Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️

Join the forum, it's quick and easy

Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️
Svet zena
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Blog - Svet zena
Svet zena
Zadnje teme
» Caskanje uz kaficu
od Bubica Pet Feb 02, 2018 11:20 pm

» Namestanje zeludca, materice...
od milica30 Ned Mar 12, 2017 2:21 pm

» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
od Tina Ned Feb 05, 2017 3:50 pm

» Hemoroidi
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:20 pm

» Trazimo uzrok poteskoca u zatrudnjivanju
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:02 pm

» Kako zamisljate sebe za 10 godina?
od Charlize93 Sub Jan 28, 2017 5:55 pm

» Cekamo rode :)
od Tina Pon Jan 23, 2017 6:21 pm

» Pohvalimo se nasom decom
od Tina Sub Jan 21, 2017 11:00 pm

» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am

» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm


Bebin plac

2 posters

Ići dole

Bebin plac Empty Bebin plac

Počalji od Crnokosa Pon Avg 16, 2010 1:55 pm

Prirodna ishrana jača imunitet deteta, a proces dojenja ima i veliki psihološki značaj.

- Ta mala količina kolostruma, ti prvi gutljaji mleka koje beba posisa, modifikuju imuni odgovor novorođenčeta za čitav život. Mamino mleko je najbolja odbrana od ranih respiratornih i stomačnih infekcija, a važno je i kao imunološka zaštita od drugih, čak i malignih bolesti.

Bebe se plaše odvajanja

Sve bebe imaju veliki strah od odvajanja, od napuštanja, pa samim tim i potrebu da budu uz majku. Dojenje je najbolji način da se taj kontakt ostvari. Zahvaljujući urođenim refleksima, novorođenče je u stanju da odmah po rođenju samo dopuže do maminih grudi, da ustašcima uhvati bradavicu i počne da sisa. Prirodno, dete želi da nastavi kontakt sa majkom, koji je imalo prethodnih devet meseci.

Kako se beba oseća u spoljnom svetu

Dr Ćećez je polaznicama škole roditeljstva veoma slikovito objasnila kako se beba oseća kada se suoči sa spoljašnjim svetom.

- Dok je u maminom stomaku, bebici je veoma udobno. Ona je u toploj, ušuškanoj sredini, gde čuje otkucaje majčinog srca, rad maminih creva, zvuk plodove vode... A onda počinju kontrakcije, pa čin rođenja. Bebica iz stanja blaženstva stiže u nepoznat svet gde je dočekuje jako svetlo i neprijatni, oštri zvuci. Često dobije i pljesak po guzi da bi što pre i što jače zaplakala... Tako je čin rođenja prva trauma sa kojom se sreće svaki čovek. Ali, tu je mamina dojka. Ona ne predstavlja samo izvor hrane, već i izvor topline, ljubavi, sigurnosti... Nepoznat svet u kojem se našla beba postaje manje opasan, manje preteći.

Beskorisni saveti

Mlade majke često od rodbine ili prijatelja čuju savete: «Nemoj da uzimaš bebu svaki put kada plače! Pusti je, tako razvija pluća. Nemoj dugo da je držiš na dojci, dovoljno je da sisa 15 minuta. Nemoj da je razmaziš, da je navikneš na ruke...».

- To je bezuspešan pokušaj discipline, jer tako malo biće nema razvijenu koru mozga. Najbolje što možemo da uradimo za dete u najranijem uzrastu jeste da ga hranimo, da zadovoljimo sve njegove potrebe, držimo ga u naručju... Jednostavno, da ga volimo! Kada beba oseća toplinu našeg zagrljaja, to kod nje «priziva» sećanje na boravak u materici. Taj osećaj blaženstva je veoma potreban bebama, što odrasli često ne razumeju. Međutim, samo zadovoljno dete ima šanse da izraste u zdravog, samopouzdanog čoveka.

Kao ilustraciju, doktorka je navela primer ratničkih plemena, koja su imala običaj da «disciplinuju» decu.

- Šta se time dobijalo? Stidljivi, nesigurni, na kraju agresivni ljudi. Jer, bebice su ličnosti u malom. Nije dovoljno da budu samo nahranjene, već treba zadovoljiti i njihove druge potrebe. Pre svega, to je potreba za bliskošću. Od trenutka kada se preseče pupčanik i prekine dotadašnja bliska veza sa majkom, dojenje je najbliži kontakt koji majka ostvaruje sa bebom. Dok je na dojci - bebica je smirena, opuštena.

Prepoznavanje bebinih potreba

Istraživanja u vezi sa bebama u najranijem uzrastu pokazuju da njihov mozak, dok su na dojci - emituje alfa talase, što je znak opuštenosti, zadovoljstva i sreće. Inače, beba plačem izražava svoje nezadovoljstvo. Plač uvek nešto saopštava: da je gladna, mokra, da joj je hladno, da je usamljena, uplašena... Ipak, beba plačem najčešće kaže: «Uzmi me, ja sam usamljena».

Mahom preplašene, nedovoljno smirene majke nevešto prepoznaju bebine potrebe. Ne shvataju da novorođenčetu najviše prija da ga stave uz sebe, da mu šapuću, da ga maze...

- Naše majke obično uzmu bebu i ljuljaju je energičnim pokretima. Pritom ispuštaju glas kao da šište, umesto da tiho pevuše i tepaju bebi. Grubi pokreti i šištavi zvuci nikako ne prijaju detetu, koje počinje neutešno da plače. Stvara se začarani krug u kojem je majka u strahu, a beba neprestano plače. Ako to dugo potraje, kod deteta se stvara jak negativni emotivni naboj, pa je potrebno dosta vremena da se smiri.

Umirite bebu zagrljajem

Često se dešava da bebin plač majka tumači kao znak gladi. Zatim zaključuje da nema dovoljno mleka ili da joj mleko nije hranljivo, pa dohranjuje bebu... Umesto da strpljivo i uporno razvija proces laktacije, a bebicu umiri zagrljajem ili toplinom dojke i tako joj pruži osećaj spokojstva i sigurnosti.

- Sigurno dete je uvek spremno za komunikaciju. To ga prati kroz ceo život, a postiže se u ranom periodu odrastanja - kroz proces dojenja i bliskost sa majkom, što bebici uliva osećaj sigurnosti.

Roditelji bi trebalo da imaju na umu još jednu činjenicu, koja je od izuzetne važnosti: da se dojenjem, bliskošu, nežnošću i razumevanjem bebinih potreba - ostvaruje generacijska veza roditelja i potomaka.

Izvor: www.yumama.com

Da li vi prepoznajete zasto vam beba place? Da li se slazete sa tekstom?
Crnokosa
Crnokosa
Admin
Admin

Ženski Datum upisa : 06.08.2010

https://svetzena.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Bebin plac Empty Re: Bebin plac

Počalji od Brana Sre Avg 18, 2010 9:43 pm

Slazem se sa tekstom,majka obicno uvek prepozna zasto beba place, naravno prvih dana kada se beba izvede iz bolnice novopecene mame nisu sigurne zasto beba place,plase se da sve bude u redu ali kada polako upoznate bebine potrebe vremenom se svaki plac i potreba bebe prepozna!!! :)
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu