Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️

Join the forum, it's quick and easy

Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️
Svet zena
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Blog - Svet zena
Svet zena
Zadnje teme
» Caskanje uz kaficu
od Bubica Pet Feb 02, 2018 11:20 pm

» Namestanje zeludca, materice...
od milica30 Ned Mar 12, 2017 2:21 pm

» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
od Tina Ned Feb 05, 2017 3:50 pm

» Hemoroidi
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:20 pm

» Trazimo uzrok poteskoca u zatrudnjivanju
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:02 pm

» Kako zamisljate sebe za 10 godina?
od Charlize93 Sub Jan 28, 2017 5:55 pm

» Cekamo rode :)
od Tina Pon Jan 23, 2017 6:21 pm

» Pohvalimo se nasom decom
od Tina Sub Jan 21, 2017 11:00 pm

» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am

» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm


Beba i sedenje

+2
Julija.
Bubi89
6 posters

Ići dole

Beba i sedenje Empty Beba i sedenje

Počalji od Bubi89 Pet Jul 22, 2011 6:10 am

Meni je ovaj text cita glupost...
Šestomesečna beba ne može samostalno da zauzme sedeći položaj, što znači da ne treba ni da sedi.
Roditelji često pogrešno protumače komentar ortopeda na ultrazvučnom pregledu bebinih kukova u uzrastu od šest meseci: «Sve je u redu, beba može da sedi» - kao da dete treba da stave u sedeći položaj. Kukovi su u redu, što je dobro, ali to nije jedini preduslov za sedenje. Zato, nikako ne stavljajte bebu da sedi sa šest meseci!
Ako se pažljivo posmatra i analizira položaj na leđima koji zauzima beba stara četiri, pet meseci - vidi se dosta sličnosti sa sedećim položajem. Ravnoteža je uspostavljena, glava je u sredini, beba hvata šakama, dodiruje sve i stavlja u usta. Stopalima istovremeno izvodi iste pokrete, kao i šakama ispred tela. Drži podignute noge, gleda svoja stopala i dodiruje bedra. Ako se posmatra ovaj položaj zarotiran za devedeset stepeni - vidi se da beba, u stvari, sedi.

6. mesec: Zaboravite na prerano sedenje
Podizanjem nogu ispred tela, beba isteže slabinski deo kičme i tako intenzivno jača trbušne mišiće. Kičmeni stub u ovoj fazi još uvek ne može da održi pravilan uspravan položaj. Kada biste stavili bebu da sedi, pod uticajem težine gornjeg dela tela i zemljine teže bi došlo do sabijanja slabinskog dela kičmenog stuba - smanjenjem međupršljenskih prostora. Ove štetne posledice se ni na koji način više ne mogu otkloniti, što bi u dečjem uzrastu dovelo do deformiteta kičmenog stuba, a u odraslom dobu do ozbiljnih zdravstvenih problema. Zato bebi treba dozvoliti da neometano, podizanjem nogu - jača sve one mišiće koji su potrebni za sedenje, a da istovremeno ne opterećuje kičmeni stub. Još ne stavljajte vašu bebu da sedi!

8. i 9. mesec: Priprema za sedenje
U osmom mesecu, beba se često okreće na oba boka. Dok se oslanja na lakat jedne ruke, drugom se igra. U ovom položaju uvežbava ravnotežu i polako se priprema za sedenje.
Tek krajem devetog meseca, iz ležećeg položaja na leđima - beba može da se uspravi u bočni sedeći položaj, sa osloncem na šaku, što je pripremna faza za uspravan sedeći položaj. Iz kosog sedećeg položaja, sa savijenim nogama, beba pokušava i da puzi, oslanjajući se na otvorene šake. Još uvek nemojte stavljati bebu da sedi!

12. mesec: Vreme da beba sedi
Sa dvanaest meseci, većina beba je u stanju da preko bočnog i kosog sedećeg položaja dođe u stabilan sedeći položaj na podu. Ovo podrazumeva da je u pravi sedeći položaj na čvrstoj i ravnoj površini beba došla bez tuđe pomoći. Ako ste dozvolili bebi da se sama uspravi i sedne, ona će sedeti sigurno, sa pravim leđima i malo savijenim nogama. Pošto je potreba za kretanjem u ovom uzrastu velika, beba će se na kratko poigrati i nastaviće da puzi. Sada je pravo vreme da ostavite vašu bebu da nesmetano sedi!

Zaostajanje u razvoju
Pored rizika da dođe do promena na kičmenom stubu, prevremeno stavljanje u pasivan sedeći položaj može i kod neurološki zdravih beba da dovede do zaostajanja u fizičkom razvoju. U sedećem položaju ne mogu da se treniraju leđni mišići - to beba radi na stomaku, trbušni - koji se uvežbavaju na leđima, niti bočni - koje beba jača kada je na boku.
Nepoznavanje normalnog motornog razvoja dovodi mnoge roditelje u zabludu. Zbog toga, problem koji dete ima - u vidu povišenog tonusa: kada se, na primer, u prvim mesecima iz ležećeg položaja na leđima diže napred, tumače naprednim sazrevanjem. Oni dovode dete u sedeći položaj, što može da ima ozbiljne posledice na motorni razvoj, koje kasnije ne mogu da se poprave. Ako beba u prvim mesecima pokušava da se podigne napred, ili uz malu pomoć zauzima sedeći položaj, obavezno se obratite dečjem fizijatru. Takođe, ako uglavnom drži opružene noge, retko ih savija i podiže - konsultujte se sa lekarom.
Ukoliko imate bebu uzrasta šest meseci do godinu dana i već ste je stavili u pasivan sedeći položaj, prestanite to da radite i dozvolite joj da se sama pripremi za sedenje.

Kao da sedite na velikoj lopti
Ako bebu koja ne može sama da sedi - poduprete jastucima i date joj igračke, ona neće moći da se njima igra. Jer, i najmanji pokret je izvodi iz ravnoteže, koju mora da povrati, za šta su joj potrebne ruke. Da biste ovu situaciju razumeli, zamislite da sedite na velikoj lopti i pokušavate da dohvatite nešto. U bilo kom pravcu da krenete telom, lopta će vam izmicati. Moraćete da angažujete veliki broj mišića kako ne biste pali sa lopte.

Uticaj na govor
Razvoj govora bi takođe bio ugrožen, jer je on u direktnoj vezi sa funkcijom šake. Odnosno, zavisi od fine motorike, koja započinje sa razvojem krajem osmog meseca, u ležećem položaju - hvatom na gore i uzimanjem sitnih predmeta. Pasivno sedenje predstavlja veliki rizik za decu sa smetnjama u motornom razvoju, jer se njihovi problemi pojačavaju u vertikalnom položaju, tako da treba dobro proceniti kolika je dobrobit a kolika šteta ako dete sedi.

Ljuljaške i ležaljke nisu korisne
Ležaljke, ljuljaške i slična pomagala - kosim položajem dovode dete u sedeći položaj. Anatomski oblik onemogućava prenošenje težine prema glavi, pa dolazi do opterećenja kičmenog stuba, što može da ima određene posledice. U ljuljaškama su noge opružene, što je posebno štetno u prvim mesecima života

Izvor YUMama

Bubi89
Bubi89
Urednici

Ženski Datum rođenja : 02.06.1989
Datum upisa : 04.01.2011
Godina : 34
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Beba i sedenje Empty Re: Beba i sedenje

Počalji od Julija. Pet Jul 22, 2011 8:14 am

e procila sam samo pola teksta dalje ne zelim! Neke bebe sa 12m prohodaju! Meni Djordje sad podize glavu hoce u polu lezeci i sta da mu ja radim do 12m, da ga vezem!!
Julija.
Julija.
Urednici

Ženski Datum rođenja : 26.07.1987
Datum upisa : 30.04.2011
Godina : 36
Lokacija : Doha Qatar

Nazad na vrh Ići dole

Beba i sedenje Empty Re: Beba i sedenje

Počalji od Bubi89 Pet Jul 22, 2011 8:23 am

Ma idijoti!!! Tako je jedna zena kojoj moja baba cuva decu, bila skepticna po pitanju svega. Mala ima god ipo, jedva sedi, ne hoda... uzas
Bubi89
Bubi89
Urednici

Ženski Datum rođenja : 02.06.1989
Datum upisa : 04.01.2011
Godina : 34
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Beba i sedenje Empty Re: Beba i sedenje

Počalji od Julija. Pet Jul 22, 2011 8:27 am

Ma strasno...
Julija.
Julija.
Urednici

Ženski Datum rođenja : 26.07.1987
Datum upisa : 30.04.2011
Godina : 36
Lokacija : Doha Qatar

Nazad na vrh Ići dole

Beba i sedenje Empty Re: Beba i sedenje

Počalji od Bubi89 Pet Jul 22, 2011 8:29 am

Ja Larija vec stavljam po malo da seducka...
Bubi89
Bubi89
Urednici

Ženski Datum rođenja : 02.06.1989
Datum upisa : 04.01.2011
Godina : 34
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Beba i sedenje Empty Re: Beba i sedenje

Počalji od Julija. Pet Jul 22, 2011 8:36 am

Ma jok bre cekaj 12m pa da ti prohoda sa 3 god
Julija.
Julija.
Urednici

Ženski Datum rođenja : 26.07.1987
Datum upisa : 30.04.2011
Godina : 36
Lokacija : Doha Qatar

Nazad na vrh Ići dole

Beba i sedenje Empty Re: Beba i sedenje

Počalji od Bubi89 Pet Jul 22, 2011 8:37 am

:lol: :haha:
Bubi89
Bubi89
Urednici

Ženski Datum rođenja : 02.06.1989
Datum upisa : 04.01.2011
Godina : 34
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Beba i sedenje Empty Re: Beba i sedenje

Počalji od Bubica Pet Jul 22, 2011 11:16 am

Nema pravila,samo treba pratiti bebu i ne sputavati je,ona sama zna kad je spremna. Mala Bubi je sa 11 meseci prohodala,a dizala se da sedi mislim oko 4 meseca. A propuzala kad je vec uveliko znala da hoda :lol: Zato nema pravila,nego pratiti bebin ritam. :)
Bubica
Bubica
Urednici

Ženski Datum upisa : 14.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Beba i sedenje Empty Re: Beba i sedenje

Počalji od Tina Sre Jan 04, 2012 1:05 pm

e taj tekst je cista glupost! Odakle si ga izvadila? Lena se vec sada dize da sedi,sto mislim da jeste rano i ne dam joj,a ona krene tako da se nervira i da place,uzas!
Tina
Tina
Urednici

Ženski Datum rođenja : 14.07.1989
Datum upisa : 08.03.2011
Godina : 34
Lokacija : Pariz

Nazad na vrh Ići dole

Beba i sedenje Empty Re: Beba i sedenje

Počalji od Brana Sre Jan 04, 2012 5:21 pm

Ja sam za opciju da bebu ne treba sputavati ni u cemu,treba samo pratiti njene potrebe,razvoj i stimulisati je u njenoj potrebi.Pre 6 meseci bebu ne treba stavljati u potpun sedeci polozaj,vec polusedeci zbog formiranja kicme,bar je meni tako objasnio moj pedijatar.Ja sam Lakija stavljala u polusedeci polozaj sve do 5,5 meseci,a od tada je on sam imao izrazitu potrebu da sedi,i ja sam ga stavljala da sedi u potpunosti,cak sam ga i stimulisala,jer se time beba osposobljava da sve sigurnije sedi i da se osamostaljuje.
Moja komsinica je svoje dete gajila bas po ovom textu, i unazadila je svoju cerkicu,nije joj dala da sedi,i nije je uopste stimulisala i mala nije mogla stabilno da sedi ni sa 10 meseci...Svako dete je individua za sebe i u skladu sa tim se treba rukovoditi. :)
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Beba i sedenje Empty Re: Beba i sedenje

Počalji od Maca Sre Jan 04, 2012 10:56 pm

Meni Mita vise ne lezi.....nece!
U polusedecem je polozaju,tako da ili je u kolicima ili u lezaljci....ostatak vremena je na rukama,sve se savija u stranu i hoce da se uspravi.
Kao sto kaze Brana,vidis po detu kada je vreme za sta!
avatar
Maca
Urednici

Ženski Datum rođenja : 22.06.1987
Datum upisa : 10.11.2010
Godina : 36

Nazad na vrh Ići dole

Beba i sedenje Empty Re: Beba i sedenje

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu