate utisak da ste pomalo trapavi - ne očajavajte. To nije samo zbog težine, već i zbog centra za ravnotežu koji - zbog hormona - nije izbalansiran.
Razvoj bebe
Bebi rastu nokti na nogama i rukama. Uvećava se i količina masnog tkiva ispod kože i dete počinje ubrzano da dobija na težini. Sada već počinje da zauzima pravi položaj “bebe u stomaku” – sa prekrštenim rukama i nogama. Nastavlja se ubrzani rast mozga i povećava se veličina glave jer sve veći mozak oblikuje lobanju. Dužica je obojena a zenica reaguje na svetlo. Kose na glavi je sve više. Težina bebe je oko 1320 gr a dužina oko 40 cm.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Ako počnete da patite od nesanice, uoči spavanja popijte toplo mleko ili se istuširajte toplom vodom, ali nemojte da se kupate u toplim kupkama! Moguće je da će vam relaksacione tehnike pomoći da bolje spavate a i da smanjite napetost i anksioznost koju osećate.
Postoji dve vrste relaksacija – fizička i psihička. Da biste se fizički opustili, postavite se u udoban položaj i poduprite telo u potpunosti – najbolje je da se namestite na udobne jastuke. Zatvorite oči i koncentrišite se na opuštanje svakog pojedinačnog dela tela. Počnite sa prstima na nogama i idite ka gore, završavajući sa glavom. Kada završite, trebalo bi da se osećate lepo i potpuno opušteno.
Kada ste se opustili fizički, pređite na mentalnu relaksaciju. Za nju je potrebna velika koncentracija i trebaće vam neko mirno mesto, gde vas niko neće uznemiravati. Potpuno se opustite i koncentrišite na disanje – udahnite duboko i zadržite dah nekoliko sekundi, ispuštajući ga potom sasvim polako. Kada ste se navikli na takvo disanje, opustite mišiće i prepustite se lepim mislima.
31. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Kako bebine kosti postaju tvrđe, vaše potrebe za kalcijumom postaju sve veće. Ali i za gvožđem, belančevinama i folnom kiselinom.
Razvoj bebe
Rast počinje polako da se usporava ali se mozak i dalje ubrzano razvija. Sazrevanje nervnih ćelija i njihovih završetaka je završeno i beba može da oseća dodir i bol. Pokušajte blago da je gurnete - reagovaće pokretom na dodir. Jedini organ koji još treba da se potpuno razvije su pluća. Najveći problem sa prevremeno rođenim bebama su nerazvijena pluća.
Ako se mogućnost prevremenog porođaja otkrije na vreme, bebi može da pomogne kortikosteroid, lek koji može da ubrza sazrevanje ovog, tako važnog organa. Ako je beba dečak, testisi počinju polako da se spuštaju u skrotume. Dužina bebe je sad oko 40 cm a težina oko 1400 gr.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Ako nosite dve ili više beba, trebalo bi da polako pripremate torbe za porodilište. Moguće je da ćete početi više da osećate Brakston-Hiksove kontrakcije – lažne kontrakcije koje nisu bolne, ali nisu ni naročito prijatne. One traju od 30 do 60 sekundi, nisu ritmično ujednačene i javljaju se ponekad.
32. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Materica je sad već dosta visoko i gura organe, što vi osećate kao žgaravicu, loše varenje i nedostatak vazduha. Treba da pijete dosta vode i da jedete hranu bogatu vlaknima, i to u malim obrocima. Kukovi vam se šire a pripremne kontrakcije su sve jače.
Razvoj bebe
Svih pet čula su funkcionalna u ovom periodu. Nokti na nogama su formirani a kosa na glavi nastavlja da raste. Uskoro će se većina beba namestiti tako da im je glava u karlici i na taj način počinje priprema za porođaj. Oči su otvorene tokom budnog stanja a zatvorene dok spava. Boja očiju je uglavnom plava, bez obzira kakva će boja kasnije biti, jer se pigmentacija nije potpuno razvila. Konačno formiranje pigmentacije oka zahteva izlaganje svetlosti i odvija se nekoliko nedelja nakon rođenja.
Ispod kože počinje da se formira “belo” masno tkivo, što bebu čini svetlijom. Koža postaje ružičasta. Dužina bebe je 43 cm a težina oko 1600 gr. Blizanci u ovo doba sporije napreduju nego bebe koje ne dele matericu.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Kod lekara
Sad je vreme za treći ultrazvučni pregled, na kojem će se videti kako je i koliko beba narasla, koliko ima plodove vode i u kakvom je stanju. Tokom ovog pregleda, lekar će utvrditi i konačnu poziciju posteljice, odnosno koliko je udaljena od grlića.
Ukoliko se utvrdi da imate nisko usađenu posteljicu, lekar će vam objasniti na šta treba da obratite pažnju. U takvim situacijama, posteljica potpuno ili delimično prekriva unutrašnje materično ušće na grliću materice, što može da izazove krvarenja tokom trećeg trimestra. Ono može da bude vrlo obilno i opasno. Ukoliko posteljica potpuno prekriva unutrašnje materično ušće, moguće je da ćete morati na carski rez.
Druga opasnost koja se može javiti u ovom periodu je prevremeno odlubljivanje posteljice. To je jedna od najopasnijih situacija tokom koje dolazi do odlubljivanja posteljice od zida materice, krvarenja i jakih, oštrih bolova. Ova situacija je potencijalno opasna po život Vaše bebe ali i majke ukoliko dođe do bilo kakvog krvarenja u trećem trimestru.
Savet za ovu nedelju
Da li je Vaša “generacija” u školi za trudnice već krenula? Da li ste spremili sobu za bebu, kupili krevetac i drugu opremu, proizvode za negu bebe koja će vam biti neophodna? Stavite na papir sve šta mislite da je bebi potrebno u prvih mesec dana, jer tada sigurno nećete moći da idete u šoping. Stoga, nabavite na vreme sve što vam nedostaje.
33. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Veličina trbuha je individualna – nemojte se upoređivati sa drugim trudnicama, naročito ako je vaš lekar potvrdio da dete dobro napreduje i da je odgovarajuće težine za datu gestacijsku starost. Zvuči zastrašujuće, ali sada dobijate otprilike oko pola kilograma nedeljno.
Nije strašno ako vam noge malo otiču, ali ako imate jake glavobolje, smetnje sa vidom, ako počnete naglo jako da otičete – naročito u licu, ako osećate muku, povraćate i imate jak bol u stomaku, morate odmah kod lekara. Ovi simptomi mogu da ukazuju da imate preklampsiju, poremećaj koji se javlja samo u trudnoći i predstavlja jednu od najtežih komplikacija, a glavne karakteristike su oticanje, belančevine u mokraći i nagli skok pritiska.
Razvoj bebe
U ovom periodu bebac ima najviše plodove vode. Nastavlja se ubrzani rast bebinog mozga. Smanjen prostor u materici onemogućava bebu da se kreće slobodno kao do tada, pa pokreti postaju jači. Bebina pluća su i dalje nezrela, ali beba sve više vežba disanje. Sirasti maz po koži deteta postaje sve deblji. Težina bebe je oko 1860 gr a dužina oko 44 cm.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
34. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Možda ćete češće i pri manjim aktivnostima osećati umor i težinu u nogama, posebno ako je toplo. Maksimalno kontrolišite unošenje soli. Moguće je dalje intenziviranje pripremnih kontrakcija – obično nisu bolne i ne ponavljaju se ritmično.
Razvoj bebe
Polako sazrevaju i bebina pluća. Posteljica je sada teška oko 1/6 težine fetusa. Ako su u pitanju blizanci, verovatno je da će ostati u položaju u kojem se trenutno nalaze sve dok ne izađu napolje – sada više nemaju mesta da se pomeraju. Kod polovine blizanačkih trudnoća, do porođaja dođe između 34. i 37. nedelje gestacije. Težina bebe je oko 2200 gr a dužina oko 46 cm.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Ne zaboravite često da kontrolišete pritisak! A koliko ste se do sada ugojili? Proverite da li imate sve što vam je potrebno za prve nedelje: da li je sve oprano i ispeglano, da li ste nabavili pelene… Da li ste prikupili sve stvari sa spiska za bolnicu? Ne morate još da spakujete torbu, ali sve pripremite. Ne zaboravite da uputite supruga šta da donese da obučete beba i vi kada budete izlazili iz porodilišta. To treba da bude odeća koju ste nosili tokom trudnoće, jer ona će vam i dalje biti najudobnija.
35. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Uglavnom ste siti ili imate potrebu da jedete mnogo manje količine hrane i to one lakše. To je sasvim u redu, jer materica sa, sada već velikom bebom, pritiska dijafragmu, što stvara osećaj punoće i težine u želucu.
Razvoj bebe
Polako se smanjuje količina plodove vode, materica se povremeno, mada još uvek relativno retko, steže a dete ubrzano dobija na težini. Bebine nožice i ručice dobijaju masne naslage. Težina bebe je oko 2300 gr a dužina oko 47 cm.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Kod lekara
Moguće je da vas u ovom periodu lekar pregleda vaginalno, da proveri grlić materice te kako beba stoji . Da bi beba izašla napolje, grlić mora biti razmekšan, skraćen i raširen.
Savet za ovu nedelju
Ukoliko imate strah od porođaja, podelite ga sa ljudima oko sebe koji su vam bliski. Veoma je važno da se ne obazirete na priče onih koji od porođaja prave bauk. To je nešto sasvim prirodno i veoma individualno, kao uostalom i prag tolerancije bola. Ako je nekome to bio nepodnošljiv događaj, nekome drugom je bio sasvim lak i kratak.
36. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Stomak vam se sad već najverovatnije spustio, jer se beba "namestila" niže u karlici. Spremila se za izlazak. Samim tim lakše vam je da dišete, jer beba manje pritiska dijafragmu. Moguća je pojava nešto veče količine vaginalnog sekreta.
Razvoj bebe
Četiri nedelje uoči porođaja, bebac je gotovo potpuno spreman za spoljni život. Ako počne porođaj, ne treba suviše da se nervirate. Jeste da je pre vremena, ali nije više zabrinjavajuće. U ovom periodu glavica deteta počinje da se spušta niže u karlicu, pripremajući se tako za porođaj. Ove nedelje se uvećava potkožno masno tkivo na rukama i nogama, pa bebe dobijaju one slatke rupice na kolenima i na laktovima, a na vratu i zglobovima se stvaraju nabori.
U bebinim crevima se nagomilava određena količina mekonijuma – prve bebine stolice koje će se osloboditi ubrzo nakon rođenja. Ukoliko beba pati, desi se da ispusti sadržaj creva u plodovu vodu koja postaje zelena. Težina bebe je oko 2700 gr a dužina oko 48 cm.
Ako se beba rodi u ovom periodu, rođena je prerano i verovatno će u porodilištu biti smeštena na intenzivnoj nezi, gde će dobiti posebnu pažnju. Velike su šanse da će beba biti dobro i da će vrlo brzo izađe odande.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Kod lekara
Verovatno ćete se sada sa lekarom viđati jednom nedeljno. Trebalo bi da ste se do sada ugojili između 10 i 12 kilograma.
Savet za ovu nedelju
Počnite da spremate tašnu koju ćete poneti u bolnicu. Napravite spiskove, posavetujte se sa ženama koje su se nedavno porodile ali i sa babicama iz škole za trudnice ili iz samog porodilišta, jer je važno da znate, šta je ono što vam je zaista neophodno. Nemojte da nosite mnogo stvari, ali pazite i da nešto ne zaboravite! Preporučljivo je da dnevno unosite oko 2400 kalorija, naravno isključivo kvalitetne hrane. Sad je to možda i važnije nego ranije.
Ako ste pohađali školu za trudnice, naučili ste da prepoznate znake porođaja. Prilikom porođaja možda ih nećete baš sve osetiti ili primetiti, ali je važno da znate šta su: spuštanje stomaka (beba se “spustila” niže u karlicu), izlazak “sluznog čepa”, “prskanje vodenjaka” (odilaženje plodove vode), skraćenje grlića, dilatacija (širenje) grlića, kontrakcije (trudovi, porođajni bolovi)
37. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Može vam se desiti da loše spavate zbog stalne potrebe za mokrenjem ali i zbog sada već velikog stomaka. U kojem je položaju vaša beba – da li će izaći glavom ili karlicom? Pitajte lekara, jer će verovatno u tom položaju i ostati.
Razvoj bebe
Svilenkaste dlačice – lanugo malje, koje su pokrivale bebino telo, polako nestaju. Beba vežba disajne pokrete, pripremajući se za život van materice. Pluća su sada već gotovo potpuno spremna za izlazak bebe. Težina vašeg bebca sada je oko 2800 gr a dužina između 48 i 50 cm.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Pokušajte da se sa potrebom za stalnim mokrenjem i neugodnostima koje to nosi noću izborite tako što ćete pred spavanje manje piti.
38. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Bebini pokreti mogu da budu još jači nego do sada ali ne moraju da budu stalni. Beba se pokreće, pa onda osetite kako je prestala, kao da je zaspala... Ukoliko micanje prestane na duže vreme, recimo ako bebu niste osetili ceo dan - obavezno se javite lekaru.
Razvoj bebe
Beba je spremna za porođaj i ako se rodi sa 38 nedelja ili nakon toga, smatra se da je rođena “u terminu”. U crevima se nalazi prva stolica, koja je zelena i zove se mekonijum. Ona podstiče creva da rade. Obim bebine glave i stomaka su približno jednaki. Beba u ovom periodu može da dobije i do 25 gr dnevno. Njena težina sada je između 2800 i 3400 gr a dužina blizu 50 cm.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Radite samo ono što vas ne zamara, ostavite se teških kućnih poslova. Sad više nije vreme za krečenje i ribanje patosa. Neka neko stalno bude u Vašoj blizini kako bi Vam pomogao u slučaju da porođaj počne. Ako to ne možete da organizujete, neka vam telefon uvek bude pri ruci, kako biste mogli da nazovete taksi u slučaju da Vam pukne vodenjak ili krenu kontrakcije.
39. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Merite koliko traju kontrakcije i koliko vremena prođe između kontrakcija koje možete da osetite, kako biste mogli da zaključite da li su lažne ili prave. Sada lakše dišete ali još češće mokrite, jer je materica nisko.
Razvoj bebe
Organi deteta rade kao što će raditi i kad se rodi. Posteljica polako stari, što se na ultrazvuku može videti kao pojava kalcifikacija unutar njene strukture. Većina lanugo malja je nestala, pluća su zrela i proizvodnja surfaktanta, supstance koja omogućava normalno disanje, sve je veća. Težina bebe je oko 3450 gr a dužina oko 50 cm.
Napomena: svaka beba indvidualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
To što je porođaj za koji dan ne znači da treba da sedite kod kuće. On će neminovno doći a Vi ćete sasvim sigurno to osetiti, tako da slobodno možete da se krećete, naravno koliko Vam to odgovara. A jeste li spremili torbe sa stvarima za porodilište?
40. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Jedan od znakova da je porođaj vrlo blizu je i izlazak “sluznog čepa”. Kada dođe do prvih znakova porođaja – pravilnih, jačih kontrakcija ili oticanja plodove vode, uzmite stvari koje ste unapred pripremili i krenite ka bolnici. Ne morate jako da žurite, jer beba neće izaći posle nekoliko kontrakcija. Sasvim sigurno imate vremena da stignete u bolnicu i da vas tamo smeste.
Razvoj bebe
Dete je spremno da izađe u spoljni svet i - u najčešćem broju slučajeva, učiniće to glavicom. Dakle, bebcu prvo izlazi glava, pa onda telo. Mnogo ređe beba izlazi na guzu i u tom slučaju potrebno je dogovoriti se sa lekarom o načinu porođaja. Veoma retko, beba je u kosom ili poprečnom položaju, i tada takođe slede dogovori oko načina porođaja.
Uglavnom, sada na bebi nema više verniksa – sirastog maza, a 15% tela čini masno tkivo. Prosečna beba ima oko 3500 gr i malo preko 50 cm.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Povremene kontrakcije postaju jače i pravilnije. Sad vam je verovatno već dosta trudnoće i jedva čekate da se upoznate sa svojom bebom! Ova nedelja će sasvim sigurno biti jedna od najdužih tokom trudnoće. Ne zaboravite da je termin koji je određen na osnovu prvog dana poslednje menstruacije samo - verovatni termin porođaja - i da svaka beba sama odlučuje kada treba da izađe.
Bebu, dakle, ne treba požurivati ili se brinuti zašto ne izađe baš onda kada smo mi to zamislili. Samo oko 5% beba se rodi u terminu. Trudnoća postaje “postterminska” tek nakon 42. nedelje gestacije, a čak i ako se to desi, uvek ostaje mogućnost indukcije porođaja.
41. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Ukoliko se još niste porodili postajete zaista nervozni i nestrpljivi. Kretanje vam je već maksimalno naporno, što zbog težine, što zbog mogućih bolova. Ništa vam ne odgovara, ni sedenje, ni ležanje, ni hodanje i to vam stvara dodatnu nervozu. Jedva čekate da porođaj počne.
Razvoj bebe
Beba više ne raste u stomaku. Ona se namestila za porođaj spustivši se u porođajni kanal a zbog svoje veličine više nema gde da mrdne, osim „napolje“. Kad trudnica pređe planirani porođajni termin, amnionska tečnost u kojoj je beba provela devet meseci, počinje da se kvari i beba može da počne da pati. U tom slučaju Vama će indukovati porođaj kako bi beba što pre izašla.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Kod lekara
Ako "pregurate" termin porođaja, lekar će možda tražiti da svakodnevno prati otkucaje bebinog srca. To se radi pomoću CTG aparata. Ako lekar utvrdi da beba iz nekog razloga pati, odlučiće da indukuje porođaj. Bilo kako bilo, računajte da ćete se do kraja ove nedelje poroditi, jer se na prelazu između 41. i 42. nedelje porođaj indukuje.
Savet za ovu nedelju
Nemojte da brinete i da pomišljate da nešto nije u redu jer ste "prebacili!" termin porođaja. To se često dešava, jer se kao početak trudnoće računa prvi dan poslednje menstruacije a ne dan začeća. Porođaj može da krene svaki čas... Proverite da li je sve spremno? Torbe za porodilište, bebina soba, zalihe namirnica i skuvana hrana koja može da stoji?
Izvor: bebac.com
Vaša trudnoća
Imate osećaj kao da nemate dovoljno vazduha i da ne možete da se nadišete? To je zato što vam je materica sada blizu grudnog koša i moguće je da pluća već ne mogu potpuno da se rašire. Ne brinite, bebi ne nedostaje kiseonik i vaše telo u stvari radi efikasnije zahvaljujući upravo onim hormonima koji vam prave toliko problema.
Zajedno sa bolom u krstima sada vam se pojavljuju i grčevi u nogama. Vašim nogama sada nije lako – one moraju da iznesu svu tu težinu a materica ima velike zahteve za cirkualciju. Na nesreću, grčevi će se pojačavati sa odmicanjem trudnoće. Oni su češći noću ali mogu da vas gnjave i tokom dana. Stavite stopala u flex ili istežite i masirajte listove kako bi grč popustio.
Razvoj bebe
Tokom ove nedelje bebin mozak nastavlja svoj brzi razvoj a pluća sazrevanje. Bebac sada može da otvori očne kapke, spava i budi se u istim intervalima a može i da sisa palac. Iako se bebi pluća još nisu dovoljno razvila mogla bi da funkcionišu uz asistenciju ako bi se beba rodila pre vremena. Možda ste primetili neki čudan i ujednačen ritam – to vaš bebac štuca! Bebino štucanje ne traje dugo i ne smeta joj – zato uživajte u tom neobičnom golicanju. Dužina bebe je oko 36 cm a težina između 850-900 gr.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Ako vas muče hemoroidi, ili imate česte zatvore, pokušajte da ih ublažite redovnim pražnjenjem creva i izbegavanjem začinjene hrane. Trudite se da jednom dnevno jedete vlaknastu hranu, ili dosta voća.
Ako su bolovi u nogama učestali, više se odmarajte u udobnom položaju, sa podignutim nogama. Više šetajte i nosite elastične čarape. Dok se odmarate možete da radite vežbice i to kruženjem stopalima kako biste poboljšali cirkulaciju.
28. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Dobrodošli u treći trimestar – period grčeva u nogama, hemoroida, proširenih vena, svraba kože, bolova u nogama, lošeg varenja… Do sada ste se ugojili između 8 i 10 kg.
Razvoj bebe
Beba ima obrve i trepavice, polako počinje da joj raste kosa, kapci su otvoreni a oči kompletno formirane. Površina mozga je smežurana – vijuge povećavaju površinu mozga a time i broj ćelija. Mozak sada kontroliše ritmične disajne pokrete i telesnu temperaturu. Bebino telo je zaokrugljenije a koža joj je sve manje naborana. Tonus mišića se povećava. Pluća mogu da prave disajne pokrete, ali bi se beba, da se sada rodi, mučila dok diše a i svi ostali organi bili bi jako nezreli, tako da bi zahtevala dugotrajnu posebnu negu.
Beba može da prepozna vaš glas, zato pričajte sa njom! Beba udiše i izdiše plodovu vodu, koju isto tako guta i mokri u nju. Polako počinju da nestaju lanugo malje, koje će se zadržati samo na leđima i ramenima. Koštana srž potpuno preuzima stvaranje crvenih krvnih zrnaca. Dužina bebe je oko 38 cm a težina oko 1000 gr.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Kod lekara
Sada pregledi postaju češći, na dve do tri nedelje, a od 36. nedelje do porođaja - jednom nedeljno. I dalje vam pregledaju visinu materice, kontrolišu težinu, krvni pritisak a jednom mesečno i krvnu sliku i urin. Ukoliko se posumnja na bilo kakve probleme (preeklampsija, gestacioni dijabetes, nisko usađena posteljica, zaostajanje bebe u rastu, promene u količini plodove vode), vaš lekar će tražiti češće kontrole. Ako imate bilo kakvih pitanja, nemojte da oklevate, postavite ih! To je vaša beba i imate pravo da znate sve što želite! Tražite od lekara da vam napiše uput za porodilište, ukoliko je to potrebno.
Ako ste Rh negativni, a suprug Rh pozitivan, postoji mogućnost da je dete Rh pozitivno. To nije problem ako vam je ovo prva trudnoća, niti ako ste posle svakog prekida trudnoće ili porođaja primili adekvatni zaštitu (Rhogam). Ukoliko niste, to može da bude problem. Beba kod koje je nastao problem (razvitak antitela), može da postane izuzetno malokrvna, što se, kada je stanje teško, može videti i na ultrazvuku.
Ako ste Rh negativni, lekar će vam možda u ovom periodu savetovati davanje Rhogama, leka koji će preduprediti bebinu osetljivost pre rođenja. Rhogam će vam dati i posle porođaja, u roku od tri dana, ukoliko ispitivanje bebine krvi pokaže da je ona Rh pozitivna. Ako je beba Rh negativna, kao i vi - ova injekcija vam neće biti potrebna.
Savet za ovu nedelju
Počnite da se konsultujete sa lekarom oko porođaja, neka približno objasni ono što će Vam se događati. Ukoliko se plašite porođaja, razgovarajte o tome sa njim. Nabavite neku literaturu, detaljno proučite ovaj sajt – deo o porođaju. Ako se do sad niste upisali u školu za trudnice, razmotrite tu ideju još jednom.
29. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Možda ćete primetiti žućkast iscedak iz dojki, koji je posledica delovanja hormona i priprema dojki za dojenje. Neka vas to ne brine, jer se radi o normalnoj pojavi. Ako vam smeta što su vam grudi ponekad vlažne u predelu bradavica, stavite u grudnjak papirne jastučiće koje nose dojilje.
Važno je da ste stalno svesni pokreta vaše bebe – broj pokreta je posredni pokazatelj bebinog stanja i ukoliko se iznenada promeni njihov ritam, naročito ako je ne osećate, ili je osećate manje nego što ste do tada, obavezno idite u bolnicu ili kod svog lekara da biste utvrdili stanje deteta.
Razvoj bebe
Beba sada zauzima većinu prostora u materici, jako je pokretna i stalno vežba. Uostalom, sve vi to jako dobro osećate kao udarce. Na ultrazvuku se može videti kako zatvara i otvara očne kapke i ima obrve. Beba pokušava da fokusira pogled. Masno tkivo nastavlja da se nakuplja ispod kože – to se na ultrazvuku vidi kao “zaokrugljivanje obraščića”. Težina bebe je oko 1200 gr a dužina oko 40 cm.
Napomena: svaka beba individulano se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Moguće je da se sad već osećate kao da ste oduvek trudni. Imate li tegobe koje prate ovaj period? Sada počinjete da osećate sve ono na šta su vam se žalile trudne prijateljce – hodanje počinje da vam pada sve teže, sve je komplikovanije namestiti se u udobne položaje za spavanje, muče vas grčevi u nogama, hemoroidi…
Odmarajte se i pokušajte da mislite na sve ono lepo što vas čeka na kraju trudnoće. Koliko ste se ugojili? Ne bi trebalo da je više od 10 kg! Ako osetite slabost i nesvesticu kada ležite na leđima - jer materica sa bebom pritiska velike krvne sudove koji vode krv ka srcu – odmah se okrenite na levi bok i biće vam bolje. Čak i ako vam ležanje na leđima ne pada teško, izbegavajte ga jer tako krv sporije dolazi do bebe.
30. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Ovih dana se osećate pomalo umorno... Nije ni čudo, jer nikako da se naspavate pošto ne možete udobno da se namestite. Možda ćete se brzo zadihati kada duže ili brže hodate a možda ćete početi i da se osećate teškom. Ako imate utisak da ste pomalo trapavi - ne očajavajte. To nije samo zbog težine, već i zbog centra za ravnotežu koji - zbog hormona - nije izbalansiran.
Razvoj bebe
Bebi rastu nokti na nogama i rukama. Uvećava se i količina masnog tkiva ispod kože i dete počinje ubrzano da dobija na težini. Sada već počinje da zauzima pravi položaj “bebe u stomaku” – sa prekrštenim rukama i nogama. Nastavlja se ubrzani rast mozga i povećava se veličina glave jer sve veći mozak oblikuje lobanju. Dužica je obojena a zenica reaguje na svetlo. Kose na glavi je sve više. Težina bebe je oko 1320 gr a dužina oko 40 cm.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Ako počnete da patite od nesanice, uoči spavanja popijte toplo mleko ili se istuširajte toplom vodom, ali nemojte da se kupate u toplim kupkama! Moguće je da će vam relaksacione tehnike pomoći da bolje spavate a i da smanjite napetost i anksioznost koju osećate.
Postoji dve vrste relaksacija – fizička i psihička. Da biste se fizički opustili, postavite se u udoban položaj i poduprite telo u potpunosti – najbolje je da se namestite na udobne jastuke. Zatvorite oči i koncentrišite se na opuštanje svakog pojedinačnog dela tela. Počnite sa prstima na nogama i idite ka gore, završavajući sa glavom. Kada završite, trebalo bi da se osećate lepo i potpuno opušteno.
Kada ste se opustili fizički, pređite na mentalnu relaksaciju. Za nju je potrebna velika koncentracija i trebaće vam neko mirno mesto, gde vas niko neće uznemiravati. Potpuno se opustite i koncentrišite na disanje – udahnite duboko i zadržite dah nekoliko sekundi, ispuštajući ga potom sasvim polako. Kada ste se navikli na takvo disanje, opustite mišiće i prepustite se lepim mislima.
31. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Kako bebine kosti postaju tvrđe, vaše potrebe za kalcijumom postaju sve veće. Ali i za gvožđem, belančevinama i folnom kiselinom.
Razvoj bebe
Rast počinje polako da se usporava ali se mozak i dalje ubrzano razvija. Sazrevanje nervnih ćelija i njihovih završetaka je završeno i beba može da oseća dodir i bol. Pokušajte blago da je gurnete - reagovaće pokretom na dodir. Jedini organ koji još treba da se potpuno razvije su pluća. Najveći problem sa prevremeno rođenim bebama su nerazvijena pluća.
Ako se mogućnost prevremenog porođaja otkrije na vreme, bebi može da pomogne kortikosteroid, lek koji može da ubrza sazrevanje ovog, tako važnog organa. Ako je beba dečak, testisi počinju polako da se spuštaju u skrotume. Dužina bebe je sad oko 40 cm a težina oko 1400 gr.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Ako nosite dve ili više beba, trebalo bi da polako pripremate torbe za porodilište. Moguće je da ćete početi više da osećate Brakston-Hiksove kontrakcije – lažne kontrakcije koje nisu bolne, ali nisu ni naročito prijatne. One traju od 30 do 60 sekundi, nisu ritmično ujednačene i javljaju se ponekad.
32. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Materica je sad već dosta visoko i gura organe, što vi osećate kao žgaravicu, loše varenje i nedostatak vazduha. Treba da pijete dosta vode i da jedete hranu bogatu vlaknima, i to u malim obrocima. Kukovi vam se šire a pripremne kontrakcije su sve jače.
Razvoj bebe
Svih pet čula su funkcionalna u ovom periodu. Nokti na nogama su formirani a kosa na glavi nastavlja da raste. Uskoro će se većina beba namestiti tako da im je glava u karlici i na taj način počinje priprema za porođaj. Oči su otvorene tokom budnog stanja a zatvorene dok spava. Boja očiju je uglavnom plava, bez obzira kakva će boja kasnije biti, jer se pigmentacija nije potpuno razvila. Konačno formiranje pigmentacije oka zahteva izlaganje svetlosti i odvija se nekoliko nedelja nakon rođenja.
Ispod kože počinje da se formira “belo” masno tkivo, što bebu čini svetlijom. Koža postaje ružičasta. Dužina bebe je 43 cm a težina oko 1600 gr. Blizanci u ovo doba sporije napreduju nego bebe koje ne dele matericu.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Kod lekara
Sad je vreme za treći ultrazvučni pregled, na kojem će se videti kako je i koliko beba narasla, koliko ima plodove vode i u kakvom je stanju. Tokom ovog pregleda, lekar će utvrditi i konačnu poziciju posteljice, odnosno koliko je udaljena od grlića.
Ukoliko se utvrdi da imate nisko usađenu posteljicu, lekar će vam objasniti na šta treba da obratite pažnju. U takvim situacijama, posteljica potpuno ili delimično prekriva unutrašnje materično ušće na grliću materice, što može da izazove krvarenja tokom trećeg trimestra. Ono može da bude vrlo obilno i opasno. Ukoliko posteljica potpuno prekriva unutrašnje materično ušće, moguće je da ćete morati na carski rez.
Druga opasnost koja se može javiti u ovom periodu je prevremeno odlubljivanje posteljice. To je jedna od najopasnijih situacija tokom koje dolazi do odlubljivanja posteljice od zida materice, krvarenja i jakih, oštrih bolova. Ova situacija je potencijalno opasna po život Vaše bebe ali i majke ukoliko dođe do bilo kakvog krvarenja u trećem trimestru.
Savet za ovu nedelju
Da li je Vaša “generacija” u školi za trudnice već krenula? Da li ste spremili sobu za bebu, kupili krevetac i drugu opremu, proizvode za negu bebe koja će vam biti neophodna? Stavite na papir sve šta mislite da je bebi potrebno u prvih mesec dana, jer tada sigurno nećete moći da idete u šoping. Stoga, nabavite na vreme sve što vam nedostaje.
33. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Veličina trbuha je individualna – nemojte se upoređivati sa drugim trudnicama, naročito ako je vaš lekar potvrdio da dete dobro napreduje i da je odgovarajuće težine za datu gestacijsku starost. Zvuči zastrašujuće, ali sada dobijate otprilike oko pola kilograma nedeljno.
Nije strašno ako vam noge malo otiču, ali ako imate jake glavobolje, smetnje sa vidom, ako počnete naglo jako da otičete – naročito u licu, ako osećate muku, povraćate i imate jak bol u stomaku, morate odmah kod lekara. Ovi simptomi mogu da ukazuju da imate preklampsiju, poremećaj koji se javlja samo u trudnoći i predstavlja jednu od najtežih komplikacija, a glavne karakteristike su oticanje, belančevine u mokraći i nagli skok pritiska.
Razvoj bebe
U ovom periodu bebac ima najviše plodove vode. Nastavlja se ubrzani rast bebinog mozga. Smanjen prostor u materici onemogućava bebu da se kreće slobodno kao do tada, pa pokreti postaju jači. Bebina pluća su i dalje nezrela, ali beba sve više vežba disanje. Sirasti maz po koži deteta postaje sve deblji. Težina bebe je oko 1860 gr a dužina oko 44 cm.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
34. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Možda ćete češće i pri manjim aktivnostima osećati umor i težinu u nogama, posebno ako je toplo. Maksimalno kontrolišite unošenje soli. Moguće je dalje intenziviranje pripremnih kontrakcija – obično nisu bolne i ne ponavljaju se ritmično.
Razvoj bebe
Polako sazrevaju i bebina pluća. Posteljica je sada teška oko 1/6 težine fetusa. Ako su u pitanju blizanci, verovatno je da će ostati u položaju u kojem se trenutno nalaze sve dok ne izađu napolje – sada više nemaju mesta da se pomeraju. Kod polovine blizanačkih trudnoća, do porođaja dođe između 34. i 37. nedelje gestacije. Težina bebe je oko 2200 gr a dužina oko 46 cm.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Ne zaboravite često da kontrolišete pritisak! A koliko ste se do sada ugojili? Proverite da li imate sve što vam je potrebno za prve nedelje: da li je sve oprano i ispeglano, da li ste nabavili pelene… Da li ste prikupili sve stvari sa spiska za bolnicu? Ne morate još da spakujete torbu, ali sve pripremite. Ne zaboravite da uputite supruga šta da donese da obučete beba i vi kada budete izlazili iz porodilišta. To treba da bude odeća koju ste nosili tokom trudnoće, jer ona će vam i dalje biti najudobnija.
35. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Uglavnom ste siti ili imate potrebu da jedete mnogo manje količine hrane i to one lakše. To je sasvim u redu, jer materica sa, sada već velikom bebom, pritiska dijafragmu, što stvara osećaj punoće i težine u želucu.
Razvoj bebe
Polako se smanjuje količina plodove vode, materica se povremeno, mada još uvek relativno retko, steže a dete ubrzano dobija na težini. Bebine nožice i ručice dobijaju masne naslage. Težina bebe je oko 2300 gr a dužina oko 47 cm.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Kod lekara
Moguće je da vas u ovom periodu lekar pregleda vaginalno, da proveri grlić materice te kako beba stoji . Da bi beba izašla napolje, grlić mora biti razmekšan, skraćen i raširen.
Savet za ovu nedelju
Ukoliko imate strah od porođaja, podelite ga sa ljudima oko sebe koji su vam bliski. Veoma je važno da se ne obazirete na priče onih koji od porođaja prave bauk. To je nešto sasvim prirodno i veoma individualno, kao uostalom i prag tolerancije bola. Ako je nekome to bio nepodnošljiv događaj, nekome drugom je bio sasvim lak i kratak.
36. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Stomak vam se sad već najverovatnije spustio, jer se beba "namestila" niže u karlici. Spremila se za izlazak. Samim tim lakše vam je da dišete, jer beba manje pritiska dijafragmu. Moguća je pojava nešto veče količine vaginalnog sekreta.
Razvoj bebe
Četiri nedelje uoči porođaja, bebac je gotovo potpuno spreman za spoljni život. Ako počne porođaj, ne treba suviše da se nervirate. Jeste da je pre vremena, ali nije više zabrinjavajuće. U ovom periodu glavica deteta počinje da se spušta niže u karlicu, pripremajući se tako za porođaj. Ove nedelje se uvećava potkožno masno tkivo na rukama i nogama, pa bebe dobijaju one slatke rupice na kolenima i na laktovima, a na vratu i zglobovima se stvaraju nabori.
U bebinim crevima se nagomilava određena količina mekonijuma – prve bebine stolice koje će se osloboditi ubrzo nakon rođenja. Ukoliko beba pati, desi se da ispusti sadržaj creva u plodovu vodu koja postaje zelena. Težina bebe je oko 2700 gr a dužina oko 48 cm.
Ako se beba rodi u ovom periodu, rođena je prerano i verovatno će u porodilištu biti smeštena na intenzivnoj nezi, gde će dobiti posebnu pažnju. Velike su šanse da će beba biti dobro i da će vrlo brzo izađe odande.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Kod lekara
Verovatno ćete se sada sa lekarom viđati jednom nedeljno. Trebalo bi da ste se do sada ugojili između 10 i 12 kilograma.
Savet za ovu nedelju
Počnite da spremate tašnu koju ćete poneti u bolnicu. Napravite spiskove, posavetujte se sa ženama koje su se nedavno porodile ali i sa babicama iz škole za trudnice ili iz samog porodilišta, jer je važno da znate, šta je ono što vam je zaista neophodno. Nemojte da nosite mnogo stvari, ali pazite i da nešto ne zaboravite! Preporučljivo je da dnevno unosite oko 2400 kalorija, naravno isključivo kvalitetne hrane. Sad je to možda i važnije nego ranije.
Ako ste pohađali školu za trudnice, naučili ste da prepoznate znake porođaja. Prilikom porođaja možda ih nećete baš sve osetiti ili primetiti, ali je važno da znate šta su: spuštanje stomaka (beba se “spustila” niže u karlicu), izlazak “sluznog čepa”, “prskanje vodenjaka” (odilaženje plodove vode), skraćenje grlića, dilatacija (širenje) grlića, kontrakcije (trudovi, porođajni bolovi)
37. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Može vam se desiti da loše spavate zbog stalne potrebe za mokrenjem ali i zbog sada već velikog stomaka. U kojem je položaju vaša beba – da li će izaći glavom ili karlicom? Pitajte lekara, jer će verovatno u tom položaju i ostati.
Razvoj bebe
Svilenkaste dlačice – lanugo malje, koje su pokrivale bebino telo, polako nestaju. Beba vežba disajne pokrete, pripremajući se za život van materice. Pluća su sada već gotovo potpuno spremna za izlazak bebe. Težina vašeg bebca sada je oko 2800 gr a dužina između 48 i 50 cm.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Pokušajte da se sa potrebom za stalnim mokrenjem i neugodnostima koje to nosi noću izborite tako što ćete pred spavanje manje piti.
38. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Bebini pokreti mogu da budu još jači nego do sada ali ne moraju da budu stalni. Beba se pokreće, pa onda osetite kako je prestala, kao da je zaspala... Ukoliko micanje prestane na duže vreme, recimo ako bebu niste osetili ceo dan - obavezno se javite lekaru.
Razvoj bebe
Beba je spremna za porođaj i ako se rodi sa 38 nedelja ili nakon toga, smatra se da je rođena “u terminu”. U crevima se nalazi prva stolica, koja je zelena i zove se mekonijum. Ona podstiče creva da rade. Obim bebine glave i stomaka su približno jednaki. Beba u ovom periodu može da dobije i do 25 gr dnevno. Njena težina sada je između 2800 i 3400 gr a dužina blizu 50 cm.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Radite samo ono što vas ne zamara, ostavite se teških kućnih poslova. Sad više nije vreme za krečenje i ribanje patosa. Neka neko stalno bude u Vašoj blizini kako bi Vam pomogao u slučaju da porođaj počne. Ako to ne možete da organizujete, neka vam telefon uvek bude pri ruci, kako biste mogli da nazovete taksi u slučaju da Vam pukne vodenjak ili krenu kontrakcije.
39. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Merite koliko traju kontrakcije i koliko vremena prođe između kontrakcija koje možete da osetite, kako biste mogli da zaključite da li su lažne ili prave. Sada lakše dišete ali još češće mokrite, jer je materica nisko.
Razvoj bebe
Organi deteta rade kao što će raditi i kad se rodi. Posteljica polako stari, što se na ultrazvuku može videti kao pojava kalcifikacija unutar njene strukture. Većina lanugo malja je nestala, pluća su zrela i proizvodnja surfaktanta, supstance koja omogućava normalno disanje, sve je veća. Težina bebe je oko 3450 gr a dužina oko 50 cm.
Napomena: svaka beba indvidualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
To što je porođaj za koji dan ne znači da treba da sedite kod kuće. On će neminovno doći a Vi ćete sasvim sigurno to osetiti, tako da slobodno možete da se krećete, naravno koliko Vam to odgovara. A jeste li spremili torbe sa stvarima za porodilište?
40. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Jedan od znakova da je porođaj vrlo blizu je i izlazak “sluznog čepa”. Kada dođe do prvih znakova porođaja – pravilnih, jačih kontrakcija ili oticanja plodove vode, uzmite stvari koje ste unapred pripremili i krenite ka bolnici. Ne morate jako da žurite, jer beba neće izaći posle nekoliko kontrakcija. Sasvim sigurno imate vremena da stignete u bolnicu i da vas tamo smeste.
Razvoj bebe
Dete je spremno da izađe u spoljni svet i - u najčešćem broju slučajeva, učiniće to glavicom. Dakle, bebcu prvo izlazi glava, pa onda telo. Mnogo ređe beba izlazi na guzu i u tom slučaju potrebno je dogovoriti se sa lekarom o načinu porođaja. Veoma retko, beba je u kosom ili poprečnom položaju, i tada takođe slede dogovori oko načina porođaja.
Uglavnom, sada na bebi nema više verniksa – sirastog maza, a 15% tela čini masno tkivo. Prosečna beba ima oko 3500 gr i malo preko 50 cm.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Povremene kontrakcije postaju jače i pravilnije. Sad vam je verovatno već dosta trudnoće i jedva čekate da se upoznate sa svojom bebom! Ova nedelja će sasvim sigurno biti jedna od najdužih tokom trudnoće. Ne zaboravite da je termin koji je određen na osnovu prvog dana poslednje menstruacije samo - verovatni termin porođaja - i da svaka beba sama odlučuje kada treba da izađe.
Bebu, dakle, ne treba požurivati ili se brinuti zašto ne izađe baš onda kada smo mi to zamislili. Samo oko 5% beba se rodi u terminu. Trudnoća postaje “postterminska” tek nakon 42. nedelje gestacije, a čak i ako se to desi, uvek ostaje mogućnost indukcije porođaja.
41. nedelja trudnoće
Vaša trudnoća
Ukoliko se još niste porodili postajete zaista nervozni i nestrpljivi. Kretanje vam je već maksimalno naporno, što zbog težine, što zbog mogućih bolova. Ništa vam ne odgovara, ni sedenje, ni ležanje, ni hodanje i to vam stvara dodatnu nervozu. Jedva čekate da porođaj počne.
Razvoj bebe
Beba više ne raste u stomaku. Ona se namestila za porođaj spustivši se u porođajni kanal a zbog svoje veličine više nema gde da mrdne, osim „napolje“. Kad trudnica pređe planirani porođajni termin, amnionska tečnost u kojoj je beba provela devet meseci, počinje da se kvari i beba može da počne da pati. U tom slučaju Vama će indukovati porođaj kako bi beba što pre izašla.
Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Kod lekara
Ako "pregurate" termin porođaja, lekar će možda tražiti da svakodnevno prati otkucaje bebinog srca. To se radi pomoću CTG aparata. Ako lekar utvrdi da beba iz nekog razloga pati, odlučiće da indukuje porođaj. Bilo kako bilo, računajte da ćete se do kraja ove nedelje poroditi, jer se na prelazu između 41. i 42. nedelje porođaj indukuje.
Savet za ovu nedelju
Nemojte da brinete i da pomišljate da nešto nije u redu jer ste "prebacili!" termin porođaja. To se često dešava, jer se kao početak trudnoće računa prvi dan poslednje menstruacije a ne dan začeća. Porođaj može da krene svaki čas... Proverite da li je sve spremno? Torbe za porodilište, bebina soba, zalihe namirnica i skuvana hrana koja može da stoji?
Izvor: bebac.com
Maja.- Pocasni clan
- Datum upisa : 19.08.2010
Re: Trudnoća po nedeljama - trece tromesecje
Evo i mene ovde jos malo i moja ribica stize jedva cekam...
Gost- Gost
Re: Trudnoća po nedeljama - trece tromesecje
Nisam, i necu dok se ne porodim, tj kad ja odem u porodiliste neka kupuju stta god hoce, mami sam odnela katalog za krevetac pa tek treba da izaberemo... Jednostavno ne treba mi puno stvari kad izadjem iz bolnice tako da cu imati vremena sta da jos kupim ....
Gost- Gost
Re: Trudnoća po nedeljama - trece tromesecje
Pa to je pametno... a ni benkice nista bas nisi uzela? Kako te ne vuce?
Re: Trudnoća po nedeljama - trece tromesecje
Ama bas nista , vuce me ali mi je to bez veze sad da kupujem, ima vremena
Gost- Gost
Re: Trudnoća po nedeljama - trece tromesecje
Daaaaa
Nego Pcelka otkud ti da pises u trecem tromesecju
Nego Pcelka otkud ti da pises u trecem tromesecju
Gost- Gost
Re: Trudnoća po nedeljama - trece tromesecje
pa Miljce meni je termin pre tebe...
Kako si zaboravila?
Kako si zaboravila?
Re: Trudnoća po nedeljama - trece tromesecje
Evo nam je Eni trudnica... mozda dodje ona da caska sa nama trudnicama...
Re: Trudnoća po nedeljama - trece tromesecje
Miljce mila kako se osecas sada jer bebana udara?
Brana- Admin
- Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG
Re: Trudnoća po nedeljama - trece tromesecje
Ma super se osecam... Izgleda da ima neki svoj ritual, ujutru kad ustanem i uvece kad legne, najvise udara a preko dana nemam pojma jer sam stalno u pokretu pa i ne osetim
Gost- Gost
Brana- Admin
- Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG
Re: Trudnoća po nedeljama - trece tromesecje
Joj, miljče, kako vrijeme leti. Ja još tjedan dana pa sam sa tobom ovdje.
Moj isto najviše lupa ujutro kad se probudim i po noći. Ali, ponekad ima i dana kad ne prestaje, bez obzira šta ja radila. Ništa mu ne smeta. Kupila sam mu igračku, onu koja svira, pa sad to stavljam na trbuh da mu svira, a on lupka iznutra. Valjda pleše.
Moj isto najviše lupa ujutro kad se probudim i po noći. Ali, ponekad ima i dana kad ne prestaje, bez obzira šta ja radila. Ništa mu ne smeta. Kupila sam mu igračku, onu koja svira, pa sad to stavljam na trbuh da mu svira, a on lupka iznutra. Valjda pleše.
morena- Clan u razvoju
- Datum rođenja : 04.08.1980
Datum upisa : 19.08.2010
Godina : 44
Re: Trudnoća po nedeljama - trece tromesecje
Bas tako , vreme leti kao da sam juce saznala da sam trudna
A ovo moje cudo voli da lupka i kad se umotam u cebe i ususkam, i onda krece kuckanje i lupkanje po stomaku
A ovo moje cudo voli da lupka i kad se umotam u cebe i ususkam, i onda krece kuckanje i lupkanje po stomaku
Gost- Gost
Re: Trudnoća po nedeljama - trece tromesecje
Tako je meni Laki radio uvece kad legnemo da spavamo mm stavi ruku preko stomaka i on krece da se javlja udara sve nogicama u rebra mica mala, kako to brzo prodje a sada vec jos malo pa godinu dana!!!!
Brana- Admin
- Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG
Re: Trudnoća po nedeljama - trece tromesecje
Joj meni tako brzo vreme prolazi kako se blizi kraj... A o aktivnostima malog da ne govorim... To boli koliko udara... Bas je aktivan :D
Bubi89- Urednici
- Datum rođenja : 02.06.1989
Datum upisa : 04.01.2011
Godina : 35
Lokacija : BG
Re: Trudnoća po nedeljama - trece tromesecje
super tako i treba,sto je aktivniji to je bolje jer znaci da je sve u redu!
Brana- Admin
- Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG
Re: Trudnoća po nedeljama - trece tromesecje
Nego Brabarice kako cemo mi da znamo kad nam se ti porodis
Da ti otvorimo temicu... Prvu takvu temicu na ovom forumu
Da ti otvorimo temicu... Prvu takvu temicu na ovom forumu
Strana 1 od 2 • 1, 2
Similar topics
» Trudnoca po nedeljama - prvo tromesecje
» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
» Neplanirana trudnoća
» Kucni ljubimci i trudnoca
» Prolaktin, prolaktinom i trudnoća
» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
» Neplanirana trudnoća
» Kucni ljubimci i trudnoca
» Prolaktin, prolaktinom i trudnoća
Strana 1 od 2
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu