Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️

Join the forum, it's quick and easy

Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥️❤️♥️
Svet zena
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Blog - Svet zena
Svet zena
Zadnje teme
» Caskanje uz kaficu
od Bubica Pet Feb 02, 2018 11:20 pm

» Namestanje zeludca, materice...
od milica30 Ned Mar 12, 2017 2:21 pm

» Trudnoća po nedeljama - drugo tromesecje
od Tina Ned Feb 05, 2017 3:50 pm

» Hemoroidi
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:20 pm

» Trazimo uzrok poteskoca u zatrudnjivanju
od Nensy85 Čet Feb 02, 2017 1:02 pm

» Kako zamisljate sebe za 10 godina?
od Charlize93 Sub Jan 28, 2017 5:55 pm

» Cekamo rode :)
od Tina Pon Jan 23, 2017 6:21 pm

» Pohvalimo se nasom decom
od Tina Sub Jan 21, 2017 11:00 pm

» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am

» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm


Emocije u trudnoći

+7
Caca
Bubica
Tina
Aleksandra18
M&D
pufna
Maja.
11 posters

Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Emocije u trudnoći

Počalji od Maja. Sub Sep 11, 2010 8:35 pm

Da li je normalno što stalno menjam raspoloženja?

Apsolutno! Trudnoća predstavlja jedno potpuno novo stanje ne samo u fizičkom već i u psihičkom smislu. Prvorotke strepe od porođaja jer ne znaju šta ih čeka. Svesni ste da će dete koje očekujete izmeniti sve aspekte vašeg života, od emocija, do odnosa sa partnerom, preko karijere, novih potreba… Sasvim je razumljivo što ste opterećeni brigom oko trudnoće, da li će beba biti dobro, kako će proteći porođaj, kako ćete se, u ekonomskom smislu, snaći u proširenoj porodici, gde smestiti novog člana…Čak i da na vaše raspoloženje ne utiču hormoni – a itekako utiču – nije jednostavno izboriti se sa svim tim brigama…

Kada će promene raspoloženja biti najizraženije?

Najverovatnije da će vam biti najteže u prvom trimestru kad se suočavate sa činjenicom da ste u drugom stanju. Stvari će se polako poboljšavati sve do kraja trudnoće, kada se strahovi ponovo mogu javiti pred sam porođaj. Strah je reakcija na nešto nepoznato, zato se dobro informišite za sve vezano za porođaj (kako ga prepoznati, koliko traje, šta možete da očekujete, šta će se dešavati u porodilištu kad vas prime...).

Opterećena sam trudnoćom i stalno pričam o tome, da li je to normalno?

Normalno je da ste usredsređeni na jedan od najvažnijih događaja u životu. Isto tako je moguće da drugima iz vaše okoline nije baš uvek naročito interesantno da stalno slušaju o tome kako se osećate, čemu se radujete a čega se bojite. Sa onima koje volite i koji vole vas sasvim je u redu da podelite sva svoja osećanja. Najvažnije od svega je da ih delite sa ocem bebe, da bi i on bio uključen u čitav proces i, bar delimično, razumeo zašto se vaša raspoloženja kreću od euforije do suza iIi depresije.

Stalno zaboravljam stvari, ima li to veze sa trudnoćom?

Nema nekih posebnih naučnih dokaza za to, mada se u praksi pokazalo kao čest slučaj. U svakom slučaju, nemojte se zbog toga nervirati - pišite podsetnike i sve će biti u redu.

Imam noćne more i plašim se da sa bebom nešto neće biti u redu. Šta da radim?

Uzmite knjigu umesto da budni ležite i u mraku i tako povećavate svoje strahove.
Ružni snovi i strah da sa bebom nešto neće biti u redu su vrlo česta stvar kod trudnica, i nastaju iz činjenice da sve mame najviše od svega žele da njihove bebe budu savršene. Razgovarajte o tome sa svojim lekarom, koji će vas uveriti da, ako su rezultati testova koje radite tokom trudnoće dobri i ako na UZ pregledu sve deluje normalno, nema potrebe da brinete jer je šansa da sa bebom nešto nije u redu zaista mala.

Isto tako, razgovarajte i sa svojim najbližima, kao i sa prijateljicama koje imaju decu i videćete da je normalno biti zabrinut. Noćne more pokušajte da izbegnete tako što ćete preko dana biti fizički aktivni, pa ćete kad bude vreme za krevet biti umorni i spavati bez snova. Takođe valja izbegavati obilne obroke pre spavanja. Ako i dalje ružno sanjate i budite se uplašeni za bebu, odustanite od spavanje i uzmite knjigu umesto da budni ležite i u mraku i povećavate svoje strahove.

Kako da se borim protiv promena raspoloženja?


Razgovarajte sa onima koji su vam bliski, idite u šetnju, gledajte neki film, čitajte… Radite nešto, da biste odvratili sebi pažnju od briga.
Debela sam i čini mi se da me muž više ne voli i ne želi kao pre!
Istaknite ono što je najlepše na Vama i ponosite se svojim izgledom.
Bojazan da nije više privlačna i da odnos sa mužem više neće biti kao pre je vrlo česta stvar kod trudnih žena. Morate o tome da razgovarati sa mužem. Ipak, prvo treba da se svidite sama sebi da biste mogli da prihvatite da vas i on vidi kao lepu, poželjnu ženu. Dakle, negujte se kao i ranije, oblačite se adekvatno, ali ne i neprivlačno, istaknite ono što je najlepše na vama i ponosite se svojim izgledom. Pričajte sa njim o tome kako izgledate, vodite ljubav kada je to moguće, nemojte ga izbegavati… U ogromnoj većini slučajeva takvi strahovi su neopravdani!
Maja.
Maja.
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum upisa : 19.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od Maja. Sre Sep 15, 2010 3:10 pm

Trudnoća i emocije

Trudnoća predstavlja posebno stanje koje je izazvano različitim psihološkim i fiziološkim promjenama koja se tada dešavaju.

Kako je već poznato, začećem automatski dolazi do jačeg lučenja različitih hormona koji direktno utiču na raspoloženje. Trudnice su poznate kao plačljive osobe koje vrlo često mijenjaju svoje raspoloženje. Takve promjene utiču i na novu predstavu koju trudnice dobivaju same o sebi. Vrlo često iza veselog lica kojeg zrače trudnice kriju se uplašene žene koje najčešće same prolaze svoja unutrašnja previranja.

Kako su sve fiziološke promjene aktivirane dešavaju se i emocionalne promjene.

Kao prva i najčešća rekacija budućih majki jeste strah. Iako se planira trudnoća i budući roditelji se o svemu informišu, pojava straha je očekivana i prirodna reakcija. Spoznajom da je trudna, kod žene se obično pojavljuje ushićenje i sreća ali i bojazan od toga da li će ona sama imati dovoljno snage. Česti strahovi jesu i da li će beba biti u redu, kako će se razvijati, hoće li biti nekih oštećenja i sl. Kao i sve druge emocije i strah je u trudnoći na većem nivou tako da pretjerivanja oko ishrane, biranja ljekara, upotrebe lijekova su samo početni strahovi majke za svoje dijete.

Savjet - važno je da buduće majke prepoznaju strah kod sebe, da razgovaraju i podijele svoje sumnje i na taj način olakšaju trenutnu tjeskobu.

Slika o sebi u trudnoći se također mijenja. Neke trudnice osjećaju se više privlačne, samouvjerene, ponosne i sl. Međutim neizbježan momenat jeste povećanje tjelesne težine koju većina trudnica ima. Tada se pojavljuju dileme "da li sam dovoljno lijepa i privlačna", "da li me još uvijek moj muž voli kao prije".

Neke majke, ako ne prerade dovoljno svoje negativne emocije, svoje negativnosti nesvjesno prenose na svoju djecu. Često imamo izjave kada žene kažu da su se napatile u trudnoći i da su postale manje lijepe i za to okrivljuju svoju djecu.

Savjet - majka treba da bude svjesna da je trudnoća prolazno stanje koje treba iskoristii na nabolji mogući način i pravilnim emotivnim angažmanom prema sebi omogućiti i svom djetetu da pravilno voli sebe.

Depresivna stanja u trudnoći su prisutna. Ona mogu biti samo popratna i prolazna pojava , a nekada mogu biti i dugotrajnija. Strah od poroda i neizvjesnost dovode do pojave nesigurnosti koja se može reflektirati na različite nivoe.

Savjet - ako se pojavi veće neraspoloženje potrebno je posjetiti liječnika i potražiti psihoterapijsku pomoć. Nekada je uzrok i nedostak željeza koji je česta pojava tako da je potrebno potražiti i farmakološki savjet.

Kako god imamo negativne emocije tako su i pozitivne emocije u trudnoći dodatno aktivirane. Hormon sreće koji se luči u trudnoći, prenosi se i na majku tako da je poželjno i korisno da se buduće majke što više smiju, čitaju vesele novine, gledaju komedije i rade sve ono što ih usrećuje. Novija istraživanja su dosta fokusirana na prenatalni period (period dok se beba nalazi u stomaku). Hormon stresa se kroz posteljicu prenosi na bebu tako da ako je majka često izložena stresu navikava "fetus" na hronični stres. Trauma koju majka doživi u trudnoći prenosi se i na bebu. Odgovornost za psihičko i fizičko zdravlje beba je težak teret za trudnice koje se već brinu kako zaštiti bebu od novog i nepredvidivog vanjskog života.

Trudnice osim što se trebaju čuvati loše hrane i zraka, trebaju se čuvati i losih misli. Međutim, svaka trudnica može u svoju korist okrenuti taj period. Motiv da se zaštiti dijete može pomoći majkama da zaštite svoje mentalno zdravlje. Spoznaja o važnosti pozitivnih emocija majke će aktivirati da se usmjere na svoje zdravlje, da se nauče osloboditi napetosti, da uzmu sebi vremena koliko treba i da se prepuste pozitivnim osjećanjima. Razgovarajte, veselite se i volite vašu bebu.

Za buduće majke:
-informišite se što više o trudnoći
-otkrijte šta vas najviše plaši i razgovarajte o tome sa prijateljicom ili mužem
-idite na predavanja o trudnoći
-pohađajte zajedničke edukacije sa trudnicama i majkama sa djecom
-prije trudnoće otiđite na neki ples da bolje upoznate svoje tijelo (trbušni ples je odlična prilika)
-družite se sa prijateljima koji imaju svoju djecu
-uključite se u neku organizaciju za zaštitu djece
-razgovarajte sa svojim roditeljima o vašem djetinjstvu
-kupujte časopise o bebama.


Zdravlje
Maja.
Maja.
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum upisa : 19.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od pufna Uto Okt 26, 2010 9:01 am

ja sam terorisala muza.non stop je morao da mi dokazuje koliko me voli
pufna
pufna

Ženski Datum upisa : 20.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od M&D Uto Okt 26, 2010 9:09 am

:haha: :haha: Ja sam znala biti jaaaaaaakooo nervozna...pa onda mi se plakalo svako malo... :haha: :haha: na neku stvar prvo se nasijme pa onda se raskrivim ko malo dijete :haha: :haha: :haha:
avatar
M&D
Junior na forumu
Junior na forumu

Ženski Datum upisa : 01.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od pufna Uto Okt 26, 2010 9:11 am

i ja sam lila suze za svaku sitnicu
pufna
pufna

Ženski Datum upisa : 20.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od Aleksandra18 Pet Dec 10, 2010 8:30 pm

Bila sam jako nervozna i osetljiva,mogla sam za svaku sitnicu da zaplacem,cak sam jednom zaplakala i smejala se u isto vreme
Aleksandra18
Aleksandra18
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 28.10.1987
Datum upisa : 03.12.2010
Godina : 36

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od Tina Sre Mar 09, 2011 1:52 pm

Cas sam srecna,cas tuzna! Smejem se,pa mi se place i dosta sam nervozna! Pa ne zove se dzabe drugo stanje! Mada meni mm kaze da sam u dvanaestom :) uh kako bih volela da je samo par dana on na mom mestu pa da vidi kako je to
Tina
Tina
Urednici

Ženski Datum rođenja : 14.07.1989
Datum upisa : 08.03.2011
Godina : 34
Lokacija : Pariz

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od Bubica Sre Mar 09, 2011 2:44 pm

Ja sam bila do nekih 6-7 nedelja ko pod dejstvom droge,bila sam mirna i vesela,bolelo me uvo za sve! :haha: Valjda zato sam i test radila nakon nedelju dana kasnjenja,nisam bila nestrpljiva. A posle... Bas kao i gore u postovima.
Bubica
Bubica
Urednici

Ženski Datum upisa : 14.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od Caca Sre Mar 09, 2011 6:48 pm

Ja imam jako promjenjivo raspolozenja,da mi ponekad bude uzasan dan, mislim da su svi protiv mene,usamljena sam i svaka sitnica me rasplace.Onda dan bi se samo mazila i tepala dragom,pa sam nervozna jedno 5 dana,pa vesela 3 i tako u krug!!
Caca
Caca
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum upisa : 22.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od Maca Sre Mar 09, 2011 9:49 pm

ja nemam nekih posebnih promena raspolozenja...malo sam razdrazljivija ali i ranije sam imala takve periode....
avatar
Maca
Urednici

Ženski Datum rođenja : 22.06.1987
Datum upisa : 10.11.2010
Godina : 36

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od marasrna Sub Jan 18, 2014 6:29 pm

do 12 nedelje sam bila normalna koliko-toliko a od tada svi me nerviraju,s vremena na vreme,znam da budem depresivna,usamljena,place mi se a kasnije budem ok i sve mi lepo ali vise me drzi ovo negativno i plus imam nocne more kao npr. nocas da sam rodila djavola i jos punoooooooo gluposti  gah gah gah 
marasrna
marasrna
Urednici

Ženski Datum rođenja : 01.06.1975
Datum upisa : 15.03.2012
Godina : 48
Lokacija : Iceland

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od Bubica Ned Jan 19, 2014 12:15 am

Maro meni je takva bila prva trudnoća, a i period posle nje, u drugoj sve obrnuto, sve OK i tako je bilo i posle. :)
Bubica
Bubica
Urednici

Ženski Datum upisa : 14.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od Nensy85 Sre Jan 22, 2014 11:10 am

maro, aja sam sad takva posle trudnoce! Radim na sebi da se vratim na staro ali tesko ide!
U trudnoci sam se samo smejala, ne secam se dal me je neko mogao iznervirati a plakala sam samo kad sam ostala u bolnici u 5om mesecu trudnoce. A ovako sam bila puna pozitivne energije, raspolozena, nasmejana...
Sto se tice snova, svasta sam sanjala i bilo je vise gluposti nego lepih stvari.
Nensy85
Nensy85
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 18.01.1985
Datum upisa : 06.06.2012
Godina : 39

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od marasrna Sre Jan 22, 2014 12:06 pm

Nensy,drma te postporodjajna depresija?????
marasrna
marasrna
Urednici

Ženski Datum rođenja : 01.06.1975
Datum upisa : 15.03.2012
Godina : 48
Lokacija : Iceland

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od Nensy85 Sre Jan 22, 2014 10:45 pm

Tako nekako. :dont: Bas sam cesto nervozna, mrzovoljna, hladna....  ???? 
Nensy85
Nensy85
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 18.01.1985
Datum upisa : 06.06.2012
Godina : 39

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od marasrna Čet Jan 23, 2014 12:25 pm

sve mi je to dobro poznato  blowkiss 
marasrna
marasrna
Urednici

Ženski Datum rođenja : 01.06.1975
Datum upisa : 15.03.2012
Godina : 48
Lokacija : Iceland

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od leptirko Čet Jan 23, 2014 1:33 pm

Nensy, MAro, ljubim vas da prodje lose raspolozenje!!!!!  kiss kiss kiss kiss kiss kiss kiss kiss kiss 
leptirko
leptirko
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 04.06.1982
Datum upisa : 04.02.2013
Godina : 41
Lokacija : blizu, blize, najblize

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od marasrna Čet Jan 23, 2014 2:29 pm

leptirko ::Nensy, MAro, ljubim vas da prodje lose raspolozenje!!!!!  kiss kiss kiss kiss kiss kiss kiss kiss kiss 

i ja tebe  kiss kiss kiss 
marasrna
marasrna
Urednici

Ženski Datum rođenja : 01.06.1975
Datum upisa : 15.03.2012
Godina : 48
Lokacija : Iceland

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od Bubica Čet Jan 23, 2014 3:18 pm

Nensy ja sam bila takva posle prvog porođaja, od njenog napunjenog devetog meseca mi je raspoloženje krenulo na bolje, drži se!  huug huug huug 
Bubica
Bubica
Urednici

Ženski Datum upisa : 14.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od Nensy85 Pet Jan 24, 2014 11:51 am

Nadam se da nece dugo trajati jer se skoro svakog dana svadjam i sa muzem sto me jos vise cini napetom i nervoznijom.
Leptirko  huug blowkiss blowkiss 
Nensy85
Nensy85
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 18.01.1985
Datum upisa : 06.06.2012
Godina : 39

Nazad na vrh Ići dole

Emocije u trudnoći Empty Re: Emocije u trudnoći

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu