Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️

Join the forum, it's quick and easy

Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️
Svet zena
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Blog - Svet zena
Svet zena
Zadnje teme
» Caskanje uz kaficu
od Bubica Pet Feb 02, 2018 11:20 pm

» Namestanje zeludca, materice...
od milica30 Ned Mar 12, 2017 2:21 pm

» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
od Tina Ned Feb 05, 2017 3:50 pm

» Hemoroidi
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:20 pm

» Trazimo uzrok poteskoca u zatrudnjivanju
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:02 pm

» Kako zamisljate sebe za 10 godina?
od Charlize93 Sub Jan 28, 2017 5:55 pm

» Cekamo rode :)
od Tina Pon Jan 23, 2017 6:21 pm

» Pohvalimo se nasom decom
od Tina Sub Jan 21, 2017 11:00 pm

» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am

» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm


Ishrana bolesnika sa rakom

Ići dole

Ishrana bolesnika sa rakom Empty Ishrana bolesnika sa rakom

Počalji od Maca Pet Okt 07, 2011 8:36 pm

Ishrana bolesnika sa rakom


Ishrana bolesnika sa rakom Jelo

Nema nijednog sigurnog dokaza da pojedine namirnice imaju bilo kakav uticaj na brzinu rasta postojećeg tumora. Međutim, ishrana i ishranjenost onkoloških bolesnika, su značajne za tok bolesti, budući da mogu popraviti opšte stanje, snagu i samopouzdanje bolesnika, kao i kvalitet života.

Osim toga, kod oko 50% obolelih od malignih bolesti (u zavisnosti od vrste tumora) javljaju se različiti problemi u vezi ishrane, bilo kao direktna posledica rasta tumora, bilo kao prateći efekti lečenja. Pored problema u ishrani do kojih dovodi sama bolest, mogući su i sekundarni nutritivni problemi koji nastaju zbog specifične prirode i lokalizacije tumora, kao i terapije. Dodatni problem je smanjenje otpornosti organizma, što pogoduje razvoju infekcija, posebno oportunističkih. Osnovna dijeta za obolele od malignih oboljenja treba da bude energetski i biološki odgovarajuća i lako svarljiva. Energetska vrednost dijete se individualno određuje i zavisi od pokretljivosti bolesnika, apetita i sl.

U svakom slučaju energetski unos treba da bude što veći (25–35 kcal/kg za održavanje telesne mase i 10–50 kcal/kg za nadoknadu rezerve), kao i unos proteina (1-1,5 kcal/kg). Namirnice treba spremiti tako da podstiču apetit i u tanjir ne stavljati prevelike količine hrane. Bolesniku treba pripremati češće i manje, ukusne i omiljene obroke. Mogu se pripremati obroci kojima je osnova mleko, i u njih umešati sitan sir, mleveno meso ili ribu, jaja, sladoled ili krem. Tešku i masnu hranu izbegavati. Mogu se koristiti i proteinski dodaci koje uzimaju sportisti, neutralnog ukusa i male zapremine, kao i preparati namenjeni prvenstveno za enteralnu ishranu. Mirise iz kuhinje treba izbeći, tako da je najbolje da hranu priprema druga osoba. Korišćenje prirodnih začina i aroma (limunov sok, jabukovo sirće, kuhinjska so) se preporučuje, a izbegavaju se topla i kisela jela, jer mogu da izazovu muku, gađenje i povraćanje. Ukoliko se podnosi, može se popiti po koji gutljaj gaziranog pića (mineralne vode, soda vode) ili limunade, kao i čaša piva. Kod zapaljenja usne šupljine, jede se tečna hrana ili se koristi slamka. Uopšte, treba unositi dovoljno vode umerene temperature (ne u toku obroka) i to u malim gutljajima. Poželjno je posle svakog obroka provesti bar 15 – 20 minuta u poluležećem stavu. Preporučuje se unossuplemenata vitamina B-kompleksa, vitamina A, C i E, kao i omega-3 kiseline (tabela 49).
Hrana koja se ne preporučuje kod obolelih od raka
Masno meso, dimljeno, mesne i riblje konzerve, iznutrice,kobasice, druge vrste jaja (osim kokošijih), masni tvrdi i zreli sirevi, zreo i slan kajmak, kondezovano mleko, sve vrste svežeg hleba, vruće lisnato testo, sveža testa sa kvascem, masni prženi kolači, masti životinjskog porekla, majonez, biljna mast, previše slane namirnice, konzervisano povrće, ekstrakti povrća za supe, sušeno povrće, kiseo kupus i povrće iz turšije (ako nije prethodno dobro isprano čistom vodom), prženi krompir, čips, konzervisano voće, neljušteno voće, voćni sokovi sa konzervansima i veštačkim zaslađivačima, žestoka pića, vino, pivo, gazirana pića, mineralna voda bogata natrijumom, jaka crna kafa ili ruski čaj, beli šećer u većoj količini, čokolada, kakao, bombone, marmelade i džemovi sa konzervansima, torte sa masnim nadevom, veštački zaslađivači i veštačke boje za kolače


U toku hemoterapije javljaju se mučnina, gađenje i povraćanje, gubitak ukusa, nedostatak apetita, ulceracije, malapsorpcije, stomatitis i dr. Lako svarljiva ishrana olakšava tegobe pacijentu Bolesniktrebada ima najviše 3 obroka dnevno. U težim slučajevima sa izraženom dijarejom pristupa se ishrani predviđenoj kod akutnih proliva. Treba izbegavati: tople napitke i hladna jela, sveže i suvo povrće i voće, posebno kupus, crni luk, crni hleb, jaja (zbog otežanog varenja).
Preporuke u vezi ishrane kod obolelih od karcinoma kod pojave pojedinih simptoma
Simptomi

Preporuke

Otežano žvakanje

Ne uzima se čvrsta hrana

Hiperenergetski, tečni napici se preporučuju kao suplementi

Mali česti obroci na slamku

Koriste se obroci velike energetske gustine

Anoreksija

Jede se kod pojave apetita

Mali, česti obroci

Izbegavati hranu jakih mirisa

Servirati hranu atraktivno

Koristiti stimulatore apetita

Gađenje, muka

Mali, češći obroci

Izbegavati jako slatka i masna jela Ujutro nekoliko keksa (krekera)

Pre obroka kratka šetnja

Alkalne vode u malim količinama, Duboko disanje

Hladniji obroci

Nemogućnost uzimanja obroka zbog slabosti

Pripremanje jela koje ne traži dugo žvakanje (puding, lake supe, meko voće, gotovi dezerti, mesne konzerve)

Proliv,povraćanje

Izbegavati sveže voće i salate

Izbegavati povrće koje stvara gasove Redukovati biljna vlakna

Unositi dosta tečnosti (2.5-3 litra)

Mineralno-vitaminski suplementi

Zatvor

Dosta tečnosti u ishrani, kao i biljna vlakna i mleko ukoliko se podnose


U toku radioterapije preporučuje se upotreba animalnih namirnica u kuvanom obliku, kao i upotreba namirnica bogatih liposolubilnim vitaminima. Isključuju se: alkohol, kafa, čaj, margarin, slanina, majonez, ovčije meso, suhomesnati proizvodi, riba u ulju, gusti voćni sokovi. Alternativna dijetoterapija kod obolelih od karcinoma je česta i rasprostranjena, ali do sada nijedna od njih nije odobrena kao efikasno sredstvo za lečenje raka. Kod nekih pacijenta, eventualno se alternativne dijete mogu koristiti u oslobađanju napetosti i sporednih efekata lečenja. Ukoliko se koristi samo alternativna terapija, pacijenti dovode sebe u rizik i otežavaju kasnije lečenje. Društvo za ishranu SAD izdalo je saopštenje kojim upozorava na štetne posledice npr. makrobiotičke dijete za obolele od raka. Neke od alternativnih dijeta preporučuju neukusnu hranu, te oboleli od karcinoma, ionako bez apetita, još više može oslabiti.
Neke dijete kao formule za mršavljenje mogu biti izuzetno štetne za organizam. Nije preporučljivo korišćenje ni jedne vrste dijeta bez prethodne konsultacije sa lekarom. Dijete prenosimo sa najboljom namerom pa nismo odgovorni za neuspeh iste, njenu moguću štetnost po zdravlje kao ni druge posledice koje njena primena može izazvati. Sprovođenje ovih dijeta preuzimate na vlastitu odgovornost.


Izvor: Stetoskop
avatar
Maca
Urednici

Ženski Datum rođenja : 22.06.1987
Datum upisa : 10.11.2010
Godina : 37

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu