Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️

Join the forum, it's quick and easy

Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️
Svet zena
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Blog - Svet zena
Svet zena
Zadnje teme
» Caskanje uz kaficu
od Bubica Pet Feb 02, 2018 11:20 pm

» Namestanje zeludca, materice...
od milica30 Ned Mar 12, 2017 2:21 pm

» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
od Tina Ned Feb 05, 2017 3:50 pm

» Hemoroidi
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:20 pm

» Trazimo uzrok poteskoca u zatrudnjivanju
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:02 pm

» Kako zamisljate sebe za 10 godina?
od Charlize93 Sub Jan 28, 2017 5:55 pm

» Cekamo rode :)
od Tina Pon Jan 23, 2017 6:21 pm

» Pohvalimo se nasom decom
od Tina Sub Jan 21, 2017 11:00 pm

» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am

» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm


Kako da znam da je zaista počelo?

+9
Julija.
Tina
Bubica
Mivica
Traurig
M&D
Brana
Crnokosa
Maja.
13 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Maja. Ned Sep 19, 2010 6:12 pm

Spuštanje ploda:

Četiri do dve nedelje pre porođaja beba se spušta u karlicu. To je uglavnom praćeno čestim mokrenjem kao i pritisak na rektum i karlicu, ali će trudnica osetiti olakšanje prilikom disanja, jer se beba smešta u donji deo karlice i ne pritiska više dijafragmu.

Ispadanje krvavo sluzavog čepa:

Nije u pitanju pravi čep, već ugrušak gustog sekreta koji izlazi iz cervikalnog kanala i vagine. Ponekad ovaj ugrušak ima krvi i njegov gubitak može biti praćen blagim kontrakcijama. Ovo može da se desi bilo kada, od nedelju do nekoliko sati pred porođaj.

Lažne kontrakcije:


Karakterišu ih blagi grčevi ili zategnutost u donjem delu stomaka. Traju nekoliko sekundi i ako se ponavljaju nemaju isti vremenski razmak, mogu da se pojačaju tokom noći i vežbanja. Javljaju se obično tri do četiri nedelje pre porođaja. Razlika između porođajnih i lažnih kontrakcija, lažne se ne pojačavaju niti postaju učestalije.

Pucanje vodenjaka:

Vodenjak kod nekih žena prska spontano pre porođaja. Kada se to desi mlaz vode se sliva niz njihove noge. Prskanje može da počne i kao lagano slivanje, koje često nije lako razlikovati od mokrenja. Plodova voda treba da bude bistra i čista tečnost. Kada vam pukne vodenjak, idite u bolnicu ili ako niste sigurni, obratite se lekaru.

Prave kontrakcije:

Prave kontrakcije izazivaju bol i neprijatnost u donjem delu stomaka ili leđa da trudnica ne može da izgovori ni jednu reč. Kontrakcije napreduju u jačini i dužini trajanja, a pauze između kontrakcija se smanjuju. Nikakva promena položaja tela ili hodanje neće ih ublažiti. Žene ih uglavnom upoređuju sa jakim menstrualnim bolovima. Prave kontrakcije postaju sve češće, i na kraju javljaju se na dva do tri minuta, a svaka traje oko 60 sekundi.

Buduće mame, nemojte se brinuti, svaka trudnoća i porođaj je individualan. A to najbolje zna vaše telo i stručna ekipa lekara koji će vam pomoći da na svet donesete zdravu bebu.

moja beba
Maja.
Maja.
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum upisa : 19.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Crnokosa Ned Sep 19, 2010 8:02 pm

Kako počinje porođaj?

KONTRAKCIJE
Predstavljaju ritmično stezanje i opuštanje mišica materice, koje za posledicu imaju istiskivanje ploda. Za početak porođaja odlučujuće su pravilne kontrakcije materice, koje se ponavljaju u pravilnim intervalima.

PROMENE GRLIĆA MATERICE
Pod uticajem hormona i kontrakcija ma­terice dolazi do promena i na grliću. Dolazi do njegovog sazrevanja, omekšanja i skraćivanja. Ovaj proces različit je kod prvorotke i kod višerotke.Sama trudnica često nije sigurna da li bolovi u dnu stomaka, u leđima ili pojava sluznog čepa predstavljaju početak porođaja. U slučaju pojave ovih znakova trudnica treba da se javi svom ginekologu, ili u bolnicu.

Koji su znaci porođaja?
Ukazacemo na nekoliko vaznih kriterijuma za početak porođaja. Regularne kontrakcije Svaki porođaj je posledica efikasnih materičnih kontrakcija, koje se najčešce javljaju na kraju trudnoće. One imaju određenu učestalost, intenzitet i dužinu trajanja. Regularne, bolne kontrakcije koje su udružene sa nestankom grlića i dilatacijom ušća materice osnova su dijagnoze porođaja. Prskanje plodovih ovojaka (oticanje plodove vode) Ako se desi u terminu, veoma brzo nakon toga dolazi i do pojave učestalih kontrakcija. Pregledom trudnice i izgleda plodove vode treba otkloniti sumnju na nevoljno odilaženje mokraće. Plodova voda moze da otiče oskudno ili obilno. U svakom slucaju, kod sumnje na oticanje plodove vode svaka trudnica treba da se javi na pregled.Krvarenje. Oskudno krvarenje posledica je najcesce ,,otvaranja grlića materice". Svako krvarenje zahteva da se trudnica odmah javi u bolnicu.

Šta je porođaj?
Porođaj koji ima spontan, pravilan tok, odigrava se prirodnim snagama, a pri tome se ne povređuju ni majka ni dete smatra se prirodnim, fizioloskirn procesom. Na tok i ishod porođaja utiču tri glavna faktora: Porođajne snage, porođajni putevi i plod kao porođajni objekatSam tok porođaja, radi lakšeg razumevanja podelili smo na četiri porođajna doba (faze).

Kaje su faze porođaja?
I
Prva faza porođaja (faza dilatacije) Počinje sa pojavom ritmičnih kontrakcija, skraćivanja grlića, i dilatacije ušća materice, što je sve potrebno da bi plod izašao iz materice u spoljnu sredinu. Ta faza moze da traje i nekoliko časova. Tokom ove faze trudnice se nalaze na kontinuiranom monitoringu (registruju se srčana akcija ploda i jačina kontrakcija) i primenjuju se potrebni lekovi. Po završetku ove faze (kompetna dilatacija-oko 10 cm) započinje
II
Druga faza porođaja tokom koje dolazi do istiskivanja ploda u spoljnu sredinu. U ovoj fazi dolazi do pojave napona, nevoljnih kontrakcija muskulature koje omogućuju da se plod što lakše i brže istisne u spoljnu sredinu. Pred sam kraj ove faze može doći i do potrebe presecanja medice (episiotomia) kod trudnice, a sve radi lakšeg izlaska Vaše bebe. Neobično je potrebna dobra saradnja u ovoj fazi između trudnice, babice, i lekara koji vodi ovaj porođaj. Svakako da je od značaja i znanje koje je trudnica ponela iz škole za trudnice ukoliko ista postoji i njena psiho-fizicka priprema.
III
Po izlasku bebe započinje treća faza porođaja tokom koje treba da se rodi posteljica i plodovi ovojci. Ova faza traje od 15-30 min. Nakon toga lekar pogleda posteljicu, da li je cela. Zaostajanje delova posteljice u materici može biti razlog naknadnih komplikacija i krvarenja. U slučaju da se posteljica ne odljubi spontano lekar to čini u opštoj anesteziji. Tokom ove faze pregledaju se grlić materice, vagina i medica i po potrebi hirurški zbrinu. Ove intervencije rade se u uslovima lokalne, a po potrebi i opšte intravenske anestezije.
IV
Nakon pregleda mekih porođajnih puteva dolazi do započinjanja četvrte faze porođaja koja traje dva sata i tokom koje porodilja ostaje sa svojom bebom u porođajnoj sali. Porodilja je pod intenzivnim nadzorom osoblja porođajne sale. Po isteku vremena premešta se sa bebom na porođajno odeljenje. Nakon toga započinje period koji traje 6-8 nedelja i zove se puerperijum (babinje). Tu dolazi do vraćanja tkiva i organa u stanje koje je postojalo pre trudnoće. Bez obzira na način završetka porođaja (vaginaini porođaj ili carski rez) ovi procesi se odvijaju gotovo na isti način. U toj fazi porodiiji se ukazuje na prednosti prirodne ishrane i njenom značaju za novorođenče. Govori joj se o značaju genitalne higijene, U bolnici se ostaje 2-5 dana posle porođaja, zavisno od načina zavrsetka. U otpusnom pismu pacijentkinji se prepisuje eventualna terapija i zakazuje redovna kontrola.

izvor: www.drdzikic.co.rs
Crnokosa
Crnokosa
Admin
Admin

Ženski Datum upisa : 06.08.2010

https://svetzena.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Crnokosa Ned Sep 19, 2010 8:03 pm

M&D sto ne napises tvoje iskustvo ovde?
Crnokosa
Crnokosa
Admin
Admin

Ženski Datum upisa : 06.08.2010

https://svetzena.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Gost Ned Sep 19, 2010 8:06 pm

M&D :navijacica: Ajde, pisi draga... Sve nas to jednog dana ceka, svako iskustvo nam je dragoceno :hugs:
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Brana Pon Sep 20, 2010 9:11 am

imamo temicu porodjajne price i tu sve detaljno moze da naspise da se ne duplira ovde i tamo ali ja samo dajem predlog!! :)

https://svetzena.forumsr.com/trudnoca-i-porodjaj-f5/vasa-prica-o-porodjaju-t54.htm
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Crnokosa Pon Sep 20, 2010 9:28 am

Pa moze ovo da se prebaci tamo a da otvaramo pojedinacne teme na pr. ispadanje sluzavog cepa i sl.... i da zenice mogu da komentarisu sve to pojedinacno... ovako bi bila bas prosirena tema... i ne bismo mogle da se snadjemo...
rose
Crnokosa
Crnokosa
Admin
Admin

Ženski Datum upisa : 06.08.2010

https://svetzena.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Brana Pon Sep 20, 2010 9:39 am

Maia ::Pa moze ovo da se prebaci tamo a da otvaramo pojedinacne teme na pr. ispadanje sluzavog cepa i sl.... i da zenice mogu da komentarisu sve to pojedinacno... ovako bi bila bas prosirena tema... i ne bismo mogle da se snadjemo...
rose
kako god ti odlucis ja se slazem?moze ovde da se prica sva desavanja do trenitka odlaska u porodiliste a tamo sve posle toga? rose :heartsmile:
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Crnokosa Pon Sep 20, 2010 9:49 am

A sta cemo kad se bude Miljce poradjala i krene sluzni cep i ona gde da pitavas oko toga? :haha:
Crnokosa
Crnokosa
Admin
Admin

Ženski Datum upisa : 06.08.2010

https://svetzena.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Brana Pon Sep 20, 2010 9:51 am

Maia ::A sta cemo kad se bude Miljce poradjala i krene sluzni cep i ona gde da pitavas oko toga? :haha:
:haha: :haha: :haha: :haha:
kako god stavis blagodarim :naklon:
mislila sam da to o cepovima i kako krece sve do odlaska u porodiliste bude ovde a sam porodjaj tamo ali svejedno! :hugs: :hugs:
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Crnokosa Pon Sep 20, 2010 9:53 am

Ej razumem ja to i super je to samo razmisljam o tome ako se cas pise ovde o sluznom cepu,cas o kontrakcijama.. ima da se pogubimo jer ce mnogo opsirno da bude... samo o tome razmisljam a sve je ostalo ok!
Crnokosa
Crnokosa
Admin
Admin

Ženski Datum upisa : 06.08.2010

https://svetzena.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Brana Pon Sep 20, 2010 9:57 am

моzemo ovde sve da prebacimo i one price pa da sve bude tu jel si tako mislila i to je :OK: ? :hugs:
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Crnokosa Pon Sep 20, 2010 10:05 am

Ne ne... mislila sam da ona tema ostane da se komplet iskustvo sa porodjaja preprica... JEr ako bismo sve pisale u jednu temu nikako ne bismo mogle da se ssnadjemo i mnogo bi opsirna tema bila...
Mislila sam da otvaramo posebne teme za neke stvari... Tipa tema o sluznom cepu, pa o kontrakcijama... razumes sta hocu? Jer ako ostavimo sve u jednu temu nece moci da se nadje ono sto nas zanima...
Crnokosa
Crnokosa
Admin
Admin

Ženski Datum upisa : 06.08.2010

https://svetzena.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Brana Pon Sep 20, 2010 10:21 am

da sada sam razumela moze slazem se !!!!!!! :)
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od M&D Pon Sep 27, 2010 11:02 am

Sandrina 85 ::M&D :navijacica: Ajde, pisi draga... Sve nas to jednog dana ceka, svako iskustvo nam je dragoceno :hugs:

sa malim zakasnjenjem ustvari sa zaborvnoscu mojoj nikako da vam prekopiram svoje sto sam ja licno pisalal na svom blogu evo citajte nije nesto puno ali ko nezn znaci posebno za mlade mame:

Svi smo barem jednom čuli ovu rečenicu:
"Porod boli,ali kad vidiš to malo slatko,bespomoćno biće,sve nestaje u trenu".

To i ptice na grani znaju,kako bebe nastaju(za one koji"neznaju"neka se raspitaju).Maltene,svi koji su rađali prošli su prve mučnine,kiseline(ili kako se u narodu kaže"žgravica) i druge stvari vezane za trudnoću.E o tome ćemo malo opširnije.

*OD ZAČEĆA DO PORODA*


Kao što smo rekli,i ptice znaju kako bebe nastaju.Ali evo za one koji nikada nisu doživili taj osjecaj(a nadamo se da ćete ubrzo poraditi na tome)par informacija.
Za sve one koji se boje toga tj.poroda.odma na početku da kazemo da to i nije tako strašna stvar,kako se zna napuhati.Normalno,svaki porod ,začeće i tih 9 mjeseci je na svoj način razlicito,ali opet na neki način posebno.


*KAKO I KOJI SU PRVI SIMPTOMI TRUDNOĆE*


Naravno prvi i najpouzdaniji izvor da ste trudni jeste izostanak mjesečnoga ciklusa,Prvo za čim ćete posegnuti jeste novčanik i pravac poteka da kupite kućni test za trudnoću.Nije važno koliko košsta i onaj najjeftiniji i naj najskuplji imaju istu opciju otkrivanja trudnoće,zato uzmite koji bilo.Za najpouzdanije rezultate uzmite uzorak juternje mokrače,jer tada su najjači hormoni i zasigurno pokazuje tačnost.Uradite test,ako su vam dvije linije na testu,onda "ČESTITAMO,POSTAĆETE MAJKA",a ako je samo jedna linija,nepaničite.Može da se radi o prehladi ili jednostavnom kašnjenu ciklusa,sačekajte još 7 dana,ako nedobijete ponovite test,ako vam je negativan,otiđie doktoru.Dalje slijedite njegove upute.

*OD TREĆEG MJESECA PA NA DALJE*


Svaka druga žena na svijetu od trećeg mjeseca trudnoće ima jutarnje mučnine.To je znak da se embrijon uredno razvija.Za vrijeme trudnoće prakticira se da žena dobije max.8kg u trudnoci.Prehrana je naravno odlučujuća u trudnoći za razvoj djeteta.Željeza,voća,povrća,mlijeka i mliječnih proizvoda treba jesti,ali sve u granicama nomrale.Redovni mjesečni odlasci i savjetovanja sa ginekologom su obavezna.Tablete,vaginalete,čepici,ovakve stvari ćete upotrebljavati u trudnoći,ali samo ako vam ih ginekolog propiše

Od četvrtog mjeseca ćete osjetiti kako vam se dijete pomiče.Jedno malo objačnjenje o pomicanju djeteta:mnogi misle da se dijete "kotrlja" u stomaku,tako nam se čini.Greška!!Dijete se samo rotira u plodnoj vodi.Isprva je dijete okrenuto poprijeko,a kako mjeseci odmicali tako se glava dijeteta okreće prema karlici da se najesti za izlazak na dnevno svijetlo kad bude vrijeme.


*SIMPTOMI PRED POROD*


Prvo šta ćete osjetiti jeste da vas leđa bole.tj.kako bi naše nene rekle"krsta".To je prvi simptom.Nemorate odmah trčati,sačekajte malo dok neosjetite da vas karlica boli kada više nemožete da sjedite normalno ili ako vam počne izlaziti sekret ili plodna voda otiđite u bolnicu


*PRIPREMA ZA ODLAZAK U BOLNICU*


Šta da ponesem,,,,mogla bih ovo,ma neee,ovo ću!Joj,ludnica!

Nije,čini vam se.Za vas netreba ništa osim spavaćice,nemojte nositi klasičnu nego baš spavaćicu,pribor za higijenu,veš i obavezno higijenske uloške,ali one najobičnije.Za bebu ponesite pelene,benkice,odjelca,vlaže maramice obavezno.Pošto se posle normalnoga poroda danas ostaje samo jedan dan,netrebate puno toga da nosite.Znači,sve spremite na jedno mjesec dana prije termina i neka vam je spremno.


*KUPOVINA STVARI ZA BEBU*


Mnogi neznaju šta je sve potrebno za bebu.E pa tu smo mi da vas uputimo u provjerene informacije.Sada papri i olovku u ruke i zapišite ove važne stvari:
-AD3 KAPI su kapi koje daju novorođenčetu,za jačanje kosti.Daje se dnevno po tri kapi na kašikicu.

-BIVACIN(prasak i sprej za rane) se upotrebljava po potrebi,najbolje posle svakoga presvalčenja.Uz ovo ide sterilna gaza i mrežica koja drži gazu.

-FLAŠICE I CUCLE,o tome netrba previše pisati,samo naglasiti,da uzimate staklnene flašice i cucle i dude uzimate prvih 4 mjeseca od kaučuka i naravno anatomskoga oblika tj,da cucla ili duda posleca dijete na majčinu dojku,a posle 4 mjeseca uzimajte silikonske.

-DETRON X)ili već neki drugi naziv)je tekućina koja se upotrebljava kad djetetu počnu da rastu zubići ili kad ga svrbe desni.Namaže se po desnima par puta u danu.

-KREMA PROTIV PELENSKOGA OSIPA je obavezna,jer mnoge bebe dobiju osip ili crvenilo od pelena po guzi.

-ČAJ OD KOMORAČA je najbolja stvar koja je izmišljena.On umiruje grčeve koje beba ima,a to imaju najviše one bebe koje doje.Grčevi nastaju prilikom prelaska na tvrdu hranu i prilikom dojenja jer se beba maltene nagutaju zraka kad jedu,kako to narod kaze "halapljive"bebe.


*ČESTITAMO,POSTALI STE MAMA*


[left]U ovome poglavlju ćemo ponajviše da pišemo o bebi,kako i šta,sve što vas zanima ovdje ćete naći.

Sam čin pooda,prvi dječiji plač nas oduševi,.Neke žene imaju lakši neke teži porod(glavno da je dijete živo i zdravo),kad se porodimo,kad nam na grudi stave to malo,preslatko biće na sve zaboravljamo.

Posle poroda,nemojte se prehladiti,pretjerano kupati,teško dizati,ovo ste sve garant čuli,ali eto da napomenemo.Ove sve stvari su proverene,još iz doba kad se nije takoreći vodilo računa o ženama,pa su znale i bog obične prehlade da umiru.Zato pazite se,jer ako vi nevodite računa o sebi,ko će?

Jedan mali savjet za vas:Ako vam posle poroda ostane stomak,tj.viska koze,pokušajte da ga vratite na sledeci način:Kupite u apoteci steznjak ili ako ga već imate,ako ne onda može jako koristiti elastični zavoj širokih dimenzija.Omotajte ga oko stomaka,stegnite koliko možete,ali nemojte previše,amo onoliko da ne osjetite bol u stomaku.E sada da vam kažem koliko da ga nosite,to sve zavisi od strukture žene,ali evo jedan period(npr.mjesec dana),ako vidite pomaka,nastavite,ako ne prekinite.

E sada dolazi na red o čemu non -stop pričamo.O bebi!To malo slatko biće izmami nam svaki put osmijeh na naša lica.Kad smo tužni,samo pogledamo u anđelćića i sve nestaje.

Kako samo možemo biti zahvalni što tehnologija i nauka napreduje.Samo pomislite kako bi bilo sada raditi oko pupka kao što su radili prije,dok je "štipavica" na pupku bila,a sada doktor samo zaveže gumicom i rahat.Ovako na ovaj način je puno lakše.Što se tiče pupka,kad smo već kod njega,obavezno sve dok se nezamiri posipajte praskom za rane BIVACINOM,a posle svakoga mjenjanja pelene promjenite i gazu.Sada se koristi mrezica koju stavite preko stomaka da drži gazu.

Beba na glavi ima slobodan prostor tj.tjeme koje se vremenom popunjava,a mnoga djeca dobivaju na tome djelu tjemenjaču a ona se ukalanja bebi uljem zatim ostavite malo da se smekša i zatim pređete češljom.

Ako bebu dojite,najbolje i najpreporučljivije je da ga dojite do 1.godine.Od 4-tog mjeseca djetetu možete početi davati(ali pomalo)dječije kašice,supe pilće i to samo vode od supe ne rezanaca.Nebojte se ako vam dijete uhvate grčevi u stomaku to je normalno jer dijete prelazi na drugu tvrđu vrstu hrane.A da nezaboravimo(a malo je falilo)kad dojite morate da pazite šta vi jedete ,pogotovo isprva,kad rodite tek,nesmijete jesti ljuto,začinjeno,premasno,nesmijete jesti grah(pasulj),jer je to teško jelo i bebe nemogu kroz mlijeko da ga apsorbuju.Od 6-tog mjeseca dijete možete polako stavljati da sjedi,ustavri u polusjecećem položaju,polako stavljati ga i na noge da se opire,a vidicete smao to dijete traži,ali nemojte puno,ali prije ga nemojte stavljati da se opire na noge.Do godine danan će vam dijete neko proohodati neko propričati sve zavisi od djeteta.


-
Ovo je sve iz iskustva.Ništa nije izmišljeno.Ako sam šta izostavila,nezamjerite mi.Nadam se da ću novopečenim mamicama pomoći ako ništa drugo onda savjetom!!!!!!!!!

-
Hvala svim mamama na inspiraciji!!!

-
Hvala što ste posjetili ovaj blog i forum!!!

-
HVALA!!!
preuzeto sa http://klubforumasa.forumotion.com/blog-za-mame-i-bebe-f82/slatke-bebe-t17.htm
avatar
M&D
Junior na forumu
Junior na forumu

Ženski Datum upisa : 01.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Gost Uto Sep 28, 2010 9:38 am

:aplauz:
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Traurig Sre Okt 20, 2010 12:51 pm

Cao svim trudnicama.Ja sutra ulazim u 9.mesec.Videcemo kad ce moj bebav da krene :)
Traurig
Traurig

Ženski Datum upisa : 20.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Mivica Sre Okt 20, 2010 1:00 pm

Ćao, Traurig! Dobrodošla!
Je li prva bebica?
Mivica
Mivica

Ženski Datum rođenja : 15.06.1980
Datum upisa : 24.08.2010
Godina : 43
Lokacija : Jagodina

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Traurig Sre Okt 20, 2010 1:03 pm

Hvala.Ovo mi je prva bebica,namucili smo se malo.lezim skoro celu trudnocu,imam i serklaz koji mi skidaju za 12 dana,ako beba ne krene ranije.Ima li neka od vas da joj je radjen serklaz i da uzima terapiju protiv kontrakcija.
Traurig
Traurig

Ženski Datum upisa : 20.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Mivica Sre Okt 20, 2010 1:10 pm

Ne znam, draga, ja ti nemam takvih iskustava, ali možda se pojavi neka koja zna nešto o tome.
Drago mi je što ste uspeli, sada uživaj i izdrži, još malo.
Čuvaj se!
Mivica
Mivica

Ženski Datum rođenja : 15.06.1980
Datum upisa : 24.08.2010
Godina : 43
Lokacija : Jagodina

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Traurig Sre Okt 20, 2010 1:11 pm

Koja si ti nedelja,kako ide tvoja trudnoca,imas li tegobe ili je sve ok.
Traurig
Traurig

Ženski Datum upisa : 20.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Mivica Sre Okt 20, 2010 1:19 pm

Ja sam u 30. nedelji, za sada sve teče uredno. Jedino sam malo u strahu poslednjih dana jer mi se beba prilično spustila, pa ne znam kako to utiče na grlić.
Mivica
Mivica

Ženski Datum rođenja : 15.06.1980
Datum upisa : 24.08.2010
Godina : 43
Lokacija : Jagodina

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Traurig Sre Okt 20, 2010 1:25 pm

Osecas li pritisak na grlic onako da te zaboli,ako imas kontrakcije vodi racuna jer one skracuju i dilatiraju grlic.Meni je beba isto tako od 30.nedelje nisko i bogami sad zadnjih dana se bas gura napolje ali ja sam vec 36.pune nedelje sutra.Ako nemas tegobe nije strasno ako je beba nesto nize,samo nek ti kontrolisu grlic.
Traurig
Traurig

Ženski Datum upisa : 20.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Brana Sre Okt 20, 2010 2:28 pm

Mivice ne brini meni je Laki od 7.meseca bio spusten i okrenut glavicom na dole do samog porodjaja ali ako je grlic jak i zatvoren nema potrebe za brigom mila!! :hugs:
Brana
Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 36
Lokacija : BG

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Bubica Ned Dec 12, 2010 12:43 pm

Nasla sam jedan zanimljiv tekst o porodjaju. :)

Drage trudnice, ovom prilikom vodimo vas u šetnju kroz tok porodjaja i upoznajemo sa onim sa čim ćete se sresti, da Vam otklonimo strahove, pojasnimo neke procedure, i približimo porođaj na koji treba da odete sa osmehom i radošću.
Sve što ovde pročitate je proisteklo iz iskustva Vaše babice, nije pisano po knjigama, nije potvrđeno istraživanjima i studijama (bar ih ona nije radila) i ne možemo Vam to potkrepiti nikakvim materijalnim dokazima.
Evo šta o porodjaju kaže jedna iskusna babica:


"Počećemo od onog što najviše plaši svaku ženu a to su porodjajni bolovi.
• Porođajni bolovi su nam najveći saveznici u porođaju!
• Bez njih nema porođaja
• Zato i jeste jako važno njih pratiti
• U normalnom, spontanom porođaju oni se postupno javljaju
• Prateći žene u toku porođaja, a kako bi im olakšala, babica intenzivno sam koristi dva pristupa, a to su dobra komunikacija sa ženama i stepenovanje porođajnog bola na skali od 1 – 10

Prirodan, spontan porođaj ima svoj tok
• U početku, bolovi su vrlo slabi, javljaju se povremeno, kratko traju i nije svaki
iste jačine i dužine
• Ovi bolovi označavaju početak

• Na skali od 1 – 10 oni su jedinica

• Uvek ocenite svoj bol na skali od 1 – 10, puno će vam pomoći, orjentaciono ćete znati dokle je porođaj stigao i koliko će još trajati!

POROĐAJNI BOL OCENJEN JEDINICOM
• Ovo su vrlo slabi bolovi pored kojih najnormalnije funkcionišete. Smejete se, kuvate, kupate se, šetate...
• Mogu označavati početak porođaja ali i ne moraju
• Mogu potrajati satima, nekad čak i danima

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI DVOJKOM I TROJKOM
2 i 3 su takođe slabi bolovi, takođe najnormalnije funkcionišete, jedino što ste svesniji da su se javili tj. da traju, i oni mogu potrajati par sati.

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI ČETVORKOM
• Ovde su uhvatili ,,svoj” ritam
• Javljaju se na oko 15 -20 min.
• Traju oko pola minute
• Nisu jaki, ali nisu ni slabi
• Kad se jave možda ćete zaustaviti svoje aktivnosti koje tog momenta obavljate i nekako se ,,skoncentrisati” na njih. Ali nećete imati potrebu da se namrštite, zgrčite, preznojite ili jauknete.
• Ako su se javili bolovi koje možete oceniti četvorkom, porođaj je sigurno u toku
• Oni mogu trajati (u zavisnosti da li ste prvorotka ili višerotka, da li vodenjak postoji ili curi plodova voda) par sati (nemojte zaboraviti da pišem o normalnom spontanom porođaju)
• U svakom slučaju ne predstavljaju traumu

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI PETICOM
• Bolovi koje ocenjujete peticom su iste jačine kao i oni ocenjeni četvorkom
• Ali se skraćuje razmak na koji se javljaju, pa ,,dolaze” na desetak minuta
• Traju do 45 sekundi
- Ostalo je sve isto
- Oni ne traju dugo
- Brzo iza njih nastupaju bolovi koji se mogu oceniti šesticom

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI ŠESTICOM
- Karakteriše ih javljanje i trajanje kao kod bolova ocenjenih peticom
- Ali se njihova jačina povećava
- Kad se jave verovatno ćete zauzeti određen položaj u kojem vam je lakše
- Ako vas neko nešto pita u toku bola nećete biti baš raspoloženi da date odgovor
- Promenićete izraz lica, okolina će videti da vas boli
- Ovaj bol se može opisati kao ,,boli me, sačekaj samo malo da prođe”, bar se meni tako obraćaju žene kada ih nešto pitam u tom periodu, po tome i znam koliki im je intenzitet bola
- Po završetku ovog bola momentalno ste ponovo raspoloženi i nasmejani i obično mi žene uz osmeh kažu: ,,Pa nije strašno”
- I oni ne traju dugo, ubrzo ih smenjuje ,,sedmica”

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI SEDMICOM
- Kad nastupi ,,vladavina sedmice” bolovi se javljaju u intervalu od 8 – 10 minuta - - Traju 30 - 45 sekundi
- Kad se jave, žene zauzimaju položaje u kojima im je lakše, obično se naslone podlakticama na sto i spuste glavu između ruku, neke intenzivno šetaju u tom periodu masirajući same sebi krsta dok traje bol
- Na licu im se vidi da ih boli, obično stisnu usne i naboraju čelo
- Nakon završetka bola treba im minut – dva da se odmore
- Kad ih pitam koliko ih boli većina mi kaže: ,,Boli “
- Kad ih pitam da li je bol izdrživ, sve mi kažu: ,, Ma jeste, ali boli”
- I iz ,, sedmice” se relativno brzo ulazi u ,,osmicu”

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI OSMICOM
- Javljaju se na 5 – 8 minuta
- Traju oko 45 – 60 sekundi
- Jakog su intenziteta
- U ovom periodu većina žena počinje da diše u toku perioda bola a ako to same ne učine podstaknem ih na to
- U ovom periodu je babica UVEK pored žene
- U ovom periodu je ženi NEOPHODNO prisustvo babice
- U ovom periodu je babica ohrabruje, drži za ruku, i pruža maksimalnu podršku
- Od ovog perioda, mogu reći, počinju oni bolovi koje žene opisuju kada pričaju o porođaju
- U ovom periodu se ,,otme” po koji uzdah, po koji jauk
- Ali u ovom periodu žene su već pred kraj puta samog porođaja!!!

- I obično tada kažu: ,, Ako je tako, pa nije onda tako strašno” i nasmeju se

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI DEVETKOM
- Bolovi se javljaju na 3 – 5 minuta
- Traju jedan minut
- Nisu jači od bolova iz ,,osmice” ali su češći, pa žene ne stignu da se odmore između dva bola
- Neophodna im je podrška i prisustvo babice
- Uvek se skoncentrišu na ono što im priča babica i uvek slušaju sva uputstva


POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI DESETKOM
- Bolovi se javljaju na 3 minuta
- Traju 1 minut- Veoma su jakog intenziteta
- Ali srećom TRAJU JAKO KRATKO!
- Kada žena kaže: ,, Sestro, ja ovo stvarno više ne mogu da istrpim” oni prestaju (kao da znaju koliko žena može da istrpi)!
- Odmah nakon njih nastupaju naponi
- U TOKU NAPONA NEMA BOLA!!!!
- U toku napona se javlja nezadrživ osećaj potrebe za napinjanjem, bola nema!

• Kad sve saberete, onaj bol od koga se žene plaše, a vezan je za porođaj, javlja se pred kraj porođaja

• Pod porođajem se podrazumeva sve što se dešava od pojave prvog bola ili prskanja vodenjaka pa do rađanja posteljice

• Uz babicu, sve ovo treba da bude pozitivno iskustvo, jer to je vaš dan, dan kada postajete mama

• I još jedna JAKO važna informacija, bio bol slab ili onaj najjači on ima svoj tok. Šta to znači? Znači da nije uvek iste jačine u toku svog trajanja!!!

• Počinje polako – pojačava se – ima svoj ,,vrh” tad je najjači – zatim počinje da se smanjuje – da bi na kraju prestao

• Znači i kada je bol najjači, on to nije sve vreme već jedan deo vremena njegovog trajanja!"

Nadam se da će ovo pomoći mnogim ženama da se oslobode straha koji imaju vezano za porođajne bolove i da se pripreme za najlepši i najradosniji dan u životu - DAN KADA POSTAJU MAME!


Izvor: http://rodjenje.blogspot.com/


Poslednji izmenio Bubica dana Ned Dec 12, 2010 12:47 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Bubica
Bubica
Urednici

Ženski Datum upisa : 14.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Crnokosa Ned Dec 12, 2010 12:45 pm

Bubi samo na kraju stavi gde si nasla taj clanka... to mora... huug
Crnokosa
Crnokosa
Admin
Admin

Ženski Datum upisa : 06.08.2010

https://svetzena.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Kako da znam da je zaista počelo? Empty Re: Kako da znam da je zaista počelo?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu