Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️

Join the forum, it's quick and easy

Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️
Svet zena
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Blog - Svet zena
Svet zena
Zadnje teme
» Caskanje uz kaficu
od Bubica Pet Feb 02, 2018 11:20 pm

» Namestanje zeludca, materice...
od milica30 Ned Mar 12, 2017 2:21 pm

» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
od Tina Ned Feb 05, 2017 3:50 pm

» Hemoroidi
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:20 pm

» Trazimo uzrok poteskoca u zatrudnjivanju
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:02 pm

» Kako zamisljate sebe za 10 godina?
od Charlize93 Sub Jan 28, 2017 5:55 pm

» Cekamo rode :)
od Tina Pon Jan 23, 2017 6:21 pm

» Pohvalimo se nasom decom
od Tina Sub Jan 21, 2017 11:00 pm

» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am

» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm


Upala slepog creva

3 posters

Ići dole

Upala slepog creva Empty Upala slepog creva

Počalji od Brana Pon Dec 27, 2010 3:32 pm

Kod bola u stomaku prvo pomislimo na slepo crevo. Ako ste roditelj, strah nije bezrazložan, jer je upala slepog creva najčešće bolest dece i mladih.



Nastaje zapaljenjem crvuljka, izraštaja na početku debelog creva. Uzrok zapaljenja je zapušenje crvuljka crevnim sadržajem, što stvara uslove za razmnožavanje normalno prisutnih crevnih bakterija. Zapaljenje slepog creva može da se javi u svakom životnom dobu, ali je izuzetno retko kod dece mlađe od dve godine i kod starih. Najčešće se javlja kod mlađih od 30 godina i to nešto češće kod muškaraca.


Kod ove bolesti dijagnozu treba postaviti što pre, jer ako se ne operiše na vreme može doći do pucanja slepog creva i izlivanja crevnog sadržaja u trbušnu duplju. Tada nastaje zapaljenje trbušne maramice. To je ozbiljno stanje koje može dovesti do širenja upale na celi organizam (sepsa). Ona se može završiti smrću.


Glavni simptom akutne upale slepog creva je bol u donjem desnom delu trbuha. Tom bolu može predhoditi muka, gađenje, povraćanje i bol oko pupka ili iznad njega. Bol je obično praćen zastojem stolice i vetrova, ali se može javiti proliv ili učestalo mokrenje. Ne moraju biti prisutne sve ove tegobe. Osim toga, bol može imati različitu lokalizaciju. Nekada se oseća levo od pupka, u donjem delu leđa ili iznad stidne kosti. Bol je obično stalan i bolesnik ne može naći položaj u kome se smiruje.


Bolesnik obično ima temperaturu oko 38 stepeni Celzijusa. Puls mu je ubrzan, a brži od 100 otkucaja u minuti ukazuje na ozbiljno zapaljenje.


Za postavljanje dijagnoze je važan pregled trbuha (pipanje), nalaz povišene telesne temperature i povišenih leukocita u krvi. Ako je rektalna tempetarura veća od temperature merene pod pazuhom više od pola stepena znači da postoji zapaljenjski proces u trbuhu. U postavljanju dijagnoze se sve više koristi kolor dopler (ultrazvuk). Njime se kod zapaljenja slepog creva uočava pojačana prokrvljenost u zadebljalom zidu crvuljka, uz nepokretan sadržaj proširenih creva. Korišćenje ultrazvuka je posebno korisno kod bolesnika koji nemaju povišene leukocite u krvi i temperaturu.


Kod bola u stomaku je posebno važno da ne uzimate lekove protiv bolova. Oni opuštaju mišiće, pa mogu zavarati lekara. Prilikom pipanja trbuha on uočava da je mek, a tipični znaci izostaju. Umesto leka popijte čaj, jedite dvopek i kuvani pirinač. Ako bol ne prolazi ili se tegobe pogoršavaju javite se lekaru.


Upala slepog creva se leči hiruškim putem. Najbolje je operisati u prvih 48 časa od pojave bola. Nekada se upala smiruje spontano ili zato što je bolesnik na svoju ruku započeo lečenje antibioticima. Ima hirurga koji u tim situacijama ne insistiraju na operaciji, što većina pacijenata jedva dočeka. Oni treba da znaju da se često upala ponovi posle nekoliko meseci i tada se vreme od pojave simptoma do eventualnog pucanja slepog creva skraćuje.




Poslednji izmenio Brana dana Pon Jan 10, 2011 6:12 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Upala slepog creva Empty Re: Upala slepog creva

Počalji od Crnokosa Pon Jan 10, 2011 9:42 am

U DZ kad sam bila pricala jedna zena kako je odvela sina u bolnicu na pregled jer se dete zalilo na jake bolove i oni ih non stop vracali kuci, kao bubreg je pa nesto trece i na kraju od gomile doktora jedan provali da je spelo crevo i otvorili dete i slepo crevo puklo, odvratni su doktori!
Moj deda je od simptoma imao samo proliv, i sva sreca da je bio bolnicar i imao vezu u bolnicu jer zamalo i njemu da pukne slepo crevo! On ubedjuje doktore kako jeste slepo crevo a oni njega kako nije :verymad: :verymad: :verymad:
Crnokosa
Crnokosa
Admin
Admin

Ženski Datum upisa : 06.08.2010

https://svetzena.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Upala slepog creva Empty Re: Upala slepog creva

Počalji od Brana Pon Jan 10, 2011 6:10 pm

Mene je delilo 2h od smrti da me nisu na vreme operisali! :sad:
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Upala slepog creva Empty Re: Upala slepog creva

Počalji od Crnokosa Pon Jan 10, 2011 6:18 pm

Juuuu Brance :sad:
Nisam znala za to... Kolika si godina imala tada?
Crnokosa
Crnokosa
Admin
Admin

Ženski Datum upisa : 06.08.2010

https://svetzena.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Upala slepog creva Empty Re: Upala slepog creva

Počalji od Brana Pon Jan 10, 2011 6:23 pm

11 godina ma to je borba za zivot,puklo je pa se razlilo po trbusnoj duplji,pa zamalo da dobijem sepsu,povracala 7 puta....!A tata me vodio u hitnu i tamo rekli nije nista i zamalo da me vrati kuci ali je mama bila sumljicava pa me je ipak odvela u Institut za Majku i dete i tamo su me zadrzali eto ima Boga!
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Upala slepog creva Empty Re: Upala slepog creva

Počalji od Crnokosa Pon Jan 10, 2011 6:28 pm

Jao svasta! Joooj mila i to si prosla :sad:

Bzvze, hvala Bogu sada na internetu!
Crnokosa
Crnokosa
Admin
Admin

Ženski Datum upisa : 06.08.2010

https://svetzena.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Upala slepog creva Empty Re: Upala slepog creva

Počalji od Brana Pon Jan 10, 2011 7:12 pm

da znas! huug
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Upala slepog creva Empty Re: Upala slepog creva

Počalji od Aleksandra18 Pon Jan 10, 2011 9:06 pm

Jooooj sad sam se bas uprpala.Jel moze to da se vidi ultrazvukom?
Aleksandra18
Aleksandra18
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 28.10.1987
Datum upisa : 03.12.2010
Godina : 36

Nazad na vrh Ići dole

Upala slepog creva Empty Re: Upala slepog creva

Počalji od Brana Pon Jan 10, 2011 9:08 pm

Obicno se to proverava pod rukom i ako se bol izrazava na odredjenom mestu gde se nalazi slepo crevo i naravno simptomi koji takodje ukazuju na upalu slepog creva! :sad:
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Upala slepog creva Empty Re: Upala slepog creva

Počalji od Aleksandra18 Pon Jan 10, 2011 9:10 pm

Kad sam bila u hitnoj,pipao mi dr stomak i tad mi je rekao da je sve ok.Jooooj Brano gde me nadje sad :mig:
Aleksandra18
Aleksandra18
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 28.10.1987
Datum upisa : 03.12.2010
Godina : 36

Nazad na vrh Ići dole

Upala slepog creva Empty Re: Upala slepog creva

Počalji od Brana Pon Jan 10, 2011 9:11 pm

Ako je rekao da je sve ok i tebe ne boli to mesto onda nema brige! huug
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Upala slepog creva Empty Re: Upala slepog creva

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu