Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️

Join the forum, it's quick and easy

Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️
Svet zena
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Blog - Svet zena
Svet zena
Zadnje teme
» Caskanje uz kaficu
od Bubica Pet Feb 02, 2018 11:20 pm

» Namestanje zeludca, materice...
od milica30 Ned Mar 12, 2017 2:21 pm

» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
od Tina Ned Feb 05, 2017 3:50 pm

» Hemoroidi
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:20 pm

» Trazimo uzrok poteskoca u zatrudnjivanju
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:02 pm

» Kako zamisljate sebe za 10 godina?
od Charlize93 Sub Jan 28, 2017 5:55 pm

» Cekamo rode :)
od Tina Pon Jan 23, 2017 6:21 pm

» Pohvalimo se nasom decom
od Tina Sub Jan 21, 2017 11:00 pm

» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am

» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm


povisen prolaktin

2 posters

Ići dole

povisen prolaktin Empty povisen prolaktin

Počalji od Blentica Ned Nov 03, 2013 12:34 pm

Ukoliko imate poteškoća da zatrudnite, to možda ima veze sa vašim hormonima. Hormoni su naročite hemijske supstance koje luče žlezde u našem telu. One ispoljavaju svoje dejstvo u pojedinim delovima tela kako bi osigurale njihovo pravilno funkcionisanje. I ovulaciju i menstruaciju pokreće lučenje hormona. Shodno tome, neplodnost je često prouzrokovana poremećenom ravnotežom ovih hormona. Konkretno, prolaktin igra veliku ulogu u sprečavanju začetka trudnoće kod nekih žena.

Šta je prolaktin?

Prolaktin je hemijska supstanca koju luči hipofiza. To je žlezda veličine zrna graška koja se nalazi u sredini vašeg mozga, a odgovorna je za pokretanje mnogih procesa u telu. Prolaktin postoji i kod žena i kod muškaraca, i oslobađa se u različitim vremenima u toku dana i noći. Prolaktin se, opšte uzevši, oslobađa kako bi stimulisao proizvodnju mleka u organizmu trudnice. On takođe uzrokuje uvećanje mlečnih žlezda kako bi pripremio ženu za dojenje. Hormoni koji utiču na prolaktin Kao i mnogi drugi hormoni u našem telu, oslobađanje prolaktina ustvari pokreću drugi hormoni. Hormoni koji utiču na prolaktin su, između ostalih, i:

• dopamin

• serotonin

• hormon štitne žlezde

Serotonin i hormon štitne žlezde pomažu povećanje oslobađanja prolaktina, dok je delovanje dopamina usmereno na zaustavljanje oslobađanja prolaktina. Promene u nivou prolaktina tokom trudnoće Kada ste trudni, promene u nivou prolaktina su sasvim normalne. U stvari, nivoi prolaktina u vašem telu se moraju povećati kako bi se pospešila proizvodnja mleka u vašim mlečnim žlezdama.

Tokom trudnoće, vaši hormoni su u potpunom haosu. Konkretno, nivo estrogena u vašoj krvi počinje da raste, i to je ono što stimuliše povećanje nivoa prolaktina. Nakon porođaja, kako vaša beba sisa, stimulacija bradavica će pokrenuti dalje povećanje nivoa prolaktina. Prolaktin vam omogućava da nastavite da dojite tokom dužeg vremenskog perioda. Prolaktin i neplodnost Prolaktin ne samo da uzrokuje da vaše telo poveća proizvodnju mleka, nego takođe utiče i na vašu ovulaciju i menstrualni ciklus. Zbog toga je skoro potpuno nemoguće da zatrudnite dok dojite (tačnije, prolaktin pokazuje efikasnost od 90% protiv trudnoće u toku prvih meseci nakon porođaja).

Prolaktin inhibira dva hormona neophodna za ovulaciju: folikulostimulirajući hormon (FSH) i hormon koji oslobađa gonadotropin (eng. gonadotropin releasing hormone, ili GnRH). Oba ova hormona su odgovorna za pružanje pomoći pri razvoju i sazrevanju vaših jajnih ćelija u jajnicima, kako bi one mogle biti oslobođene tokom ovulacije. Kada imate višak prolaktina u svom krvotoku, ovulacija se ne dešava, a vi nećete biti u mogućnosti da zatrudnite. Prolaktin takođe može uticati na vaš menstrualni ciklus i redovnost vaših menstruacija.

Nepravilnosti u nivou prolaktina

Ukoliko imate poteškoća da ostanete u drugom stanju, moguće je da je to usled nepravilnosti u nivou prolaktina. Ako imate povišen nivo prolaktina, to može inhibirati ovulaciju i menstruaciju. Nivoi prolaktina se mogu utvrditi pomoću jednostavne analize krvi. Normalni nivoi prolaktina u krvi kod žena su negde između 30 i 600 mIU/l. Ukoliko vaši rezultati teže ka gornjoj granici ovog raspona, ili su iznad nje, moguće je da patite od nepravilnosti u nivou prolaktina.

Vrste nepravilnosti

Postoje dve osnovne vrste prolaktinskih nepravilnosti. Moguće je patiti od obe istovremeno.

Galaktoreja

Galaktoreja je stanje u kom počinjete spontano da proizvodite mleko, bez postojanja trudnoće ili skorog porođaja. Ona je rezultat visokog nivoa prolaktina. Ostali simptomi uključuju:

• uvećane dojke;

• bolne ili osetljive dojke;

• nepravilne menstruacije;

• gubitak seksualnog nagona;

• neplodnost.

Hiperprolaktinemija

Hiperprolaktinemija doslovce znači suviše prolaktina u krvi. Ukoliko imate hiperprolaktinemiju, takođe možete patiti i od galaktoreje, iako to nije obavezno slučaj. Simptomi visokog nivoa prolaktina uključuju i:

• nivoe prolaktina oko ili iznad 600mIU/l;

• neplodnost; • nepravilne menstruacije;

• glavobolje;

• smanjen seksualni nagon;

• probleme sa vidom.

Uzroci visokih nivoa prolaktina

Postoji nekoliko stvari koji mogu biti odgovorne za nepravilnosti u nivoima prolaktina. Kako biste mogli da lečite svoju neplodnost, moraćete da utvrdite šta se nalazi u korenu povišenog nivoa prolaktina u vašem organizmu. Prolaktinom Prolaktimon je jedan od češćih uzroka prolaktinski izazvane neplodnosti. Prolaktinom uzrokuje razvoj tumora na vašoj hipofizi. Ovaj tumor prekomerno luči prolaktin u vašem telu. Oko 10% stanovništva ima ovakve tumore. Oni obično ne predstavljaju bilo kakvu opasnost po zdravlje, osim neplodnosti, iako ponekad mogu ometati vid. Lekovi Neki lekovi mogu uzrokovati prekomerno lučenje prolaktina. Neki anti-depresivi, analgetici, i opijati blokiraju dopamin, čime sprečavaju zaustavljanje lučenja prolaktina. Ovo može uzrokovati porast vašeg nivoa prolaktina. Drugi uzroci Drugi, ređi uzroci nepravilnosti u nivoima prolaktina su i:

• obolenja štitne žlezde;

• sindrom policističnih jajnika;

• herpes zoster.
Blentica
Blentica
Clan u razvoju
Clan u razvoju

Ženski Datum rođenja : 09.02.1983
Datum upisa : 11.07.2013
Godina : 41

Nazad na vrh Ići dole

povisen prolaktin Empty Re: povisen prolaktin

Počalji od leptirko Ned Nov 03, 2013 2:52 pm

Ja ga imam, Ustanovljeni su mi policisticni jajnici, a i antitela stitne su povisena. Terapija mi je bromokriptin.
leptirko
leptirko
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 04.06.1982
Datum upisa : 04.02.2013
Godina : 41
Lokacija : blizu, blize, najblize

Nazad na vrh Ići dole

povisen prolaktin Empty Re: povisen prolaktin

Počalji od Blentica Pon Nov 04, 2013 12:09 pm

i ja ga imam takodje i policisticne jajnike,cekam pregled endokrinologa i sta dalje. pokusavam da preduhitrim davanje terapije dijetom i vezbanjem,nadam se da se moze regulisati prirodnim putem.
Blentica
Blentica
Clan u razvoju
Clan u razvoju

Ženski Datum rođenja : 09.02.1983
Datum upisa : 11.07.2013
Godina : 41

Nazad na vrh Ići dole

povisen prolaktin Empty Re: povisen prolaktin

Počalji od leptirko Pon Nov 04, 2013 3:32 pm

Mila, ako ti je jako visok prolaktin, morace da ti da terapiju. Uz PCOS, visok prolaktin nekako ide i insulinska rezistencija. Za to se, takodje, dobija lek, ali dijeta i aktivnost su delotvorni. Ja sam na nogama po celi dan, ali cu ovih dana morati da krenem na aerobik, pilates, sta god, samo da sam sto vise aktivna!
leptirko
leptirko
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 04.06.1982
Datum upisa : 04.02.2013
Godina : 41
Lokacija : blizu, blize, najblize

Nazad na vrh Ići dole

povisen prolaktin Empty Re: povisen prolaktin

Počalji od Blentica Uto Nov 05, 2013 8:32 pm

leptirko,nije puno povisen,tek iznad granice 609 ,i ja krecem u teretanu od iduce nedelje a sutra kod endokrinologa. tenutno pijem samo glukovaz,doktorka kaze da to potstice pucanje folikule :dont: 
Blentica
Blentica
Clan u razvoju
Clan u razvoju

Ženski Datum rođenja : 09.02.1983
Datum upisa : 11.07.2013
Godina : 41

Nazad na vrh Ići dole

povisen prolaktin Empty Re: povisen prolaktin

Počalji od leptirko Pet Nov 08, 2013 3:04 pm

Mila, glukofaz se pije za povisen secer ili insulin. Ta dva ometaju ovulaciju, ali za pucanje folikula se koristi pregnil, a ne glukofaz. Pazi se, gluko nije bas naivan lek. Ja ga pijem zbog inuslina i nije mi bas uvek prjiatan!
leptirko
leptirko
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 04.06.1982
Datum upisa : 04.02.2013
Godina : 41
Lokacija : blizu, blize, najblize

Nazad na vrh Ići dole

povisen prolaktin Empty Re: povisen prolaktin

Počalji od Blentica Pet Nov 15, 2013 7:40 am

Nisam imala problema sa glukofazom,ne primcujem promene za sada. bila kod endokrinolog,nacisto me zbunila ovako: nema nikakvih pokazatelja da imam pcos,prolaktin uzet iglom trebalo braonilom-greska,potrebna je priprema tri dana pre davanja uzorka tj. nema belancevina,banane,sexa,dalje uraditi prolaktin u 8h,11h i13h,uraditi testosteron,glukozu,insulin sva tri u 8h i 10h i DSHS. potom odem kod moje doktorke-folikulometrija 15dan levi jajnik na kome je 13dan bila folikula 21.5mm 15dana nehomogena cista 30mm endometrijum zadebljan 15mm,ako do 23dana ne dobijem uraditi betu i doci sa rezultatima. danas mi je 24dan jos nista nisam uradila imam osecaj da cu svakog trenutka dobiti ako dobijem dace mi uput za Bg za kliniku pod sifrom steriliteta tako da ne znam da li da radim analize ili da sacekam pa ce mi odraditi tamo :dont: . potpuno sam zbunjena sta dalje :sad:
Blentica
Blentica
Clan u razvoju
Clan u razvoju

Ženski Datum rođenja : 09.02.1983
Datum upisa : 11.07.2013
Godina : 41

Nazad na vrh Ići dole

povisen prolaktin Empty Re: povisen prolaktin

Počalji od leptirko Pet Nov 15, 2013 2:24 pm

Blantice, zbunila si i mene. Zasto bi dobila 23.dana ciklusa? Uradi betu, a posle obavezno proveri za tu cistu. Koje su ti vrednosti prolaktina?
leptirko
leptirko
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 04.06.1982
Datum upisa : 04.02.2013
Godina : 41
Lokacija : blizu, blize, najblize

Nazad na vrh Ići dole

povisen prolaktin Empty Re: povisen prolaktin

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu