Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️

Join the forum, it's quick and easy

Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️
Svet zena
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Blog - Svet zena
Svet zena
Zadnje teme
» Caskanje uz kaficu
od Bubica Pet Feb 02, 2018 11:20 pm

» Namestanje zeludca, materice...
od milica30 Ned Mar 12, 2017 2:21 pm

» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
od Tina Ned Feb 05, 2017 3:50 pm

» Hemoroidi
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:20 pm

» Trazimo uzrok poteskoca u zatrudnjivanju
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:02 pm

» Kako zamisljate sebe za 10 godina?
od Charlize93 Sub Jan 28, 2017 5:55 pm

» Cekamo rode :)
od Tina Pon Jan 23, 2017 6:21 pm

» Pohvalimo se nasom decom
od Tina Sub Jan 21, 2017 11:00 pm

» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am

» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm


Epiziotomija

+4
Bubica
Aleksandra18
Brana
Maja.
8 posters

Ići dole

Epiziotomija Empty Epiziotomija

Počalji od Maja. Sub Sep 11, 2010 12:45 pm

Šta je epiziotomija?
Epiziotomija je hirurški način da se međica (deo tkiva između vagine i analnog otvora) zaštiti od nekontrolisanog pucanja. Babica koja vas porađa, u trenutku pritiska glavice na tkivo međice procenjuje da li će uspeti da zaštiti međicu, i ako ne, onda se pravi epiziotomija. Rez na koži i potkožnom tkivu se pravi u dužini od nekoliko centimetara koso i prema napolje.
Nakon porođaja, kada se odlubi i posteljica, pravi se pregled grlića materice, vagine i međice i epiziotomija ušiva.

Da li ću dobiti anesteziju pri pravljenju epiziotomije?
Ne. Naleganje glavice na predeo tkiva međice pri izlasku deteta izvrši jak pritisak na nervne završetke u međici, tako da se trenutak pravljenja reza ni ne oseti u odnosu na izlazak glavice bebe.

Da li treba da idem na skidanje konaca nakon epiziotomije?
Ne, po pravilu se epiziotomija šije koncima koji se spontano resorbuju nakon desetak dana. Ukoliko vam se nekoliko dana nakon porođaja pojavi končić u vagini, nemojte se uplašiti, to konac polako popušta i počinje da se resorbuje.

Ako primetim da se šav epiziotomije malo raslojio, da li treba da se javim lekaru?
Normalno je da posle par dana konac popusti, delom zbog toga što se smanjuje otok tkiva u toj regiji, delom zbog popuštanja zatezne snage konca. Čak i minimalno raslojavanje ivica epiziotomije nije razlog za strah.
Ukoliko se, međutim, pojavi krvarenje, veći otok, bol ili se ivice epiziotomije rasloje preko jednog centimetra, potrebno je javiti se lekaru.

Koliko treba rani da zaraste i kakav je oporavak?
Epiziotomnoj rani treba 7 do 10 dana da zaraste. Za to vreme osećaćete blagi bol na tom mestu. Odmah posle porođaja najbolje je da se odmorite i da ne ustajate iz kreveta par sati – rana počinje da zarasta odprilke nakon osam sati.
U prvih par nedelja najbolje bi blo da isključivo ležite: da ne sedite i da se što manje krećete čak iako se dobro osećate. U tih prvih par nedelja nikako nemojte da dižete nešto teško (starije dete) niti da radite neke zamarajuće poslove.

Kako da negujem ranu od epiziotomije?
Najbolja nega rane od epiziotomije je sušenje. Dakle, nikako nemojte da oblačite gaćice (ako je to baš neophodno onda navucite specijalne mrežaste) i držite vaginu i ranu što više izloženu vazduhom. Dok ležite stavite podlogu ispod sebe kako bi ona upijala krv a ne uložak. Natopljen uložak ni slučajno ne treba da vam stoji na rani. Ranu od epiziotomije ispirajte tropostotnim hidrogenom, a zatim povidon jodom.
U prvih par nedelja izbegavajte korišćenje bilo kakvih kozmetičkih preparata u predelu vagine i prepona, a kupanje u toploj kupki ostavite za kasnije. Što češće radite vežbe za međicu: stezanje i opuštanje mišića kao kod mokrenja.

Bebac
Maja.
Maja.
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum upisa : 19.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Epiziotomija Empty Re: Epiziotomija

Počalji od Brana Sub Sep 11, 2010 5:35 pm

meni su radili epiziotomiju bol me je prosao za par dana a zaraslo je tako za dve nedelje da bas nista ne osecam jer su meni posle dve nedelje vadili konce koji nisu otpali!! :kez:
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Epiziotomija Empty Re: Epiziotomija

Počalji od Aleksandra18 Pet Dec 10, 2010 9:24 pm

Meni su konci sami otpali,malo je bolelo ali nista strasno
Aleksandra18
Aleksandra18
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 28.10.1987
Datum upisa : 03.12.2010
Godina : 36

Nazad na vrh Ići dole

Epiziotomija Empty Re: Epiziotomija

Počalji od Bubica Pet Dec 10, 2010 9:34 pm

Meni su konci srasli u ranu,rana me posle 2 nedelje nije ni bolela,sve mislim proslo je i odjednom se zagnoji,upali i dobila sam injekcije. :dont: Posle poslednje injekcije,konci su poceli da ispadaju iz gnojave rane ko iz katapulta! Nisam mogla da verujem!!! I posle toga se rana smirila,prestala da boli i zarasla. Sad imam lepu oziljcinu za uspomenu. Kazu da je to alergija na konce koji sami ispadaju. Tako da znam sta me opet ceka sledeci put ako budem secena. :ozid:
Bubica
Bubica
Urednici

Ženski Datum upisa : 14.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Epiziotomija Empty Re: Epiziotomija

Počalji od gagac Uto Feb 15, 2011 11:55 am

Blago vama žene, devojke... :aplauz:
Evo 4 nedelje, još uvek isto boli grrr!!!
Konci ispadaju, ali nešto sporo :dont:
gagac
gagac
Novajlija
Novajlija

Ženski Datum upisa : 22.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Epiziotomija Empty Re: Epiziotomija

Počalji od Brana Uto Feb 15, 2011 1:21 pm

joj znam kako ti je ali ako ne otpadnu za koji dan idi da ti ih izvade da ti se ne inficira rana! huug
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Epiziotomija Empty Re: Epiziotomija

Počalji od Bubi89 Ned Mar 20, 2011 3:16 pm

Mene je krenulo da boli dan posle porodjaja, i narednih mesec dana skoro.. A konci su mi ispali posle 30ak dana...
Bubi89
Bubi89
Urednici

Ženski Datum rođenja : 02.06.1989
Datum upisa : 04.01.2011
Godina : 34
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Epiziotomija Empty Re: Epiziotomija

Počalji od Zverka Pet Maj 13, 2011 1:15 pm

drage moje MAME...
sad da budem i ja neka tamo bakica koja sto sta zna...iako imam malo godinica... za vas koje imaju problem i koje ce tek imati
u porodiliste ni slucajno bez KANTARIONOVOG ULJA...
ja sam sredila s tim ranu ...tako da sam dr.dan posle porodjaja mogla bukvalno da trcim po porodilistu bez ikakvog suzdrzavanja
dakle ...rana se dobro natapa sa kantarionovim uljem posle svakog pranja ili ti posle svakog odlaska u wc pozeljno je oprati se i dobrano natopiti ranicu kantarionovim uljem em sto bolovi prestanu u roku od sat dva em sto ne svrbucka em sto ne zateze... ma ja ranu nisam ni osetila sve vam je dalje jasno
a sto se tice doca nema sanse da primete da ste nesto dole stavljali ili ti da ste se mackale s tim

p.s
inace kantarion valja stavljati na sve vrste zivih i otvorenih rana ( podspesuje zaceljenje ) kako kazu stare bake ...ja probala i toplo savetujem svakoj
Zverka
Zverka
Junior na forumu
Junior na forumu

Ženski Datum upisa : 13.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Epiziotomija Empty Re: Epiziotomija

Počalji od Aleksandra18 Pet Maj 13, 2011 2:46 pm

Ja sam cim sam dosla kuci stavljala kantarion i ko nova :mig:
Aleksandra18
Aleksandra18
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 28.10.1987
Datum upisa : 03.12.2010
Godina : 36

Nazad na vrh Ići dole

Epiziotomija Empty Re: Epiziotomija

Počalji od emadora Sub Maj 14, 2011 7:46 am

Rivanol je odlican za ranu. Natopi ulozak i stavi ga. Ja sam posle 5 dana isla k'o general i sedela prilicno normalno ( sto nije nikako preporucljivo...)
emadora
emadora

Ženski Datum rođenja : 19.06.1974
Datum upisa : 12.02.2011
Godina : 49
Lokacija : Kragujevac

Nazad na vrh Ići dole

Epiziotomija Empty Re: Epiziotomija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu