Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️

Join the forum, it's quick and easy

Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️
Svet zena
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Blog - Svet zena
Svet zena
Zadnje teme
» Caskanje uz kaficu
od Bubica Pet Feb 02, 2018 11:20 pm

» Namestanje zeludca, materice...
od milica30 Ned Mar 12, 2017 2:21 pm

» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
od Tina Ned Feb 05, 2017 3:50 pm

» Hemoroidi
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:20 pm

» Trazimo uzrok poteskoca u zatrudnjivanju
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:02 pm

» Kako zamisljate sebe za 10 godina?
od Charlize93 Sub Jan 28, 2017 5:55 pm

» Cekamo rode :)
od Tina Pon Jan 23, 2017 6:21 pm

» Pohvalimo se nasom decom
od Tina Sub Jan 21, 2017 11:00 pm

» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am

» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm


Crno - beli keksici

Ići dole

Crno - beli keksici Empty Crno - beli keksici

Počalji od Crnokosa Čet Dec 23, 2010 4:24 pm

Sastojci:
Smjesa za 80 kockica
- 500 g brašna
- 200 g šećera
- 250 g maslaca
- 1 jaje
- 0,5 dl mlijeka
- 25 g kakaa koji ide u jednu polovicu tijesta

Priprema:
Hladni maslac narežite na listiće.
U multipraktik (ili mikserom ili ručno) stavite brašno i šećer, promiješajte i dodajte narezani maslac, miješajte ili mijesite dok smjesa ne postane jednolična.
Dodajte jaje, promiješajte i dodajte mlijeko.
Miješajte dok vam se u multipraktiku kugla sama ne napravi.
Isto možete i s mikserom ili ručno umijesiti tijesto.
Kuglu podijelite na dva jednaka dijela, a u jedan dio dobro rukama ili u multipraktiku umiješajte kakao.
Obje kugle zamotajte u plastičnu foliju i stavite u hladnjak na pola sata.
Nakon pola sata, izvadite tijesto i svako oblikujte rukama i valjkom u pravokutnike 23 X 10 cm. Dakle, dobiti ćete dva pravokutnika.
Na plastičnu foliju stavite crno tijesto, a na njega bijelo, zamotajte u foliju i stavite u hladnjak na još pola sata.
Pećnicu zagrijte na 180 stupnjeva, plehove obložite pek papirom.
Izvadite tijesto i oštrim nožem režite tanke šnjitice, cca 0, 5 cm koje još nožem prerežete na pola, i sa strane odrežite neravne krajeve.
Slažite na pleh i pecite ih cca 7 do 8 minuta (bijeli dio ne smije potamniti).
Ostavite ih da se malo ohlade, prebacite ih na čisti pek papir da se skroz ohlade i pospremite u limenu kutiju.
Keksići kad se ohlade će biti malo tvrđi i onda sve mekši i mekši.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Preuzeto sa [You must be registered and logged in to see this link.]
Crnokosa
Crnokosa
Admin
Admin

Ženski Datum upisa : 06.08.2010

https://svetzena.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Crno - beli keksici Empty Re: Crno - beli keksici

Počalji od Crnokosa Čet Dec 23, 2010 4:25 pm

Sastojci:
- 150 g glatkog brašna
- 150 g oštrog brašna
- prstohvat soli
- 200 g hladnog maslaca
- 130 g šećera u prahu
- 1 Bourbon vanilin šećer
- 1 jaje
- 2,5 žlice kakaa u prahu

Priprema:

Obje vrste brašna prosijte u zdjelu, dodajte prstohvat soli i promiješajte. Zatim dodajte maslac narezan na kockice i prstima ga umrvite u brašno. Dodajte šećer i vanilin šećer te razmućeno jaje i zamijesite prhko tijesto. Tijesto podijelite na dva jednaka dijela. Jedan dio tijesta dlanovima malo spljoštite pa na njega stavite kakao i mijesite dok tijesto ne bude jednolične tamne boje. Po potrebi dodajte žlicu mlijeka ili slatkog vrhnja kako biste lakše zamijesili tijesto. Obje vrste tijesta zamotajte u prozirnu foliju i stavite u hladnjak na 1-2 sata.

Od svake vrste tijesta odvojite 2/3 pa ih na pobrašnjenoj podlozi razvaljajte u obliku pravokutnika na debljinu od 5 mm, a zatim ih izrežite na trake širine 5 mm. Najbolje bi bilo kad biste razvaljanome tijestu nožem poravnali rubove tako da dobijete pravilan oblik. Tako će vam sve trakice biti iste dužine. Sada trake naizmjence slažite jednu do druge (npr. počnite sa svijetlom trakom, do nje stavite tamnu, a zatim opet svijetlu). Prstima ih lagano potapšajte kako bi se spojile. Potom slažite dugi red trakica tako da počnete sa suprotnom bojom (na svijetlu traku stavite jednu tamnu i obratno). Opet ih malo potapšajte prstima da se spoje. Tako ćete dobiti uzorak šahovnice. Ja sam trake slagala u dva reda, a vi možete dodati još jedan ili dva reda. Pustite mašti na volju i malo eksperimentirajte. Ja sam od ove količine izrezanih trakica napravila tri šahovnice. Dakle, slažite uzorke sve dok vam ne ponestane trakica. Zatim ostatke tamnog i svijetlog tijesta ravnomjerno razvaljajte u pravokutnike dovoljno velike za oblaganje šahovnica. Na rub razvaljanog tijesta položite šahovnicu i pažljivo je zarolajte u razvaljano tijesto. Višak tijesta odrežite nožem i spojeve dobro pritisnite prstima kako se ne bi odvojili. Zatim ih umotajte u prozirnu foliju i stavite u hladnjak na još 1-2 sata (ja sam ih ostavila na hladnome preko noći). Budući da je meni nakon ovog postupka ostalo još malo svijetlog i tamnog tijesta napravila sam i keksiće u obliku spirala. Ravnomjerno sam razvaljala obje vrste tijesta i izrezala ih na jednake veličine. Potom sam tamno tijesto položila na svijetlo, dlanovima ih pritisnula da se slijepe i pomoću krpe zarolala tako da dobijem uzorak spirale. I njih sam umotala u foliju i stavila na hladno.


Nakon što je tijesto dovoljno odstajalo oštrim nožem režite ploške debljine oko 5 mm (ja sam malo pretjerala i rezala sam ih na debljinu od skoro 1 cm zbog fobije da će biti pretanki i da će se raširiti tokom pečenja, ali se na kraju ispostavilo da su ispali malo predebeli). Keksiće slažite na lim obložen papirom za pečenje i pecite ih na 175 stupnjeva 10-12 min. Svijetle keksiće pecite još i kraće (8-10 min) kako se na njih ne bi uhvatilo previše boje. Pečene keksiće ohladite i spremite u limenu kutiju. Dobro zatvoteni mogu stajati tri tjedna.

Od ove količine sastojaka ja sam na kraju dobila 60-65 keksića, a ako ćete ih rezati na tanje ploške (što toplo preporučam) dobit ćete ih još više.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Izvor:
sweetsensation-monchi.blogspot.com
Crnokosa
Crnokosa
Admin
Admin

Ženski Datum upisa : 06.08.2010

https://svetzena.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu